Ստամբուլում ոստիկանները թույլ չեն տվել Հայոց ցեղասպանության հիշատակի միջոցառում անցկացնել 04/24/2017   13:25  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի հաղորդմամբ՝ Ստամբուլում թուրքական ոստիկանությունը թույլ չի տվել, որ Փանգալթը մետրոյի հարակից տարածքում «Առերեսվիր ցեղասպանության հետ» խորագրով հիշատակի միջոցառում անցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին:
Թուրքալեզու «Alevinet» կայքը հայտնում է, որ քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (HDP-ԺԴԿ) ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարել ոստիկանության հետ միջոցառումն անցկացնելու թույլտվություն ստանալու համար, բայց ապարդյուն:
Նրանց տեղեկացրել են, որ «վերևից ստացած հրահանգով չեն կարող թույլ տալ հիշատակի միջոցառում անցկացնել»: Այնուհետև հավաքվածները «Մի մոռացիր», «Թույլ մի տուր, որ մոռացվի», «Ցեղասպանությունը չի ավարտվել, քանի դեռ առերեսում չի եղել» գրություններով պաստառներ են ծածանել և ուղևորվել դեպի ԺԴԿ կուսակցության շենք, որտեղ էլ անցկացվել է միջոցառումը:
Ելույթ է ունեցել ԺԴԿ Շիշլի համայնքի կառույցի անդամ Մելիս Թաթանը, որը նշել է, որ ցեղասպանությունը 1915 թվականին չի ավարտվել. «Նրանք, ովքեր թուրք և սուննի մահմեդական չեն եղել, կամ ատելության հողի վրա ոչնչացվել են, կամ աքսորվել»:
Ցեղասպանությունը շարունակվում է Հրանտ Դինքի, Սևակ Բալըքչըի և Մարիցա Քյուչուքի սպանություններով, դրանց իրական պատասխանատուներին չդատելով և իրականությունը քողարկելով»:
Ելույթ է ունեցել նաև հայկական «Նոր Զարթոնք» նախաձառենության խոսնակ Նորայր Օլգարը: Նա նշել է, որ հայերից հետո ցեղասպանությունը շարունակվել է քրդաբնակ նահանգներում: Օլգարը պատմության հետ առերեսվելու կոչ է արել՝ նշելով. «Որպեսզի մարդիկ կրկին չտեղահանվեն, պետությանը կոչ ենք անում 102 տարի անց գոնե առերեսվել անցյալի իրողությանը: Առանց առերեսման չի լինի խաղաղություն: Ցեղասպանությունից տուժածներն ամեն տեղ են»:
12:27 24/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահը ծաղիկներ խոնարհեց 1915թ. ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին
11:51 24/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱզնավուրների ընտանիքի անունից Ծիծեռնակաբերդում հարգանքի տուրք մատուցեց Շառլ Ազնավուրի որդին՝ Նիկոլան

Турецкие полицейские не позволили провести в Стамбуле митинг в память о жертвах Геноцида армян 04/24/2017   18:11  |  Международные новости
Полиция Турции запретила проведение в центре Стамбула шествия под лозунгом “Лицом к лицу с Геноцидом” по случаю 102-й годовщины Геноцида армян в Османской империи. Об этом сообщает “Ermenihaber” со ссылкой на турецкий сайт “Alevinet”.
Как передает издание, представители “Демократической партии народов” (ДПН) вели переговоры с полицией для получения разрешения на проведение мероприятия, однако безрезультатно.
Представители правоохранительных органов уведомили участников митинга о том, что “из-за указаний “сверху” они не могут выдать разрешение на проведение шествия, приуроченного ко дню памяти жертв Геноцида”. Несмотря на это, участники шествия с плакатами “Не забывай”, “Не позволяй, чтобы это забылось”, “Геноцид не окончен до тех пор, пока не было никакой конфронтации” дошли до здания данной политической силы , где и провели мероприятие.
На мероприятии выступил лидер офиса ДПН в Шишли Мелис Татан, который отметил, что Геноцид 1915 года еще продолжается.
“Те, кто не был турком и суннитом, либо были истреблены на почве ненависти, либо высланы”, – заявил он.
17:52 24/04/2017  |  Актуальная темаВ Лос-Анджелесе пройдет многотысячный "Марш памяти" жертв Геноцида армян
16:52 24/04/2017  |  Лента новостейЗамглавы МИД Армении: мир должен признать и осудить Геноцид армян, чтобы предотвратить повторение подобных злодеяний
16:24 24/04/2017  |  Лента новостейПравительство и президент Кипра решительно осудили факт Геноцида армян
16:12 24/04/2017  |  Лента новостейВ итальянском городе Пезаро установлен хачкар в память о святых мучениках Геноцида армян