ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին 04/25/2017   14:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ, դեսպան Հերբերթ Զալբերի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը Եվրամիության պաշտոնյաներին ներկայացրել է արցախյան հակամարտության կողմերի շփման գծում և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտում վերջին շրջանում տեղի ունեցած զարգացումները, ներկայում տիրող իրավիճակը:
Որպես հակամարտության կարգավորման բանակցությունների արդյունավետության կարևոր գրավական՝ Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է իրավիճակը սրող և նախահարձակ կողմին միջազգային հանրության, այդ թվում՝ Եվրամիության կողմից հասցեական դատապարտման միջոցով սթափեցնելու, ինչպես նաև առաջնագծում իրավիճակի դիտարկման, միջադեպերի հետաքննության միջազգային մեխանիզմների և այլ լուծումների միջոցով փոխվստահության միջավայրի ձևավորման անհրաժեշտությունը:
Հերբերթ Զալբերն իր հերթին նշել է, որ Եվրամիությունն ընդունում է արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջատար դերը` պատրաստ լինելով ներդրում կատարել այդ ձևաչափով բանակցությունների ակտիվացմանը:

Глава Минобороны Армении назвал важный залог эффективности переговоров по урегулированию карабахского конфликта 04/25/2017   14:57  |  Карабахский конфликт
Министр обороны Армении Виген Саркисян сегодня, 25 апреля, принял возглавляемую специальным представителем ЕС по вопросам  Южного Кавказа и кризиса в Грузии Гербертом Зальбером делегацию.Подробности встречи, на которой присутствовал также руководитель делегации ЕС в РА, посол Петр Свитальский,  передает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
Виген Саркисян представил Герберту Зальберу и Петру Свитальскому последние события и ситуацию на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск и на армяно-азербайджанской государственной границе. Важным залогом эффективности переговоров по урегулированию карабахского конфликта Виген Саркисян назвал необходимость отрезвления посредством адресного осуждения со стороны международного сообщества, в том числе Евросоюза, стороны, предпринимающей наступательные действия и обостряющей ситуацию, а также формирования атмосферы взаимного доверия путем внедрения международных механизмов мониторинга ситуации на передовой, расследования инцидентов и других решений.
Герберт Зальбер в свою очередь отметил, что ЕС признает ведущую роль Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования карабахского конфликта и готов внести вклад в активизацию переговоров в данном формате.
12:37 06/04/2017  |  Карабахский конфликтМИД Франции: Карабахский конфликт не может быть урегулирован военным путем
11:58 03/04/2017  |  Карабахский конфликтУрегулирование карабахской проблемы зависит от политической воли сторон конфликта – глава МИД РФ