Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին 03/31/2017   16:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 31-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների, ովքեր Հայաստան են ժամանել ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին Եվրոպական խորհրդարանի դիտորդական առաքելությանը մասնակցելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Զրույցի ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ։ Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ սահմանադրական բարեփոխումներից հետո ընտրական գործընթացի հանդեպ հանրային վստահության առավել ամրապնդման նպատակով խորհրդարանական քաղաքական խմբակցությունների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ներգրավմամբ համաձայնություն ձեռք բերվեց ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների շուրջ։ Նա հավելեց, որ Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է անել ամեն հնարավորը, որպեսզի ընտրություններն անցնեն միջազգային բարձր չափանիշներին համապատասխան։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստան - Եվրոպական միություն հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված քայլերը, խորհրդարանական ձևաչափով համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի կապակցությամբ։
Հյուրերի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները։
ԱԳՆ ղեկավարը Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներին տեղեկացրեց Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների համատեղ ջանքերի մասին՝ ուղղված հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման առաջ մղմանը:
16:14 31/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության պատվիրակությանը
18:04 30/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահին
17:47 30/03/2017  |  Ընտրական իրավունքՀայաստանի ԱԺ ընտրությունները կլուսաբանի 120 լրատվամիջոց և կդիտարկի 55 դիտորդական կազմակերպություն

Налбандян: правительство Армении делает все возможное, чтобы выборы прошли в соответствии с высокими международными стандартами 03/31/2017   18:09  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня, принял группу депутатов Европейского парламента, которые прибыли в республику для наблюдения за ходом предстоящих 2 апреля выборов в Национальное собрание РА.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, в ходе встречи состоялся обмен мнение относительно работ о подготовке к парламентским выборам.
Налбандян отметил, что правительство Армении продолжает делать все возможное, чтобы выборы прошли в соответствии с высокими международными стандартами.
В ходе встречи обсуждались шаги по укреплению отношений Армения-Европейский союз, а также вопросы, касающиеся сотрудничества в парламентском формате.
Стороны выразили удовлетворение по поводу завершения переговоров между Арменией и ЕС  вокруг Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
По просьбе гостей Эдвард Налбандян представил подходы Армении к ряду актуальных региональных и международных проблем.
Глава МИД Армении проинформировал европейских парламентариев о совместных усилиях Армении и стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, направленных на продвижение мирного урегулирования карабахской проблемы.