ՄԻԵԴ-ի հերթական վճիռն ընդդեմ Հայաստանի 03/30/2017 13:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այսօր Ավաքեմյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով վճիռ է կայացրել Հայաստանի դեմ: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի լրագրողին հայտնեց Ավաքեմյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը, ՄԻԵԴ-ը ճանաչել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ և 13-րդ հոդվածների խախտումը՝ արդար դատաքննության իրավունք և իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք և գտել, որ գումար բռնագանձելու վերաբերյալ օրինական ուժի մեջ մտած վճիռը չի կատարվել պետության կողմից բավարար քայլեր չձեռնարկելու արդյունքում:
ՄԻԵԴ վճռով Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է հատուցի բարոյական վնասը՝ 3600 եվրոյի չափով, իսկ 25 հազար եվրո նյութական վնասի պահանջը դատարանը մերժել է՝ համարելով, որ այդ ընթացքում դիմումատուն արդեն իսկ ստացել է:

ЕСПЧ вынес решение против Армении 03/30/2017   14:58  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) сегодня вынес решение против Армении по жалобе “Авакемян против РА”. Как сообщил представитель Авакемяна, адвокат Айк Алумян, ЕСПЧ признал нарушение статей 6(Право на справедливое судебное разбирательство) и 13( Право на эффективное средство правовой защиты)Европейской конвенции по правам человека. Евросуд счел, что вступившее в законную силу решение о взыскании суммы не было приведено в исполнение в результате непринятия государством достаточных шагов.
Согласно решению ЕСПЧ, Республика Армения должна возместить заявителю моральный ущерб, выплатив компенсацию в размере 3600 евро. При этом суд отклонил требование о возмещении материального вреда в размере 25 тыс. евро.