Հայաստանի ԱԳՆ-ն ճշտում է Սանկտ Պետերբուրգում պայթյունի հետևանքով տուժածների թվում հայերի առկայությունը 04/03/2017   17:06  |  Արտակարգ պատահարներ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ճշտումներ է իրականացնում` պարզելու, թե արդյոք Սանկտ Պետերբուրգում մետրոյի պայթյունի հետևանքով տուժածների թվում կան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ կամ հայեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Հայաստանի ԱԳՆ թվիթերյան միկրոբլոգը:
«Ճշտում ենք Սանկտ Պետերբուրգում մետրոյի պայթյունի հետևանքով տուժածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիների և ազգությամբ հայերի առկայությունը»,- ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Պայթյուն է որոտացել Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյի կայարաններից մեկի գնացքի վագոնում: Իրավապահ մարմիններում ՏԱՍՍ-ի աղբյուրը հայտնել է, որ նախնական տվյալներով զոհվել Է 10 մարդ, տուժել մոտ 50-ը:
Արտակարգ պատահարի վայրում աշխատում են փրկարարները և իրավապահ մարմինների աշխատակիցները:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացված է Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյի գնացքի վագոնում տեղի ունեցած պայթյունի մասին: Նա արդեն ցավակցել է զոհերի հարազատներին:
Պայթյունից հետո փակվել են Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյի յոթ կայարաններ: Պետերբուրգի մետրոյի կայարանից, որտեղ տեղի է ունեցել պայթյունը, կատարվում է տարհանում, այդ թվում՝ թունելից:
16:47 03/04/2017  |  Արտակարգ պատահարներՍանկտ Պետերբուրգում մետրոյում որոտացած պայթյունի հետևանքով նախնական տվյալներով կա 10 զոհ
16:12 03/04/2017  |  Արտակարգ պատահարներՊայթյուն Է որոտացել Սանկտ Պետերբուրգի մետրոյում, կան տուժածներ
18:52 26/12/2016  |  Միջազգային լրահոսՄոսկվայում երեք կայարանից տարհանում է տեղի ունեցել
21:53 16/12/2016  |  Միջազգային լրահոսԴատարանը կալանավորել է Մոսկվայում ահաբեկչական ակտերի նախապատրաստության գործով բոլոր կասկածյալներին
20:40 12/11/2016  |  Միջազգային լրահոսՄոսկվայում եւ Սանկտ- Պետերբուրգում կանխվել է ահաբեկչությունների շարքը (տեսանյութ)
17:57 28/09/2016  |  Միջազգային լրահոսԱԴԾ-ը հայտարարել է Հյուսիսային Կովկասում գործունեությունն ընդլայնելու ահաբեկիչների ծրագրերի մասին
16:34 16/04/2016  |  Միջազգային լրահոսՍտավրոպոլում ոստիկանների վրա հարձակման փաստով քրեական գործ է հարուցվել
15:10 11/04/2016  |  Միջազգային լրահոսՍտավրոպոլում երեք գրահոյիններ ոչնչացվել են՝ ոստիկանության բաժնի վրա հարձակվելու փորձ կատարելիս

МИД Армении уточняет информацию о наличии армян среди пострадавших при взрыве в петербургском метро 04/03/2017   17:10  |  Чрезвычайное просшествие
Министерство иностранных дел Армении выясняет, есть ли граждане Армении и армяне среди пострадавших во взрывах в метрополитене Санкт-Петербурга. Об этом сообщил пресс-секретарь армянского внешнеполитического ведомства Тигран Балаян в микроблоге Twitter.
Эту информацию уточняет также посольство Армении в России.
"Посольство Армении в России, Генконсульство РА в Санкт-Петербурге и представитель МЧС Армении в России в настоящее время уточняют информацию о возможных пострадавших граждан республики и армян при взрыве в петербургском метро. Ранее российские СМИ сообщили, что днем 3 апреля на синей ветке петербургского метро на станции "Сенная площадь" прогремел мощный взрыв. По данным очевидцев, есть жертвы”,-  говорится в сообщении на странице Посольства в соцсети  Facebook.
Ранее российские СМИ сообщили, что днем 3 апреля,  на перегоне между станциями метро "Сенная площадь" и "Технологический институт" в Санкт-Петербурге прогремел взрыв. По предварительным данным, погибли десять человек и около 50 пострадали.