Ֆեթթուլլահ Գյուլենը՝ Դինքի սպանության գործով մեղադրյալ 04/24/2017   16:26  |  Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ը գրում է, որ Թուրքիայում հայ լրագրող, «Ակոս» թերթի խմբագրապետ Հրանտ Դինքի սպանության գործով դատավարության շրջանակներում կազմված մեղադրական եզրակացության մեջ 51 մեղադրյալների շարքերում տեղ է գտել նաև Էրդողանի քաղաքական հակառակորդ, ընդդիմադիր գյուլենական շարժման առաջնորդ և իսլամի հայտնի քարոզիչ Ֆեթթուլահ Գյուլենի անունը:
Ըստ թուրքական «Միլլիյեթ» պարբերականի, Ստամբուլի գլխավոր դատախազության, ահաբեկչության և կազմակերպված հանցագործությունների վարչության դատախազ Գյոքալփ Քյոթչուի կողմից տարվող հետաքննության արդյունքում կազմվել է 122 էջանոց մեղադրական եզրակացություն, որը ներառում է 51 կասկածյալ, 28 ձերբակալված և 8 որոնման մեջ գտնվող անձանց անուններ:
Ուշագրավ է, որ Դինքի սպանության մասնակցության մեջ մեղադրվում են գյուլենական համայնքի անդամներ և անձամբ համայնքի ղեկավար Ֆեթթուլլահ Գյուլենը:
Ըստ աղբյուրի՝ մեղադրյալների շարքում են նաև նախկին դատախազ Զեքերյա Օզը, փակված «Զաման» պարբերականի խմբագիր Էքրեմ Դումնլըն, լրագրողներ Ադեմ Յավուզ Արսլանը, Էրջան Գյունը, նախկին գնտապետ Համզա Ջելեփօղլուն, Տրապիզոնի ժանդարմերիայի հետախուզության բաժնի պետ Մեթին Յըլդըզը, Ստամբուլի ժանդամերիայի հեզախուզության բաժնի աշխատակից Մուհարրեմ Դեմիրքալեն և այլոք:
Հրանտ Դինքը սպանվել է Ստամբուլում գտնվող «Ակոս» թերթի խմբագրության դիմաց՝ 2007 թվականի հունվարի 19-ին: Նրա սպանության գործով դատը Թուրքիայի ամենաաղմկահարույց դատական գործերից մեկն է, որ շարունակվում է արդեն 9 տարի:
12:07 13/04/2017  |  Միջազգային լրահոսԴինքի սպանության գործով երկու ենթասպա է կալանավորվել
18:42 21/03/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴինքի սպանության գործով ձերբակալվել է 6 հոգի
18:44 24/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀրանտ Դինքի մահվան 10-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Վիեննայում
19:05 20/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԴեսպան Կիրակոսյանի հայտարարությունը ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդում՝
13:06 20/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀրանտ Դինքի հիշատակին նվիրված երեկո Ստոկհոլմում
17:45 19/01/2017  |  Միջազգային լրահոսՔուրդ կուսակցապետը բանտից նամակ է հղել Դինքի մահվան տարելիցի կապակցությամբ
17:25 29/11/2016  |  Միջազգային լրահոսԴինքի սպանության գործով ցուցմունք են տվել հետախուզության բաժնի աշխատակիցները
13:57 18/11/2016  |  Միջազգային լրահոսԴինքին սպանողը հրաժարվում է ցուցմունք տալ
16:23 26/10/2016  |  Միջազգային լրահոսԴինքի սպանության գործով մեղադրյալը ոստիկանապետ է նշանակվել
16:02 09/09/2016  |  Միջազգային լրահոսԴինքի մարդասպանին ոստիկանները որպես հերոս էին դիմավորում. հայտնվել է տեսագրությունը (Տեսանյութ)

Имя Фетхуллаха Гюлена значится среди обвиняемых по делу об убийстве Гранта Динка 04/24/2017   17:21  |  Международные новости
Среди обвиняемых по делу об убийстве учредителя и редактора издаваемой в Турции армянской газеты "Акос" Гранта Динка значится имя политического оппонента Эрдогана, оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена. Об этом пишет Ermenihaber.am.
Как передает турецкое издание “Мюллиет”, по результатам следствия прокурор из Управления по борьбе с терроризмом и организованной преступностью стамбульской прокуратуры Гекалп Кекчу составил обвинительное заключение, куда вошли имена 21 подозреваемого, 28 задержанных и еще 8 лиц, находящихся в розыске.
Согласно информации, в числе обвиняемых также бывший прокурор Зекерии Оза, адвокат Халиль Ибрагим Коджи, редактор закрывшейся газеты “Заман” Экрем Думанлы, журналисты Адем Явуз Арслан, Эрджан Гюн, бывший полковник Хамза Джелепоглу, начальник отдела розыска трабзонской жандармерии Метин Йылдыз, сотрудник отдела розыска стамбульской жандармерии Мухаррем Демиркале и другие.
Напомним, главный редактор “Акос”, один из лидеров армянской диаспоры Грант Динк был убит 19 января 2007 года. Решением суда от 17-го января 2012 года организатор убийства Динка Ясин Хаял был приговорен к пожизненному заключению, а исполнитель преступления Огюн Самаст – к 22 годам лишения свободы.
В октябре 2014 года стамбульский 5-й суд по тяжким преступлениям принял решение начать с нуля судебный процесс по делу об убийстве Динка.
На этот раз всем обвиняемым было предъявлено обвинение “в создании и управлении преступной группой или в ее членстве”. Кроме того, были приняты решения в связи с  возбуждением судебных дел в отношении 9 чиновников, занимавших высокие посты во время убийства Динка, в том числе в отношении  бывшего начальника полиции Стамбула Джелалетына Джерраха.