Հայաստանը ՄԻԵԴ-ի վճիռներով ամենանվազ գումար վճարող երկրների շարքում է. Կոստանյան 03/31/2017 15:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից Հայաստանի դեմ վճռի կայացումը դեռևս չի նշանակում, որ երկիրն ունի լրջագույն խնդիր դատական համակարգում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մարտի 31-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ, ՀՀ նախագահի խորհրդական Գևորգ Կոստանյանը:
«Եթե նայենք և համադրենք Եվրոպայի խորհրդի բոլոր անդամ երկրների դեմ կայացվող որոշումները, կհասկանանք, որ Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդում ամենանվազ գումար վճարած երկրների շարքում է, ինչպես նաև ամենապակաս թվով վճիռներ ունի»,- ասաց Կոստանյանը:
Նա նշեց, որ բոլոր ժողովրդավարական երկրների դեմ ՄԻԵԴ-ը վճիռներ է կայացնում, այդ թվում նաև՝ հին ժողովրդավարություն ունեցող պետությունների դեմ, ինչպիսիք են` Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Շվեդիան և այլն:
«Հետևաբար, վճիռների կայացման փաստը դեռևս չի նշանակում, որ դատական համակարգում երկիրն ունի լրջագույն խնդիրներ»,- ասաց ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչը:
Խնդիրը նրանում է, որ երկիրը պետք է միջոցներ ձեռնարկի, որպեսզի ներպետական մակարդակում նվազագույնի հասցնի մարդու իրավունքների խախտման դեպքերը, որպեսզի դա չդառնա միջազգային դատական ատյանի քննարկման առարկա:

Армения попала в число стран с наименьшими расходами на выплату компенсаций по решениям ЕСПЧ 03/31/2017   15:45  |  Лента новостей
Вынесенные Европейским судом по правам человека(ЕСПЧ) решения против Армении еще не указывают на наличие серьезных проблем в судебной системе РА. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил на встрече с журналистами в пятницу представитель Армении в ЕСПЧ, советник президента РА Геворк Костанян.
“Если мы сравним все выносимые против стран-членов Совета Европы решения, то поймем, что Армения в ряду стран СЕ, выплативших наименьшую сумму.  Кроме того. Армения в числе стран, против которых было вынесено наименьшее количество постановлений”, -заявил Костанян.
Он отметил, что ЕСПЧ выносит решения против всех демократических стран, в том числе против таких государств, как Великобритания, Франция, Швеция и т.д.
При этом Костанян отметил, что страна должна принимать меры по сведению к минимуму случаев нарушения прав на внутригосударственном уровне, дабы они не становились предметом рассмотрения в международных судебных инстанциях.
14:58 30/03/2017  |  Лента новостейЕСПЧ вынес решение против Армении
14:08 25/11/2016  |  Лента новостейЕСПЧ огласил решение по жалобе Мурадян против Армении
11:27 20/03/2013  |  Актуальная темаАра Казарян: “Армения обязана законодательно закрепить право граждан на возмещение морального вреда”