Ժամը 10:00-ի դրությամբ ուսումնասիրվել է 320 հաղորդում 04/02/2017   12:00  |  Ընտրական իրավունք
02.04.2017թ. ժամը 10:00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 320 հրապարակում, որոնցից առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ են պարունակել 13-ը: Այդ 13 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Ինչպես տեղեկացնում է Գլխավար դատախպազույունը՝ նշված 13 հաղորդումներից 6-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 3-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտման, իսկ 3-ը՝ քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելուն:

Генпрокуратура Армении по данным на 10:00 изучила 320 сообщений об избирательных правонарушениях на выборах в парламент 04/02/2017   12:28  |  Избирательное право
Сформированная в Генеральной прокуратуре Армении рабочая группа по состоянию на 10:00 изучила 320 сообщений о нарушениях избирательного права, из которых 13, предположительно,  содержат признаки состава преступления.
Как сообщает пресс-служба Генпрокуратуры РА, сообщения направлены в полицию и территориальные отделы Следственного комитета для подготовки материалов или проведения дополнительной проверки.
Согласно информации, 6 случаев из 13 касались голосования вместо другого лица или повторного голосования, 3 -  нарушения тайны голосования, еще 3 -  воспрепятствования свободной реализации гражданами избирательного права.