Ռուս զինծառայողի սպանության կասկածանքով ձերբակալված հայ երիտասարդին մեղադրանք առաջադրվեց 04/25/2017   18:38  |  Քրեական խրոնիկոն
Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող 21-ամյա Դմիտրի Յալպաևի սպանության մեջ կասկածվող Արման Ջանջուղազյանին մեղադրանք է առաջադրվել:
«Փաստինֆո»-ն Քննչական կոմիտեից տեղեկացավ, որ Արման Ջանջուղազյանին մեղադրանք է առաջադրվել սպանության հոդվածի հատկանիշներով, և քննիչը նրա նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացրել դատարան:
Դատարան այս պահին քննության է առնում այդ միջնորդությունը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 22-ինր ժամը 17:15-ի սահմաններում Գյումրի քաղաքի Արգո խանութի մոտ հայտնաբերվել է Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող 21-ամյա Դմիտրի Յալպաևի դին, ով սպանվել է դանակի գործադրմամբ:
Դեպքից կարճ ժամանակ անց նրա սպանության կասկածանքով ձերբակալվեց 21-ամյա Արման Ջանջուղազյանը:
Փաստինֆոն տեղեկացրել էր նաև, որ Դմիտրի Յալպաևի սպանության կասկածանքով ձերբակալվածը Ջանջուղազյանը նախկինում մի քանի անգամ ինքնավնասումներ է կատարել:
Դեռևս նախորդ տարվա նոյեմբեր ամսին, երբ գտնվել է ծառայության մեջ՝ զորամասում ածելիով ինքնավնասում է կատարել՝ ձախ նախաբազկի շրջանում, տեղի ունեցածի հետևանքով նրան հոսպիտալացվել են, այս անգամ էլ ինքնավնասում է կատարել հիվանդասենյակի զուգարանում:
Եվ որպեսզի նեղ մասնագիտական հետազոտման ենթարկվի Ջանջուղազյանին տեղափոխել են ՀՀ ՊՆ Երևանի կայազորային հոսպիտալի հոգեբուժական բաժանմունք:
Նա նկատմամբ նշանակվել է ռազմաբժշկական և դատահոգեբուժական ամբուլատոր համալիր փորձաքննություն:
Արդյունքում, նշված փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ Արման Ջանջուղայանի մոտ փորձաքննության կատարման ժամանակ հայտնաբերվել է հոգեկան խանգարումներ:
Ուստիև Ջանջուղազյանը զինվորական ծառայությանը ճանաչվել է ոչ պիտանի և այդ հիմքով այս տարի մարտի 9-ին զորացրվել է:
Մեկ այլ քրեական գործով վերջինս ունի մեղադրյալի կարգավիճակ, խոսքը վերաբերում է զորամասում ոչ կանոնադրային հարաբերություններին՝ Ջանջուղազյանը աթոռով հարվածել է քնած զինծառայողի:

Подозреваемому в убийстве российского военнослужащего в Гюмри предъявлено обвинение 04/25/2017   18:53  |  Криминальная хроника
Арману Джанджугазяну, подозреваемому в убийстве 21-летнего военнослужащего 102-й российской военной базы Дмитрия Ялпаевa в Гюмри, предъявлено обвинение. Об этом "Фактинфо" сообщили в Следственном комитете Армении.
Арману Джанджугазяну предъявлено обвинение по статье "Убийство". Следователь подал в суд ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.
Суд в данный момент рассматривает данное ходатайство.
Тело 21-летнего российского военнослужащего Дмитрия Ялпаева с колото-резаными ранениями было обнаружено 22-го апреля близ магазина "Арго" на улице Дудко в городе Гюмри.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса РА.
Как сообщил ранее СК РА, в ходе предварительного следствия было установлено, что подозреваемый имеет определенные проблемы с психикой. В частности, в ходе военной службы в ноябре 2016 года он совершил несколько актов членовредительства  и был доставлен в психиатрическое отделение Ереванского гарнизонного госпиталя Минобороны РА для прохождения узкопрофильного обследования. В отношении него назначена комплексная амбулаторная военно-медицинская и судебно-психиатрическая экспертиза.Российский военнослужащий найден мертвым в Гюмри: подозреваемый задержан9 марта 2017 года девятым гарнизонным следственным отделом ГВСУ СК РА было получено заключение №12, согласно которому у него в ходе экспертизы были выявлены некоторые психические расстройства, он был признан ограниченно вменяемым и негодным к прохождению военной службы в мирное время. По приказу министра обороны в марте 2017 года он был демобилизован.