ԼՂ հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով. Ֆրանսիայի ԱԳՆ խոսնակի հայտարարությունը 04/06/2017 11:32 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի և միջազգային զարգացման նախարարության մամուլի խոսնակը ապրիլի 5-ին հայտարարություն է արել 2016 թվականի ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում ծավալված պատերազմական գործողությունների տարելիցի առնչությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունից:
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Մեկ տարի առաջ, դադարեցին ապրիլի 2-5-ը Լեռնային Ղարաբաղում ծավալված և տարածաշրջանի բնակչությանը վշտով համակած պատերազմական գործողությունները: Որպես Մինսկի խմբի համանախագահ` Ֆրանսիան իր ռուս և ամերիկացի գործընկերների հետ մոբիլիզացրեց իր ուժերը մարտերը դադարեցնելու և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները վերսկսելու ուղղությամբ:
Ֆրանսիան վերահաստատում է իր համոզմունքը, որ առկա ստատուս քվոն պաշտպանունակ չէ, և որ հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով: Ֆրանսիան կոչ է անում կողմերին հարգել կրակի դադարեցման, վստահության մեխանիզմների և բանակցությունները վերսկսելու մասին 2016թ. մայիսի 16-ի Վիեննայի և հունիսի 20-ի Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթնաժողովներում ստանձնած հանձնառությունները:
Վերջերս, իր հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ ունեցած հանդիպումների ընթացքում, Ֆրանսիայի նախագահը վերահաստատեց հակամարտության բանակցված և տևական, ողջ տարածաշրջանի կայունության և բարեկեցության համար նպաստավոր լուծում գտնելուն ուղղված Ֆրանսիայի լիակատար հանձնառությունը»:

МИД Франции: Карабахский конфликт не может быть урегулирован военным путем 04/06/2017 12:37 | Карабахский конфликт
Посольство Франции в Армении распространило заявление пресс-секретаря министерства иностранных дел и международного развития Франции в связи с годовщиной боевых действий на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта, передает “Арменпресс”.
“Минул год с момента прекращения развернувшихся в зоне карабахского конфликта 2-5 апреля боевых действий, принесших горе населению региона. Франция как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ совместно со своими российскими и американскими партнерами мобилизовала усилия, направленные на прекращение боев и возобновление переговоров между Арменией и Азербайджаном”, – говорится в заявлении.
Отмечается, что Франция подтверждает свою убежденность в том, что существующий статус-кво не является обороноспособным и конфликт не может быть урегулирован военным путем.
Франция призывает стороны уважать взятые на себя в ходе состоявшихся 16 мая в Вене и 20 июня 2016 года в Санкт-Петербурге саммитах обязательства по соблюдению режима прекращения огня, внедрению механизмов доверия и возобновлению переговоров.
“Недавно президент Франции в ходе состоявшихся с армянским и азербайджанским коллегами встреч подтвердил полную приверженность Парижа поиску долгосрочного, благоприятного для стабильности и благополучия всего региона решения конфликта путем переговоров”, – подчеркивается в заявлении.