Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Սերբիայի նորանշանակ դեսպանը 04/19/2017   13:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Սերբիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Դուշան Սպասոևիչը (նստավայրը՝ Աթենք):
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դիվանագետին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ, մաղթել հաջողություններ և հույս հայտնել, որ իր գործունեությամբ դեսպան Սպասոևիչն առավել կամրապնդի հայ և սերբ ժողովուրդների բարեկամությունը, կնպաստի միջպետական կապերի սերտացմանը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հայ-սերբական հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն և ժամանակի ընթացքում վերածվել են բարեկամության, որի հիմքում երկու ժողովուրդների պատմամշակութային առնչություններն են, գրեթե նույնանման հոգևոր արժեքները և փոխադարձ հարգանքն ու համակրանքը:
Հանրապետության Նախագահը գոհունակությամբ է նշել, որ վերջին շրջանում բավականին ակտիվացել է Հայաստանի և Սերբիայի միջև քաղաքական երկխոսությունը, որն անհրաժեշտ է շարունակաբար զարգացնել: Միջպետական հարաբերությունների բարձր մակարդակը, Նախագահ Սարգսյանի համոզմամբ, լավագույն ազդակն է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում ակտիվացնելու համագործակցությունը:
Դեսպան Դուշան Սպասոևիչը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին շնորհավորանքի և բարեմաղթանքների համար՝ վստահեցնելով, որ Սերբիան մեծապես շահագրգռված է բարեկամ Հայաստանի հետ խորացնելու հարաբերությունները, և որպես դեսպան՝ կանի ամեն հնարավորը դա իրականություն դարձնելու համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև միջազգային կառույցներում հայ-սերբական համագործակցությանը, երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման ներուժին և հեռանկարին:

Президент Армении обсудил с новым послом Сербии перспективы развития двусторонних экономических отношений 04/19/2017   15:32  |  Лента новостей
Новоназначенный посол Сербии в РА Душан Спасоевич (резиденция в Афинах) сегодня вручил свои верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении поздравил посла со вступлением в должность, пожелал ему успехов и выразил надежду, что своей деятельностью дипломат поспособствует дальнейшему укреплению дружбы армянского и сербского народов и сближению межгосударственных связей.
Собеседники сошлись во мнении относительно того, что насчитывающие многовековую историю армяно-сербские отношения с течением времени превратились в дружбу, в основе которой лежат историко-культурные контакты двух народов, практически идентичные духовные ценности, взаимное уважение и симпатия.
Президент Саргсян констатировал существенную активизацию за последний период,  политического диалога между Арменией и Сербией, который, по его словам, нужно постоянно развивать. Высокий уровень межгосударственных отношений, по мнению президента, служит лучшим импульсом для активизации сотрудничества во всех представляющих обоюдный интерес сферах.
Душан Спасоевич поблагодарил за поздравление и добрые пожелания, заверив, что Сербия заинтересована в углублении отношений с дружественной Арменией, и он, как посол, сделает все возможное, чтобы это стало реальностью.
В ходе встречи речь также зашла об армяно-сербском сотрудничестве в международных структурах, потенциале и перспективах развития двусторонних экономических отношений.