Գորիսը հռչակվեց 2018թ. ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք 04/07/2017   13:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 7-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Տաշքենդում մասնակցեց և ելույթ ունեցավ ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Արտգործնախարների խորհրդի նիստը մեկնարկեց նեղ ձևաչափով, ապա շարունակվեց ընդլայնված կազմով պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացման, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդատվությունների անցկացման, արդի իրողություններին կառույցի արդիականացման հարցեր։
ԱՊՀ մասնակից երկրների ԱԳ նախարարները մտքեր փոխանակեցին միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրների շուրջ։
Արտաքին գործերի նախարարները հայտարարություն ընդունեցին քրիստոնյաների, մահմեդականների և այլ դավանանքների ներկայացուցիչների նկատմամբ անհանդուրժողականության և խտրականության անթույլատրելիության մասին։
ԱՊՀ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձան իրավապահ, կիբերանվտանգության, մշակութային, կրթական ոլորտներում համագործակցության սերտացման հարցերին:
Արտգործնախարարների խորհուրդը որոշեց հավանություն տալ Հայաստանի Գորիս քաղաքը որպես 2018թ. ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք հռչակելու մասին որոշման նախագծին։

Армянский город Горис провозглашен культурной столицей СНГ 2018 года 04/07/2017   15:31  |  Лента новостей
Город Горис Сюникской области Армении провозглашен культурной столицей СНГ 2018 года.
Соответствующий проект решения был одобрен на очередном заседании Совета министров иностранных дел Содружества Независимых Государств (СМИД СНГ) в Ташкенте.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА, в заседании принял участие глава МИД Армении Эдвард Налбандян. Он также выступил с речью.
Заседание СМИД СНГ стартовало в узком составе, затем переговоры продолжились в расширенном составе – с участием делегаций.Состоялся обмен мнениями по актуальным международным и региональным проблемам.
На заседании было принято Заявление министров иностранных дел государств-участников СНГ о недопустимости дискриминации и нетерпимости в отношении христиан, мусульман и представителей других конфессий.
Главы МИД коснулись также укрепления взаимодействия государств-участников СНГ в правоохранительной, культурно-гуманитарной и военной сферах.
Участники заседания обсудили и одобрили 16 проектов документов. Достигнута договоренность о проведении очередного заседания СМИД СНГ в октябре 2017 г. в Москве.