Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության պատվիրակությանը 03/31/2017   16:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ս.թ. ապրիլի 2-ին կայանալիք ՀՀ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Հայաստան ժամանած ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության հատուկ համակարգող և ղեկավար Իգնասիո Սանչես Ամորին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը մեծապես կարևորել և բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելությունների դերը Հայաստանի ընտրական գործընթացում, այդ թվում՝ ընտրական համակարգի շարունակական բարելավման և զարգացման գործում, ինչպես նաև անցած քսանհինգ տարիների ընթացքում Հայաստանին ցուցաբերված օժանդակությունը:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ ապրիլի 2-ին նախատեսված ՀՀ ԱԺ ընտրությունների դիտարկմանը ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը ներկայանում են համատեղ ուժեղ թիմով, որը ղեկավարում և համակարգում է իր սկզբունքային դիրքորոշումներով հայտնի, փորձառու և հմուտ քաղաքական գործիչ՝ պարոն Իգնասիո Սանչես Ամորը:
Ընդգծելով, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կարևոր հանգրվան են Հայաստանի արդյունավետ կառավարման տեսլականը կյանքի կոչելու ճանապարհին, Նախագահը նշել է, որ երկրի իշխանությունները հենց այս տեսանկյունից են կարևորում ընտրողների վստահության բարձրացումն ու ամրապնդումը ընտրական գործընթացի նկատմամբ: Այդ նպատակով լայն քաղաքական և հասարակական քննարկումների ու կոնսենսուսի արդյունքում ընդունվեցին ու նոր ընտրական օրենսգրքում ամրագրվեցին ընտրական գործընթացի օրինականության վերահսկման մեխանիզմները սահմանող դրույթներ: Նախագահի համոզմամբ, իրականացված մեծածավալ աշխատանքը թույլ է տալիս պնդելու, որ առկա են բոլոր նախադրյալները՝ քաղաքական կամք, օրենսդրական կարգավորումներ, տեխնիկական հնարավորություններ՝ Հայաստանում լավ ընտրություններ անցկացնելու համար, և իշխանություններն իրենց իրավասության շրջանակում անելու են ամեն հնարավորը՝ դա իրականություն դարձնելու:
Նշելով, որ ընտրությունները, բնականաբար, ենթադրում են մրցակցություն, և ինչպես ցանկացած մրցակցային պայքարում, ընտրություններում ևս մրցանակային տեղ գրավելու համար մասնակիցներից շատերը երբեմն կարող են տրվել տարբեր՝ այդ թվում անընդունելի մեթոդների գայթակղությանը, Նախագահը այս համատեքստում չափազանց կարևոր է համարել, որպեսզի բոլոր դիտորդական առաքելությունները ցուցաբերեն հավասարակշռված, անկողմնակալ մոտեցում և իրենց գնահատականը ձևավորեն սեփական դիտարկումների ու հավաստի տեղեկությունների հիման վրա: Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստակամություն են ցուցաբերել համակողմանի օժանդակել բոլոր դիտորդական առաքելություններին՝ իրականացնելու իրենց մասնագիտական աշխատանքը, այդ թվում նաև ընտրությունների օրը և դրանից հետո:
ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության հատուկ համակարգող և ղեկավար Իգնասիո Սանչես Ամորը վստահեցրել է, որ մասնագիտական որևէ շեղում իրենց աշխատանքում չի լինելու, և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը, որպես ընտրական գործընթացի դիտարկման գործում Եվրոպայի ամենափորձառու կազմակերպությունը, որը մեկ ամսից ավելի է, ինչ Հայաստանում է և իրականացրել է իրավիճակի գնահատման ուղղությամբ փորձագիտական մեծ աշխատանք՝ շարունակելու է նույն բարձր մասնագիտական որակով ու բարեխղճությամբ իրականացնել իր առաքելությունը:
Դիտորդական առաքելության ղեկավարը գոհունակություն է հայտնել, որ Հայաստանի կառավարությունը ընտրությունների դիտարկման գործընթացում ներգրավել է մեծ թվով՝ շուրջ 30 հազար տեղական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, որոնց կազմում ընդգրկված են բազմաթիվ օտարերկրյա քաղաքացիներ: Նա միաժամանակ կարևորել է, որ բոլոր առաքելությունները պատասխանատու կերպով մոտենան իրենց աշխատանքին՝ ցուցաբերելով բարձր մասնագիտական մոտեցում:
Հանդիպմանը Իգնասիո Սանչես Ամորը նաև ողջունել և քաջալերել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները:
18:04 30/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահին
17:47 30/03/2017  |  Ընտրական իրավունքՀայաստանի ԱԺ ընտրությունները կլուսաբանի 120 լրատվամիջոց և կդիտարկի 55 դիտորդական կազմակերպություն

Серж Саргсян завил о наличии всех предпосылок для проведения в Армении хороших выборов 03/31/2017   16:16  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял специального координатора и руководителя краткосрочной наблюдательской миссии ОБСЕ на предстоящих 2 апреля в РА парламентских выборах Игнасио Санчеса Амора и возглавляемую им делегацию. Подробности встречи передает пресс-служба главы армянског государства.
Президент Армении подчеркнул важное значение и высоко оценил роль наблюдательских миссий ОБСЕ в избирательном процессе в Армении, в том числе, в деле непрерывного улучшения и развития избирательной системы, а также оказанную Армении в течение прошедших двадцати пяти лет помощь.
Серж Саргсян с удовлетворением констатировал, что для наблюдения за намеченными на 2 апреля выборами в НС РА Парламентская ассамблея ОБСЕ и ОБСЕ/БДИПЧ представили единую сильную команду, которой руководит и которую координирует известный своими принципиальными позициями, опытный и искушённый политический деятель, господин Игнасио Санчес Амор.
Подчеркнув, что предстоящие парламентские выборы являются важной вехой на пути претворения в жизнь образа эффективного управления Арменией, президент отметил, что власти страны именно с этой точки зрения считают важным повышение и укрепление доверия избирателей к избирательному процессу. С этой целью в результате широких политических и общественных обсуждений и консенсуса приняты и закреплены в новом Избирательном кодексе положения определяющие механизмы контроля за соблюдением законности избирательного процесса. По убеждению Сержа Саргсяна, проделанная объёмная работа позволяет утверждать, что существуют все предпосылки: политическая воля, законодательное регулирование, технические возможности, чтобы провести в Армении хорошие выборы, и власти в рамках своих полномочий сделают всё возможное, чтобы претворить это в реальность.
Отметив, что выборы, естественно, предполагают конкуренцию, и, как в любой конкурентной борьбе, на выборах также, чтобы занять призовое место многие из участников, подчас, могут поддаться на разные, в том числе, неприемлемые, искушения, Президент в этом контексте счёл чрезвычайно важным, чтобы все наблюдательские миссии продемонстрировали уравновешенный, беспристрастный подход и сформировали свою оценку на основании собственных наблюдений и достоверной информации. Президент Саргсян отметил, что власти Армении проявили готовность всячески помогать всем наблюдательским миссиям в выполнении их профессиональной работы, в том числе, в день выборов и после него.
Специальный координатор и руководитель краткосрочной наблюдательской миссии ОБСЕ Игнасио Санчес Амор заверил, что в их работе не будет никакого профессионального отклонения, и ОБСЕ/БДИПЧ как самая опытная организация Европы в деле наблюдения за избирательными процессами, которая более месяца, как находится в Армении и проделала большую экспертную работу в направлении оценки ситуации, продолжит с прежним высоким профессиональным качеством и добросовестностью выполнять свою миссию.
Руководитель наблюдательской миссии выразил удовлетворение, что правительство Армении к процессу наблюдения за выборами привлекло большое число, представителей порядка 30 тысяч местных общественных организаций, в составе которых многочисленные зарубежные граждане. Он в то же время подчеркнул важность того, чтобы все миссии подходили к своей работе ответственным образом, проявляя высокий профессиональный подход.