ՔԿ-ն պաշտոնապես հաստատում է՝ ռուս զինծառայողի սպանության մեջ կասկածվողը հոգեկան խնդիրներ ունի 04/22/2017 22:12 | Քրեական խրոնիկոն
Գյումրիում ռուս զինծառայողի սպանության մեջ կասկածվողը ձերբակալվել է։ Այդ մասին պաշտոնապես հայտնոմւ են ՀՀ քննչական կոմիտեից։ 2017 թվականի ապրիլի 22-ին ահազանգ է ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Դուդկոյի 4 հասցեում գործող Արգո խանութի մոտ հայտնաբերվել է երիտասարդ տղամարդու դի ։
2017 թվականի ապրիլի 22-ին ահազանգ է ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Դուդկոյի 4 հասցեում գործող «Արգո» խանութի մոտ հայտնաբերվել է երիտասարդ տղամարդու դի ։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը։ Դեպքի վայրում հայտնաբերվել է Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի պայմանագրային զինծառայող 21-ամյա Դմիտրի Յալպաևի դին՝ կտրած-ծակած մարմնական վնասվածքներով։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, նա հայտնաբերվել է և ձերբակալվել։ Ներկայումս նրա մասնակցությամբ կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի հատկանիշներով։ ՀՀ ՔԿ նախագահի հանձնարարությամբ՝ քրեական գործով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում։
Նախնական քննությամբ պարզվել է, որ կասկածյալը ունի հոգեկան առողջության հետ կապված որոշ խնդիրներ։ Մասնավորապես՝ զինվորական ծառայության ընթացքում՝ 2016 թվականի նոյեմբերին, մի քանի անգամ կատարել է ինքնախեղում, և նեղ մասնագիտական հետազոտման նպատակով տեղափոխվել է ՀՀ ՊՆ Երևանի կայազորային հոսպիտալի հոգեբուժական բաժանմունք: Նրա նկատմամբ նշանակվել է ռազմաբժշկական և դատահոգեբուժական ամբուլատոր համալիր փորձաքննություն:
2017թ. մարտի 9-ին ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 9-րդ կայազորային քննչական բաժնում ստացվել է թիվ 12 եզրակացությունը, համաձայն որի՝ նրա մոտ փորձաքննության ժամանակ հայտնաբերվել են հոգեկան որոշ խանգարումներ, ճանաչվել է սահմանափակ մեղսունակ և ոչ պիտանի զինվորական ծառայության համար խաղաղ ժամանակ։ Պաշտպանության նախարարի հրամանով 2017 թվականի մարտին նա զորացրվել է:
- 01/25/2025 07:49 44-օրյա պատերազմում անհետ կորածների ծնողները խորհրդարանական լսումների կմասնակցեն. «Ժողովուրդ»

Российский военнослужащий найден мертвым в Гюмри: подозреваемый задержан 04/22/2017   22:49  |  Криминальная хроника
Подозреваемый в убийстве российского военнослужащего задержан. Эту информацию официально подтвердили в Следственном комитете Армении.
Согласно информации, 22 апреля 2017 года поступило сообщение о том, что близ магазина «Арго» на улице Дудко 4 в городе Гюмри обнаружен труп молодого мужчины.
На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа. На месте инцидента было обнаружено тело 21-летнего военнослужащего-контрактника дислоцированной в Гюмри 102-й российской военной базы Дмитрия Ялпаевa с колото-резаными ранениями.
В результате предпринятых мероприятий установлена личность предполагаемого преступника, он обнаружен и задержан. В настоящее время с его участием проводятся необходимые следственные действия.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам статьи 104(Убийство) Уголовного кодекса РА. По поручению председателя СК РА производство предварительного следствия по уголовному делу осуществляет Главное управление по расследованию особо важных дел СК РА.
В ходе предварительного следствия было установлено, что подозреваемый имеет определенные проблемы с психикой. В частности, в ходе военной службы в ноябре 2016 года он совершил несколько актов членовредительства  и был доставлен в психиатрическое отделение Ереванского гарнизонного госпиталя Минобороны РА для прохождения обследования у врача узкой специализации. В отношении него назначена комплексная амбулаторная военно-медицинская и судебно-психиатрическая экспертиза.
9 марта 2017 года девятым гарнизонным следственным отделом ГВСУ СК РА было получено заключение №12, согласно которому у него в ходе экспертизы были выявлены некоторые психические расстройства, он был признан ограниченно вменяемым и негодным к прохождению военной службы в мирное время. По приказу министра обороны в марте 2017 года он был демобилизован.Предварительное следствие продолжается. О результатах расследования будет сообщено дополнительно.