Ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ պարզաբանումներ են պահանջվել իրավասու պետական մարմիններից. ՄԻՊ 03/30/2017 11:45 | Ընտրական իրավունք
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ընտրական գործընթացների կապակցությամբ իրականացված ուսումնասիրությունների վերաբերյալ հաղորդագրությամբ է հանդես եկել:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից 2017 թվականի մարտի 29-ի դրությամբ մշտադիտարկման սկզբունքով ուսումնասիրվել են ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների 189 հրապարակումներ:
33 գրավոր և բանավոր բողոքների, այդ թվում՝ թեժ գծին ստացված հեռախոսազանգերի շրջանակներում սկսվել են քննարկման ընթացակարգեր, կազմակերպվել են քաղաքացիների ընդունելություններ, ինչպես նաև նրանց տրամադրվել է ընտրական իրավունքներին առնչվող հարցերով իրավաբանական խորհրդատվություն:
Ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ պարզաբանումներ են պահանջվել իրավասու պետական մարմիններից, իսկ ընտրական իրավունքներին առնչվող և առերևույթ հանցակազմի հատկանիշներ պարունակող դեպքերով տեղեկությունները ուղարկվել են քրեական հետապնդման մարմիններին՝ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով:

Офис омбудсмена Армении изучил 189 публикаций в СМИ о предполагаемых избирательных правонарушениях 03/30/2017   12:39  |  Избирательное право
Сформированная в офисе Защитника прав человека Армении рабочая группа, по состоянию на 29 марта изучила по принципу мониторинга 189 публикаций в СМИ о предполагаемых нарушениях избирательного права в преддверии предстоящих 2 апреля выборов в Национальное собрание РА.
Как сообщают из офиса Омбудсмена Армении, на основе 33 письменных и устных жалоб, в том числе и звонков, полученных на телефон “горячей линии”, был начата процедура обсуждения, был организован прием граждан, были предоставлены юридические консультации по вопросам, связанным с избирательными правами.
"У компетентных государственных органов были затребованы разъяснения по поводу предполагаемых избирательных правонарушений, а сведения, содержащие признаки состава преступления, были переданы органам, осуществляющим уголовное преследование, с целью принятия мер в предусмотренном законом порядке", - отмечается в сообщении.