ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են Հայաստանում ՉԺՀ դեսպանի հետ 04/19/2017   12:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանին եւ բարեկամական խմբի անդամներին ապրիլի 18-ին հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունը, ով ԱԺ հինգերորդ գումարման լիազորությունների ավարտի կապակցությամբ կազմակերպել էր հրաժեշտի ընթրիք: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Պարոն Թիան Էրլունը ջերմորեն ողջունել եւ իր լավագույն բարեմաղթանքներն է հղել ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի բոլոր անդամներին՝ հույս հայտնելով, որ երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական հարաբերություններն ու փոխգործակցությունը կընդլայնվեն եւ կամրապնդվեն:
Դեսպան Թիան Էրլունն իր խոսքում նշել է, որ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի բոլոր անդամները Չինաստանի բարեկամներն են՝  անկախ հաջորդ  խորհրդարանում  կամ Հայաստան-Չինաստան  բարեկամական խմբի  կազմում  ընդգրկվելու փաստից:
Հերմինե Նաղդալյանը փաստել է, որ գործող խորհրդարանում ձեւավորված Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի եւ Հայաստանում ՉԺՀ դեսպանության միջեւ համագործակցությունը եւ երկու երկրների փոխհարաբերություններն անցած տարիների ընթացքում արդյունավետ զարգացել են՝ անցնելով համատեղ ձեռքբերումներով հարուստ ճանապարհ:
Մասնավորապես կրթության, մշակույթի, տնտեսության եւ պաշտպանության ոլորտներում արդեն իսկ կան լուրջ ձեռքբերումներ եւ համագործակցության հեռանկարներ:
Երկուստեք հույս է հայտնվել, որ Հայաստանի եւ Չինաստանի խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը կայուն վերելք կապրի նաեւ հաջորդ գումարման խորհրդարանի օրոք:

Китай надеется на дальнейшее расширение и укрепление дружественных отношений с Арменией 04/19/2017 13:47 | Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении Эрмине Нагдалян и члены парламентской группы дружбы Армения – Китай 18 апреля встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в РА Тианом Эрлуном, который организовал прощальный ужин в связи с завершением полномочий НС пятого созыва.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, Т. Эрлун тепло приветствовал членов парламентской группы дружбы Армения – Китай, выразив надежду, на дальнейшее расширение и укрепление дружественных отношений и взаимодействия между двумя странами.
Посол в своем слове отметил, что все члены группы дружбы Армения – Китай остаются друзьями КНР независимо от обстоятельств.
Э.Нагдалян констатировала, что за истекшие годы сотрудничество между сформированной в действующем парламенте группой дружбы Армения – Китай и посольством КНР в РА и взаимоотношения двух стран плодотворно развивались, пройдя богатый совместными достижениями путь.
В частности, налицо серьезные успехи и перспективы сотрудничества в области образования, культуры, экономики и обороны.
Обоюдно выражена надежда на устойчивый рост сотрудничества между парламентами Армении и Китая в НС нового созыва.