Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ 03/30/2017 12:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Սանկտ-Պետերբուրգում ընթացող ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակում մարտի 28-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու խորհրդարանների գործընկերային հարաբերությունների խորացման, միջազգային հարթակներում փոխշահավետ համագործակցության, ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ, Միջխորհրդարանական միության պատվիրակությունների գործունեությանը վերաբերող հարցեր:
Երկուստեք կարեւորվել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման, հատկապես միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման գործում նշանակալի է միջխորհրդարանական հանձաժողովի դերը, որի աշխատանքները տարեցտարի դառնում են ավելի ակտիվ ու արդյունավետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ի եւ ՌԴ-ի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյա հոբելյանին եւ գոհունակություն հայտնել այդ ժամանակահատվածում տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության դինամիկ զարգացման կապակցությամբ, ընդգծել երկու երկրների փոխհարաբերությունների զարգացման ներկա բարձր մակարդակը:
Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ հոբելյանական նիստին եւ Վեհաժողովի անցած ճանապարհին, կարեւորվել այդ տարիների ընթացքում մոդելային օրենսդրության ստեղծման եւ զարգացման աշխատանքները, միջազգային խորհրդարանական կապերը եւ շփումները, մոնիթորինգային, մշակութային համագործակցության ընդլայնումը, խաղաղարար գործունեությունը, որի արդյունքն է 1994 թ. կնքված եռակողմ պայմանագիրը՝ ստորագրված Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը եւս մեկ անգամ ընդգծել է Հայաստանի դիրքորոշումը հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ՝ նշելով, որ Հայաստանն ընդունում է Մինսկի խմբի 3 սկզբունքները եւ կարեւորում համանախագահների, այդ թվում ՌԴ ջանքերը Արցախի խնդրի արդարացի եւ խաղաղ լուծման ուղղությամբ: Տիկին Նաղդալյանը դատապարտել է Ադրբեջանի արկածախնդիր քաղաքականությունը՝ հիշեցնելով ապրիլյան չորսօրյա պատերազմի՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ռազմական արկածախնդրության մասին:
Զրույցի ընթացքում կողմերը շոշափել են նաեւ ԵԱՏՄ շրջանակում տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող խնդիրներ, hույս հայտնել, որ տնտեսական արագընթաց զարգացում կարձանագրվի:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանգամանորեն ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական զարգացումները եւ տիկին Մատվիենկոյին նվիրել Հայաստանում արտադրված պլանշետ, որը զարմացրել եւ անչափ ոգեւորել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահին, ով խոստացել է աշխատանքի ընթացքում անպայման օգտվել հայկական արտադրության ժամանակակից սարքից:

Эрмине Нагдалян встретилась в Санкт-Петербурге с Валентиной Матвиенко 03/30/2017   13:01  |  Лента новостей
28 марта в рамках проходящей в Санкт-Петербурге весенней сессии МПА СНГ  вице-спикер Национального собрания Армении Эрмине Нагдалян встретилась с председателем СФ ФС РФ Валентиной Матвиенко.
Как передает пресс-служба армянского парламента, в ходе встречи обсуждены вопросы углубления партнерских отношений парламентов двух стран, взаимовыгодного сотрудничества на международных площадках, деятельности делегаций в ПАСЕ, ОБСЕ, Межпарламентском Союзе.
Стороны придали важность деятельности Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ, ее роли в развитии отношений двух стран, укреплении межпарламентских связей.
Собеседники обратились к 25-летнему юбилею установления дипломатических отношений между РА и РФ и выразили удовлетворение динамичным развитием двустороннего сотрудничества в этот период, подчеркнули нынешний высокий уровень развития взаимоотношений двух стран.
В этом контексте затронуты юбилейное заседание МПА СНГ и пройденный Ассамблеей путь, подчеркнута важность работы по созданию и развитию модельного законодательства, международных парламентских связей и контактов, расширения мониторингового, культурного сотрудничества, миротворческой деятельности, итогом которой явился заключенный в 1994 г. трехсторонний договор, подписанный НКР, РА и Азербайджаном.
Вице-спикер НС РА Э.Нагдалян вновь подтвердила позицию Армении по мирному урегулированию конфликтов, отметив, что РА принимает 3 принципа Минской группы и осознает важность усилий сопредседателей, в том числе РФ, в справедливом и мирном решении Арцахской проблемы.   Она осудила авантюрную политику Азербайджана, напомнив о развязанной азербайджанцами апрельской четырехдневной войне.
В беседе стороны затронули также вопросы развития экономических отношений в рамках ЕАЭС, выразили надежду на их прогресс.