Մարտական հերթապահություն իրականացրած 450 ուսանող ստացավ ուսման վարձի զեղչ 04/06/2017   14:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 6-ին Ագրարային համալսարանի դահլիճը լեփ-լեցուն էր 2016թ. ապրիլյան պատերազմում մարտական հերթապահություն իրականացրած ուսանողներով։ Նրանք Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի կողմից արժանացան ուսման վարձի փոխհատուցման։
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող, ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանը իր խոսքում նշեց, որ սա Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի՝ ուսման վարձի փոխհատուցման հերթական ծրագիրն է, որն իրականացվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համատեղ` կառավարության և կրթության և գիտության նախարարության աջակցությամբ։ «Մենք այս ծրագիրն իրականացնում ենք ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարականով։ 2016թ. ապրիլյան պատերազմի ժամանակահատվածում մարտական հերթապահության մեջ ընդգրկված մոտ 450 զինծառայողներ, որոնք բուհերի կողմից ստանում են ուսման վարձի 30 տոկոս զեղչ, Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի և ՊՆ համատեղ ծրագրի շրջանակներում կստանան լրացուցիչ 20 տոկոս զեղչ»,- նշեց Կարեն Ավագյանը։
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը կարևորեց այս ծրագիրը, որի հետևանքները կերևան առաջիկա տարիների ընթացքում. «Խոսքը միայն ուսման վարձի փոխհատուցման մասին չէ։ Խոսքը մեր երկրի համար կարևորագույն սկզբունքների պահպանմանն է վերաբերում։ Մարդիկ, որոնք զենքը ձեռքին կատարել են իրենց պարտքը հայրենիքի հանդեպ և այժմ վերադարձել են ուսանողական նստարանին, պետք է շարունակեն իրենց առաքելությունը։ Պաշտպանության նախարարը մի մեծ գաղափար է շրջանառության մեջ դրել՝ մեկ ազգ, մեկ բանակ։ Դա խորը գաղափար է, և մենք իրավունք չունենք այն թողնել միայն ձևի մեջ, այն պետք է հարստացվի նաև բովանդակությամբ։ Բոլորը պետք է իմանան, որ մեր խաղաղության տեսակը միայն հաղթական է լինելու»։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն իր շնորհակալությունը հայտնեց մարտական հերթապահություն իրականացրած բոլոր ուսանողներին, որոնք ստացան հավաստագրեր։ «Այս հավաստագրերը վկայությունն են, որ ապրիլյան բավականին ծանր մարտահրավերի օրերին դուք ծառայության բերումով հայտնվեցիք շատ թեժ կետերում, որտեղ մեր երկրի արժանապատվության, մեր ժողովրդի ապագայի, մեր անվտանգության կարևորագույն խնդիրներն էին լուծվում»,- ասաց պաշտպանության նախարարը՝ նշելով, որ ապրիլը մեզ համար շատ կարևոր և մեծ դաս էր. ևս մեկ անգամ վերլուծվեցին մեր ուժեղ և թույլ կողմերը, մեր առաջիկա անելիքները, ծրագրվեց աշխատանք, որը չափազանց կարևոր է մեր երկրի անվտանգության ապահովման համար։ Մյուս կողմից, ըստ նախարարի, ապրիլը դարձավ մեր միասնության խորհրդանիշը։ Վիգեն Սարգսյանը հանդիպման ընթացքում նկատեց, որ առաջիկա շաբաթներին մտադիր է հանդիպումների շարք անցկացնել բուհերում, որպեսզի ավելի մանրամասն անդրադառնա ազգ-բանակ գաղափարախոսությանը և մանրամասնի, թե ինչ քայլեր են նախատեսվում առաջիկայում այդ գաղափարախոսությունը կյանքի կոչելու համար։

450 студентов, несших боевое дежурство в ходе Апрельской войны, получили скидку на оплату обучения в вузах 04/06/2017   16:40  |  Лента новостей
Около 450 студентов, несших боевое дежурство в ходе Апрельской войны 2016 года, получили скидку на оплату обучении в вузах страны.
Как сообщили в офисе Молодежного фонда Армении, приуроченное к этому мероприятие состоялось 6-го апреля в Аграрном университете.
Как заявил в своем слове координатор Совета попечителей фонда Карен Авагян, это очередная программа Молодежного фонда Армении по возмещению расходов  на обучение, которая осуществляется совместно с Министерством обороны при содействии Правительства и Министерства образования и науки.
“Мы эту программу осуществляем по поручению президента Армении Сержа Саргсяна. Около 450 военнослужащих, несших боевое дежурство во время Апрельской войны, которым вузы предоставляют 30-процентную  скидку, в рамках совместной программы Молодежного фонда Армении и Минобороны получат также дополнительную скидку в размере 20%”, - заявил Авагян.
В свою очередь, министр образования и науки Армении Левон Мкртчян придал важность этой программе. По его словам, речь идет не только о компенсации. Речь идет о сохранении важнейших принципов для нашей страны.
“Люди, которые с оружием в руках выполнили свой долг перед Родиной и сейчас вернулись на студенческую скамью, должны продолжать свою миссию”, - сказал глава Минобрнауки.
В свою очередь министр обороны Армении Виген Саркисян поблагодарил всех молодых людей, несших боевое дежурство во время прошлогодних событий, и вручил им сертификаты.
По его словам, апрель прошлого года стал очень важным месяцем, который преподнес большой урок: еще раз были проанализированы наши сильные и слабые стороны, рассмотрены ближайшие планы, запланирована работа по обеспечению безопасности страны, что очень важно. Как отметил глава Минобороны Армении, апрель стал символом нашего единения.