Բժշկական կենտրոնում նորածնի մահվան դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել 04/10/2017 13:39 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ պարզելու բժշկական կենտրոնում նորածնի մահվան պատճառները: Այս մասին «Փաստինֆոն» տեղեկացավ ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Ավելի վաղ տեղեըացրել ենք͵ որ արական սեռի երեխան ծնվել է ապրիլի 2-ին, սակայն փոքրիկը լույս աշխարահ գալուց երկու օր անց մահացել է: Փոքրիկի հայրը մեղադրում է բժիշկներին։
«Արմենիա» ՀԲԿ-ում նորածին է մահացել
ՔԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է
2017 թվականի ապրիլի 4-ին քաղաքացուց հաղորդում է ստացվել առ այն, որ ծննդատան բժշկուհու կողմից իր մասնագիտական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու հետևանքով ծնվելուց երկու օր անց իր որդին մահացել է:
Նախնական տվյալներով՝ համապատասխան ուղեգրով կինը ապրիլի 1-ին տեղափոխվել է ծննդատուն, որտեղ պետք է իրականացվեր կեսարյան վիրահատություն։ Ապրիլի 2-ին կինը ծննդաբերել է տղա երեխա, իսկ ապրիլի 4-ին բժիշկները հայտնել են, որ երեխան մահացել է առողջական խնդիրների պատճառով:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ նորածնի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

Уголовное дело заведено по факту смерти новорожденного ребенка в одном из ереванских роддомов 04/10/2017   14:17  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Ачапняк и Давташен следственного управления Следственного комитета Армении по городу Ереван ведется расследование для установления причин смерти новорожденного ребенка в одном из столичных медцентров. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете Армении.
Ранее агентство сообщило, что мальчик родился 2-го апреля, однако спустя два дня после появления на свет скончался. Отец ребенка винит в случившемся врачей.Новорожденный младенец скончался в одном из ереванских роддомов.Как отмечается в сообщении СК, 4-го апреля от гражданина поступило сообщение о том, что вследствие ненадлежащего исполнения врачом роддома своих профессиональных обязанностей его сын скончался спустя два дня после рождения.
По предварительным данным, женщина с соответствующим направлением 1 апреля была доставлена в роддом, где ей должны были провести кесарево сечение. 2 апреля женщина родила в роддоме мальчика, а 4-го апреля врачи сообщили, что ребенок скончался из-за проблем со здоровьем.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 130(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента и) Уголовного кодекса РА. Назначена судебно-медицинская экспертиза.
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на установление обстоятельств смерти новорожденного ребенка.