Մարաղայում 25 տարի առաջ տեղի ունեցածն իրավամբ համապատասխանում է մարդկության դեմ հանցագործության բոլոր չափորոշիչներին. ԱԳ փոխնախարար 04/10/2017 20:07 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի մեկնաբանությունը` Մարաղայի ողբերգության 25-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
Փոխնախարարի մեկնաբանւոթյան մեջ մասնավորապես ասվում է.
Այս օրը խորհրդանշում է ղարաբաղյան պատերազմի ամենամռայլ, սակայն ոչ այդքան հայտնի էջերից մեկը, երբ 25 տարի առաջ ադրբեջանական կողմն իր գործողություններով կոպտագույն ոտնահարեց միջազգային հումանիտար իրավունքը։
1992թ. ապրիլի 10-ին ադրբեջանցի օմոնականներն ավերեցին ու հրկիզեցին ինքնորոշված Արցախի Հանրապետության Մարաղա գյուղը, ողջակիզեցին ու անմարդկային դաժանություններով տանջամահ արեցին խաղաղ բնակիչներին, իսկ մի մասին էլ՝ գերեվարեցին․ ընդ որում՝ նրանցից ոմանց ճակատագիրը մինչ օրս մնում է անհայտ։
Մի քանի ժամ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված գյուղի բնակիչները վերապրեցին ողջ այն վայրագություններն ու բարբարոսությունը, որոնք իրավամբ համապատասխանում են մարդկության դեմ հանցագործության բոլոր չափորոշիչներին։
Մարաղայում իրականացված հանցագործությունների անպատժելիությունը նպաստեց ամենաթողության մթնոլորտի ձևավորմանը և նոր հանցագործությունների իրագործման շարունակությանը։ Դրա անհերքելի ապացույցն են Արցախի դեմ անցած տարվա ապրիլին ձեռնարկված ագրեսիայի ժամանակ ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացված բարբարոս քայլերը։

Замглавы МИД Армении: Варварства Азербайджана в ходе апрельской агрессии против Арцаха – следствие безнаказанности за преступления в Мараге 04/11/2017   00:36  |  Карабахский конфликт
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян выступил с комментарием по поводу 25-й годовщины трагедии в Мараге.
“Этот день символизирует одну из самых мрачных, однако не столь известную страницу карабахской войны, когда ровно 25 лет назад азербайджанская сторона своими действиями грубейшим образом попрала международное гуманитарное право”, - цитирует комментарий Шаварша Кочаряна пресс-служба МИД Армении.
Шаварш Кочарян напомнил, что 10-го апреля 1992 года азербайджанские омоновцы разрушили и сожгли деревню Марага самоопределившейся Республики Арцах, заживо сожгли и с нечеловеческой жестокостью замучили до смерти мирных жителей, а других взяли в плен, при этом судьба некоторых из них до сих пор неизвестна.
“На несколько часов оказавшиеся под азербайджанским контролем жители деревни пережили такие жестокость и варварства, которые в действительности соответствуют всем критериям преступления против человечества.  Безнаказанность совершенного в Мараге преступления способствовала формированию атмосферы вседозволенности и продолжению осуществления новых преступлений. Варварские действия, совершенные вооруженными силами Азербайджана в ходе прошлогодней апрельской агрессии против Арцаха, являются неопровержимым подтверждением этому”, - отмечается в комментарии.