Ատրճանակի գործադրմամբ սպառնացել են գրավատան տնօրենին 04/14/2017   17:51  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-որոնողական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է ՍՊ ընկերության տնօրենի նկատմամբ կատարված ավազակային հարձակումը, պարզվել առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2017թ. ապրիլի 9-ին՝ ժամը 01:40-ի սահմաններում, առերևույթ հանցագործություն կատարած երկու անձինք՝ դիմակավորված, մուտք են գործել Երևան քաղաքի Կիևյան փողոցում գործող ՍՊ ընկերությանը պատկանող գրավատուն, ատրճանակի գործադրմամբ սպառնացել ընկերության տնօրենի նկատմամբ կյանքի համար վտանգավոր բռնություն գործադրել, ապա, հափշտակելով ընկերության դրամարկղում առկա  գումարը, ինչպես նաև՝ տնօրենի պարանոցի ոսկյա շղթան իր խաչով, դիմել փախուստի:
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 4-րդ կետերի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ։ Ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-որոնողական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը, պարզվել կատարված հանցագործության եղանակը։ Կասկածյալներից մեկը ձերբակալվել է և հարցաքննվել։ Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև երկրորդ անձի վերաբերյալ,ում հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին։
Առգրավվել է գրավատան տարածքում առկա տեսագրությունների պահպանման սարքը և նշանակվել է դատահամակարգչատեխնիկական-դատատեսաձայնագրառման համալիր փորձաքննություն։ Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել է նաև դատամատնադրոշմային փորձաքննություն:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում գողոնը հայտնաբերելու, դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

Установлены личности подозреваемых в нападении на директора ломбарда в Ереване 04/14/2017 18:16 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщил о раскрытии разбойного нападения на директора ломбарда в Ереване.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, личности предполагаемых преступников установлены.
9-го апреля 2017 года, в районе 01:40 двое предполагаемых преступников в маске проникли в принадлежащий ООО ломбард, расположенный на улице Киевяна в Ереване, с помощью пистолета угрожали директору компании применением опасного для жизни насилия, а затем украли имеющуюся в кассе денежную сумму, а также золотую цепочку с крестом, которая была на шее у директора, и скрылись с места происшествия.
По данному факту арабкирским следственным отделом следственного управления по городу Ереван возбуждено уголовное дело по факту разбойного нападения по признакам пунктом 1, 2 и 4 части 2 статьи 175( Разбой, совершенный группой лиц по предварительному сговору в крупных размерах с применением оружия или иных предметов, используемых в качестве оружия) Уголовного кодекса РА.
Как отмечается в сообщении, в результате предпринятых следственных и оперативно-розыскных действий установлены личности предполагаемых преступников и способ совершения преступления.Один из подозреваемых задержан и допрошен. Добыты также фактические данные о втором лице. Для его обнаружения и передачи осуществляющему производство органу дано поручение соответствующим подразделениям Полиции.
"Изъято устройство хранения записей с видеокамер на территории ломбарда, назначена комплексная судебная компьютерно-техническая и судебная видео-фоноскопическая экспертиза. Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значения для уголовного дела, назначена также судебная дактилоскопическая экспертиза. Предварительное следствие продолжается, предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств произошедшего", - говорится в сообщении.