ԼՂ հակամարտության քաղաքական լուծումն անհնարին է՝ առանց հրադադարի ռեժիմը հարգելու. ԵՄ ներկայացուցիչ 04/21/2017 17:39 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախյան հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով` առանց ռազմական ուժի կիրառման: Դա շատ կարեւոր է: Այս մասին Trend-ին հայտարարել է Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ ներկայացուցիչ Հերբերթ Զալբերը, ով ավարտել է Ադրբեջան այցը:
Նրա խոսքով` տեղի ունեցած այցի ու երկրի ղեկավարության հետ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են արցախյան հակամարտության լուծման հարցում վերջին փոփոխությունները: Նա հիշեցրել է, որ ԵՄ-ն անմիջական միջնորդ չի հանդիսանում արցախյան հակամարտության լուծման հարցում, բայց լիովին աջակցում է այդ ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին:
«Չնայած մեդիատորների գործունեության հասցեին քննադատությանը` որոշում պետք է ընդունեն հակամարտության անմիջական կողմերը: Միջազգային հանրությունը կարող է միայն խորհուրդ տալ կամ առաջարկել, սակայն ոչ մի լուծում չի կարող պարտադրել: Հակամարտության քաղաքական լուծում կարելի է ձեռք բերել միայն հրադադարի ռեժիմը հարգելու դեպքում» - ասել է դիվանագետը:

Карабахский конфликт должен быть решен мирным путем, без применения военной силы – спецпредставитель ЕС 04/21/2017 18:21 | Карабахский конфликт
Карабахский конфликт должен быть решен мирным путем, без применения военной силы, заявил агентству Trend специальный представитель Евросоюза по Южному Кавказу Герберт Зальбер, который завершил визит в Азербайджан.
Зальбер отметил, что ЕС не является непосредственным посредником в вопросе урегулирования карабахской проблемы, однако полностью поддерживает усилия, предпринимаемые Минской группой ОБСЕ в этом направлении.
“Несмотря на критику в адрес деятельности медиаторов, решение должны принять непосредственные стороны конфликта. Международное сообщество может только выступить с рекомендациями или предложениями, однако не может навязать решения. Достичь политического урегулирования можно лишь в случае уважения режима перемирия”, - отметил дипломат.