Կառավարությունը վայր կդնի իր լիազորությունները 04/10/2017 14:10 | Քաղաքական
Նոր Ազգային ժողովն, առաջին նիստը կգումարի ապրիլի 27-ին: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասել է խորհրդարանի աշխատակազմի ղեկավար, սահմանադրագետ Հրայր Թովմասյանը՝ միաժամանակ նշելով͵ որ դա կախված է լինելու նրանից, թե արդյոք Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքը կբողոքարկի՞ ընտրությունների արդյունքները Սահմանադրական դատարանում:
Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքը, հիշեցնենք, ՍԴ դիմելու հարցում սպասում է ԿԸՀ ներկայացրած իր դիմումի պատասխանին: Կիրակի տեղի ունեցած արտահերթ նիստում ԿԸՀ-ն մերժել է՝ ընտրություններն անվավեր ճանաչելու մասին ՀԱԿ-ՀԺՒ դիմումը։
Հ.Թովմասյանը նշեց, որ նոր խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների քանակը կսահմանվի ԱԺ առաջին նիստի ժամանակ, սակայն, ըստ Սահմանադրության, դրանք 12-ից ավելի չեն կարող լինել. «Մենք ունեցել ենք և՛ 6 հանձնաժողով, և՛ 12, բայց կարծում եմ, որ օպտիմալ է 8-10 հանձնաժողովը: Վստահորեն կարող եմ ասել, որ դրանց թիվը կկրճատվի: Ամենայն հավանականությամբ կկրճատվեն Եվրոինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը»͵- նշել է Հ.Թովմասյանը:
Արա խոսքով` ԱԺ առաջին նիստի օրը կառավարությունը վայր կդնի իր լիազորությունները, որից հետո 10 օրվա ընթացքում կնշանակվի նոր վարչապետ, 20 օրվա ընթացքում կձևավորվի կառավարություն, ապա ևս 20 օրվա ընթացքում կառավարությունը ԱԺ-ին կներկայացնի իր ծրագիրը: ԱԺ-ն այն կքննարկի արտահերթ ռեժիմով՝ 5-օրյա ժամկետում:

Правительство Армении сложит свои полномочия 04/10/2017   14:36  |  Политика
Правительство Армении сложит свои полномочия на первом заседании нового Национального собрания РА, которое состоится 27 апреля. Об этом сообщил журналистам во вторник руководитель аппарата парламента Грайр Товмасян.
После отставки правительства, в течение 10 дней будет назначен новый премьер-министр, а правительство будет сформировано в 20-дневный срок после назначения премьер-министра. После формирования нового кабинета министров в 20-дневный срок правительство представляет в НС свою программу, которая будет рассмотрена во внеочередном порядке в пятидневный срок.
Товмасян отметил, что созыв заседания зависит от планов блока “Конгресс-НПА” обжаловать результаты парламентских выборов в Конституционном суде.
Напомним, Центральная избирательная комиссия Армении на внеочередном заседании в воскресенье отклонила заявление блока “Конгресс-НПА” о признании результатов выборов недействительными.
Товмасян также сообщил, что на первом заседании НС определится число постоянных комиссий в новом парламенте, которое, согласно Конституции, не может превышать 12.