ՄԻԵԴ-ի կողմից վարույթ ընդունված հայցերը մեծածավալ աշխատանքի արդյունք են. ԱՀ օմբուդսմեն 03/29/2017 15:01 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
ՄԻԵԴ-ի կողմից արագացված կարգով վարույթ ընդունված ապրիլյան պատերազմին առնչվող 23 հայցերի վերաբերյալ լուրն ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն ուրախալի է որակել:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ այն մեծածավալ աշխատանքի արդյունք է, որը կատարվել է փաստաբանական խմբի կողմից՝ ինչպես Արցախից, այնպես էլ՝ Հայաստանից:
«Եվրոպական դատարանի պրակտիկայի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ եթե գործը քննվում է սովորական կարգով, ապա այն կարող է տևել մինչև 10-ը և ավելի տարիներ: Իսկ արագացված կարգով ընդունելու դեպքում ժամանակի առումով այն ավելի կարճ կլինի, բայց ոչ, ասենք, մի քանի ամիս: Ընթացակարգը հետևյալն է՝ նախ գործը ուղարկվում է պատասխանող կողմի կառավարությանը, տվյալ դեպքում Ադրբեջանին, և տրվում է բավական երկար ժամանակ, որպեսզի պատասխանատու կողմը ներկայացնի իր պատասխանը: Հետո ուղարկվում է դիմողներին՝ մեկնաբանելու պատասխանող կողմի պատասխանը և ներկայացնելու արդարացի փոխհատուցման վերաբերյալ իր պահանջները»,- ասել է Ռ. Մելիքյանը և հավելել, որ հետո նորից է ուղարկվում պատասխանող պետությանը, դրանից հետո՝ որոշակի ժամանակ անց, կայացվում է վճիռը:
ԱՀ ՄԻՊ-ի խոսքով, Եվրոպական դատարանում, ընդհանուր առմամբ, դա է ամենապարզ ձևով ներկայացված ընթացակարգը, բայց հաճախ լինում է նաև, երբ այդ մեխանիզմն անցնում է ևս մեկ շրջան:
Նշենք, որ Իրավաբան-իրավապաշտպանների խումբը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան էր ներկայացրել 2016 թվականի ապրիլի 2-5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով սկսված մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության և զինծառայողների իրավունքների խախտումների առնչությամբ մի խումբ գանգատներ, որոնցից 23-ն արդեն վարույթ է ընդունվել:
Tert.am-ի հետ զրույցում իրավաբան-իրավապաշտպան խմբի անդամ Արա Ղազարյանն ասել է, որ խմբի համար անսպասելի է եղել ՄԻԵԴ-ի նման արագ արձագանքը. «Մեզ համար բավականին անսպասելի էր, որ ՄԻԵԴ-ը արագացված կարգով սկսեց այդ երկու տասնյակ գործերի քննությունը, ինչը շատ դրական է: Հիմա սպասում ենք ավելի մեծ խմբաքանակի, որը վերաբերում է տեղահանվածների վերաբերյալ գանգատների մասով ՄԻԵԴ-ի դիրքորոշմանը՝ գործի քննությունը սկսելու կամ չսկսելու վերաբերյալ»:

Омбудсмен Арцаха: принятые Евросудом к рассмотрению иски против Азербайджана - результат масштабной работы 03/29/2017   15:54  |  Карабахский конфликт
Омбудсмен Арцаха Рубен Меликян назвал радостной весть о принятии в ускоренном порядке Европейским судом по правам человека к своему производству 23 жалоб, касающихся апрельской агрессии Азербайджана против Арцаха.
Как отметил в беседе с корреспондентом “Арцахпресс” Рубен Меликян, это - результат масштабной работы, которая была проделана группой адвокатов как из Арцаха, так и Армении.
Группа юристов-правозащитников представила в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) ряд исков против Азербайджана в связи с защитой прав армянских военнослужащих и гражданских лиц во время четырехдневной Апрельской войны, 23 из которых ЕСПЧ уже принял к своему производству.
В беседе с Tert.am представитель группы юристов-правозащитников Ара Казарян назвал подобную быструю реакцию со стороны ЕСПЧ неожиданной.
Другой представитель группы юристов-правозащитников Артак Зейналян в беседе с Tert.am отметил, что сейчас, как и прежде, от ЕСПЧ как от международного механизма защиты прав человека и основополагающих свобод, ожидают регистрации факта нарушения прав, после которой Азербайджан обязан будет выплатить справедливую компенсацию жертвам нарушения прав.
Напомним, в ночь на 2-е апреля ВС Азербайджана предприняли широкомасштабное наступление на южном, юго-восточном и северо-восточном направлениях карабахско-азербайджанской линии соприкосновения с применением артиллерии, систем залпового огня, бронетехники и авиации. Обстрелам подверглись также мирные населенные пункты НКР, в результате которых погиб 12-летний подросток, еще двое детей получили ранения.