ՀՀ ՔԿ վարույթում քննվում է 9 քրեական գործ՝ մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձի դեպքերի վերաբերյալ, 1 անձ ներգրավվել է մեղադրյալ, 5-ը՝ կասկածյալ 04/05/2017   12:42  |  Քրեական խրոնիկոն
Ընտրախախտումների վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ստացած հաղորդումներում, մամուլի հրապարակումներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ ձեռնարկված անհրաժեշտ դատավարական գործողությունների արդյունքում, հարուցվել է երկու քրեական գործ՝ մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքերի առթիվ: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
1. ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հաղորդում է ստացվել ընտրողի կողմից թիվ 23/02 ընտրատեղամասում մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարվելու մասին։ Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ թիվ 23/02  ընտրատեղամասի ընտրող Ա.Հովհաննիսյանը ապրիլի 2-ի առավոտյան, օրենքով սահմանված կարգով, մասնակցել է ԱԺ ընտրություններին, սակայն քվեարկությունը կատարելուց որոշ ժամանակ անց կրկին գնացել է նույն ընտրատեղամաս եւ փորձել նորից գրանցվել՝ քվեարկելու համար։ Նույնականացման սարքի ազդանշանն անմիջապես միացել է, որի արդյունքում հանձնաժողովը կանխել է մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձը:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով քրեական գործ հարուցելու առիթ և հիմք` ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ:
2. ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հաղորդում է ստացվել թիվ 25/20 ընտրատեղամասում մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարվելու մասին։ Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ թիվ 25/20  ընտրատեղամասում վստահված անձ գրանցված Բ.Բարսեղյանը որպես ընտրող, օրենքով սահմանված կարգով͵ ապրիլի 2-ին նշված ընտրատեղամասում մասնակցել է ԱԺ ընտրություններին͵ սակայն որոշ ժամանակ անց՝ ժամը 20-ի սահմաններում, փորձել է նորից գրանցվել՝ քվեարկելու համար։ Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով քրեական գործ հարուցելու առիթ և հիմք` ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ:
Այսպիսով՝ ապրիլի 5-ի դրությամբ, ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումներում քննվում է 9 քրեական գործ` ապրիլի 2-ին այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձի դեպքերի առթիվ, որոնցից 6-ը՝ մարզերում (1-ական քրեական գործեր՝ Սյունիքում͵ Վայոց Ձորում, Արամավիրում, Շիրակում͵ 2-ը՝ Լոռիում), 3-ը՝ Երևանում:1 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, 5-ը՝ կասկածյալ։
10:56 03/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՔրեական գործեր` մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքերի առթիվ
10:07 03/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՀարուցվել է 6 քրեական գործ. 3-ը` Երևանում, 3-ը` մարզերում. կա ձերբակալված
10:42 01/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է Մալաթիա վարչական շրջանում տեղի ունեցած միջադեպը (Լուսանկար)
12:40 25/03/2017  |  Ընտրական իրավունքՈստիկանությունում հետաքննություն է կատարվում ՕՐՕ դաշինքի շտապի աշխատակցին ատրճանակով սպառնալու դեպքով

СК Армении расследует 9 уголовных дел по фактам попыток повторного голосования на парламентских выборах 04/05/2017   13:36  |  Криминальная хроника
В результате предпринятых необходимых процессуальных действий по проверке указанных в сообщениях, публикациях, поступивших в следственное управление Следственного комитета РА по Лорийской области, возбуждено два уголовных дела по фактам попыток голосования более одного раза.Об этом сообщает СК Армении.
Как отмечается в сообщении, в следственное управление Следственного комитета РА по Лорийской области поступило сообщение о предпринятой избирателем попытке голосования более одного раза на избирательном участке №23/02. В результате предпринятых мероприятий было установлено, что  избиратель А. Ованнисян(избирательный участок №23/02) утром 2 апреля в установленном законе порядке принял участие в выборах в Национальное собрание, однако спустя некоторое время после голосования вновь отправился на тот же избирательный участок и снова пытался зарегистрироваться для голосования. Датчик устройства идентификации сразу же сработал, в результате чего была пресечена попытка повторного голосования.
В следственное управление СК РА по Лорийской области также поступило сообщение о попытке голосования более одного раза на избирательном участке №25/20. В результате предпринятых мероприятий было установлено, что зарегистрированное на избирательном участке №25/20 доверенное лицо Б. Барсегян  2 апреля в установленном законе порядке принял в качестве избирателя участие в выборах в Национальное собрание на указьанном избирательном участке, однако спустя некоторое время, примерно в 20:00, попытался снова зарегистрироваться для голосования.
"С учетом того, что в подготовленных по обоим случчаям материалах содержатся повод и основание для возбуждения уголовного дела по статье 34-153 Уголовного кодекса РА, следственным управлением СК РА по Лорийской области заведено уголовное дело", - ометили в ведомстве.
Таким образом, как отмечается в сообщении, по положению на 5-е апреля территориальные подразделения Следственного комитета РА  расследуют 9 уголовных дел по фактам попыток голосования вместо другого лица 2 апреля, шесть из которых – в областях(по одному уголовному делу в Сюнике, Вайоц дзоре, Армавире, Шираке, два – Лори), три – в Ереване. Один человек привлечен в качестве обвиняемого,  пятеро – подозреваемых.