ԿրԿնաքվեարկության փորձերի դեպքերի առթիվ հարուցվել է 6 քրեական գործ 04/03/2017 08:32 | Ընտրական իրավունք
Կրկնաքվեարկության վերաբերյալ ահազանգերի ստուգման արդյունքում հարուցվել է 6 քրեական գործ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:
03.04.2017թ. ժամը 00.30-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խմբի կողմից քվեարկության ողջ օրվա ընթացքում ուսումնասիրված զանգվածային լրատվամիջոցների շուրջ 2000 հրապարակումների ճնշող մեծամասնությունը վերաբերվել են քվեարկության կազմակերպմանը վերաբերող տեխնիկական բնույթի խնդիրներին՝ քվեարկության սենյակների կահավորմանը, տեխնիկական սարքավորումների գործարկմանը, տեղամասերում հերթերի, կուտակումների առաջացմանը, տեսանկարահանող սարքերի խափանմանը, տեղամասային հանձնաժողովների աշխատակարգային խախտումներին կամ անորոշ ձևակերպումներ են պարունակել:
Զուտ իրենց բովանդակային նկարագրությամբ հիշյալ հրապարակումներից 392-ն են առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակել:
Նշված 392 հաղորդումներից 121-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 115-ը՝ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելու, 77-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, 63-ը՝ ԶԼՄ ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, հանձնաժողովի աշխատանքային գործուներության խոչնդոտման, 15-ը՝ ընտրակաշառք տալու , 1-ը՝ ընտրողների ցուցակի կազմման կարգը խախտելու դեպքերին:
Վարույթ իրականացնող մարմիններին հանձնարարվել է ձեռնարկել անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ նշված հրապարակումների իրական հանգամանքները պարզելու, սեղմ ժամկետում իրավական գնահատական տալու նպատակով:
6 դեպքերով՝ կրկնակի քվեարկության փորձի փաստով արդեն իսկ հարուցվել են քրեական գործեր, 1 գործով կասկածյալը ձերբակալվել է:
Ստուգողական գործողությունների արդյունքում առանձին հրապարակումներ արդեն իսկ հերքվել են, որոնց վերաբերյալ տեղեկությունները անհատապես կհրապարակվեն:

Шесть уголовных дел возбуждено по фактам попыток повторного голосования на парламентских выборах в Армении 04/03/2017   09:15  |  Избирательное право
Шесть уголовных дел возбуждено по итогам проверки сообщений о попытках повторного голосования. Об этом Генеральная прокуратура Армении.
Как отмечается в сообщении ведомства, сформированная в Генеральной прокуратуре Армении рабочая группа сегодня по состоянию на 00:30 3 апреля изучила  порядка 2000 публикаций о нарушениях избирательного права в ходе голосования на парламентских выборах.
Подавляющая их часть касалась технической стороны организации процесса голосования, оборудования помещений для голосования, эксплуатации устройств, возникновения очередей на избирательных участках, скопления большого количества народа, сбоя работы видеокамер,  процедурных нарушений комиссий или содержали неопределенные формулировки.
392 публикации, предположительно, содержали признаки преступления избирательного характера.
“121 из 392 указанных выше сообщений касались случаев голосования вместо другого лица или повторного голосования, 115 - воспрепятствования свободному волеизъявлению избирателей, 77- нарушения тайны голосования, 63 – воспрепятствования работе представителей СМИ, доверенных лиц, наблюдателей, комиссии, 15- раздачи избирательных взяток, 1 – нарушения порядка составления списка избирателей. Органу, осуществляющему производство, поручено предпринять меры для выяснения указанных в публикациях обстоятельств и дачи им в сжатые сроки правовой оценки. По шести случаям, по факту попытки повторного голосования уже возбуждены уголовные дела, подозреваемый по одному из них задержан. По итогам проверки информация в отдельных публикация была опровергнута”, - отмечается в сообщении.