Հարուցվել է 6 քրեական գործ. 3-ը` Երևանում, 3-ը` մարզերում. կա ձերբակալված 04/03/2017 10:07 | Ընտրական իրավունք
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության հաղորդմամբ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երեւանի քննչական վարչության Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` թիվ 3/22 ընտրատեղամասում մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ:
Քննչական բաժնում ստացված հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ քաղաքացի Մ.Մարտիրոսյանը, թիվ 3/22 ընտրատեղամասում մասնակցած լինելով քվեարկությանը, մեկից ավելի անգամ քվեարկելու դիտավորությամբ կրկին գնացել է նույն ընտրատեղամաս, գրանցվելու համար անձնագիրը հանձնել նշված տեղամասի ընտրողների գրանցումն իրականացնող և սարքը սպասարկող հանձնաժողովի անդամին, ինչի ժամանակ էլ միացել է նույնականացնող սարքի ազդանշանը, որից հետո Մ.Մարտիրոսյանը հեռացել է ընտրատեղամասից:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով քրեական գործ հարուցելու առիթն և հիմքը` ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ` դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի եւ օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ: Արդյունքների մասին տեղեկություն կտրամադրենք լրացուցիչ:
Տեղեկացնենք, որ ապրիլի 3-ին` ժամը 09-ի դրությամբ, ՀՀ ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումներում ստացվել է ապրիլի 2-ին գրանցված ընտրախախտումների վերաբերյալ 154 նյութ, որից 6-ով հարուցվել է քրեական գործ, մեկ անձ ձերբակալվել է:
Հարուցված քրեական գործերը վերաբերում են մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքերին. Երեք քրեական գործ հարուցվել է Երեւանում, երեքը` մարզերում:

СК Армении сообщил некоторые подробности уголовных дел об избирательных правонарушениях в ходе парламентских выборов 04/03/2017   10:40  |  Избирательное право
Следственным отделом по административным районам Канакер-Зейтун следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван возбуждено уголовное дело по факту попытки голосования более одного раз на избирательном участке №3/22.
Как сообщает пресс-служба СК, по материалам, подготовленным на основе поступившего в следственный отдел сообщения. было установлено, что гражданин М. Мартиросян, который уже принял участие в голосовании на избирательном участке №3/22, с целью умышленного голосования более одного раза, вновь отправился на тот же избирательный участок, отдал для регистрации паспорт члену комиссии, регистрирующему избирателей на указанном участке и обслуживающему устройство, однако в этот момент сработал датчик идентификации, после чего М. Мартиросян покинул избирательный участок.
"С учетом того, что в подготовленных материалах содержатся повод и основания для возбуждения уголовного дела по статьям 34-153 Уголовного кодекса РА, следственным отделом по административным районам Канакер-Зейтун следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван возбуждено уголовное дело по статье 34-153 УК РА. Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего и объективного исследования всех обстоятельств инцидента. О результатах расследования будет сообщено дополнительно", - отмечается в сообщении.
СК сообщает, что по положению на 09:00 3 апреля в территориальные подразделения СК РА поступило 154 зарегистрированных в воскресенье материала о нарушениях избирательного права: по шести из ним возбуждены уголовные дела, один человек задержан.Заведенные уголовные дела касаются попыток повторного голосования. Три уголовных дела возбуждено по случаям в Ереване, три – областях.