Նար-Դոս փողոցում սպանության գործով ամբաստանյալը դատապարտվեց 9 տարվա ազատազրկման 04/05/2017   13:31  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Արշակ Վարդանյանի նախագահությամբ, հրապարակել է Երևանի Նար-Դոս փողոցում տաքսիստի սպանության գործով դատավճիռը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ դատական դեպարտամենտի Արարողակարգի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, գործով ամբաստանյալ Վահրամ Վերանյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ սպանություն, նախատեսված հանցագործության կատարման մեջ և դատապարտվել 9 տարվա ազատազրկման:
Նշենք, որ մեղադրողը միջնորդել էր ամբաստանյալին դատապարտել 10 տարվա ազատազրկման:
Իսկ ամբաստանյալի պաշտպան, փաստաբան Հովիկ Արսենյանը միջնորդել էր ըստ հետևանքի արարքը որակել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի (Դիտավորությամբ առողջության ծանր վնաս պատճառելը) երկրորդ մասով և համապատասխան պատիժ նշանակել:
Ամբաստանյալ Վահրամ Վերանյանն առաջադրված մեղադրանքում իրեն մասնակի է մեղավոր ճանաչել: Նա նշել է, որ սպանելու նպատակ չի ունեցել՝ մեռնելը նրա՝ տուժողի, փրկությունն էր:
Ավելին, հայտարարել էր ամբաստանյալը, ինքը կուզենար պատժել տուժողին՝ կոտրել ոտքերը, թեկուզ ողնաշարը, որպեսզի նա հայտնվեր սայլակում, սակայն ապրեր:
Վ.Վերանյանը հայտնել էր, որ մեկ անգամ մահակով հարվածել է տուժողին, վերջինս իր ձեռքից մահակը խլել է, և ինքը որպես վերջին տարբերակ հանել է դանակը՝ պաշտպանվելու համար:
Ըստ ամբաստանյալի, դանակով մեկ անգամ է հարվածել՝ կրծքավանդակի հատվածին, շատ արյուն է սկսել հոսել, տուժողի հագուստը միանգամից կարմրել է, իսկ երկրորդ անգամ ինքը չի հարվածել, պարզապես տուժողն առաջ է եկել մեքենայի մեջ ու մտել դանակի մեջ:
Վահրամ Վերանյանը հայտնել էր, որ տուժողն անընդհատ հետապնդել է իրեն, վարկաբեկել, նաև իրեն դաժան ծեծի ենթարկել, որի հետևանքով ինքը հիվանդանոցում է հայտնվել: Հետապնդումները շարունակվել են նաև ծեծի այդ դեպքից հետո:

Обвиняемый в убийстве таксиста в Ереване приговорен к 9 годам заключения 04/05/2017   14:11  |  Судебный репортаж
Суд ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш огласил приговор по делу об убийстве таксиста на столичной улице Нар-Доса.
Как сообщили “ФактИнфо” в Управлении протокола и по связям  собщественностью Судебного департамента Армении,  подсудимый Ваграм Веранян признан виновным в совершении преступления, предусмотренного статьей 104 (Убийство) УК Армении и приговорен к 9 годам лишения свободы.
Отметим, что обвинитель ходатайствовал приговорить подсудимого к 10  годам заключения.
В свою очередь адвокат обвиняемого – Овик Арсенян - просил суд квалифицировать деяние по части 2 статье 112(Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью) УК РА и назначить соответствующее наказание.
Подсудимый Ваграм Веранян признал себя частично виновным в инкриминируемом ему деянии. Он отметил, что не преследовал цели убивать, а наказать его: сломать ему ноги, даже позвоночник, чтобы тот оказался в инвалидной коляске, но при этом жил.
Веранян рассказал, что ударил  его один раз дубинкой. Но последний выхватил у него из рук дубинку, и он вынужден был достать нож в целях самообороны. По словам подсудимого, он один раз его ударил ножом в область грудной клетки.
Ваграм Веранян также заявил, что потерпевший его все время преследовал, оскорблял и даже жестоко избил его, после чего он попал в больницу. По его словам, преследования продолжались и после инцидента с избиением.