ՄԻՊ հայտարարությունը՝ դպրոցների ու մանկապարտեզների տնօրենների հեռախոսային խոսակցությունների ձայնագրությունների վերաբերյալ 03/27/2017   11:36  |  Ընտրական իրավունք
Հանրակրթական դպրոցների ու մանկապարտեզների տնօրենների հետ կապվող հեռախոսային խոսակցությունների ձայնագրությունների վերաբերյալ ՄԻՊ-ը հայտարարությամբ է հանդես եկել:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում մանրամասն ուսումնասիրվել է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության  «ՀՀԿ-ն չարաշահում է վարչական ռեսուրսը դպրոցներում ու մանկապարտեզներում (114 ձայնագրություններ)» վերտառությամբ հրապարակումը: Ուսումնասիրվել են նաև այն ձայնագրությունները, որոնք կազմակերպության պնդմամբ` արտացոլում են հանրակրթական դպրոցների և մանկապարտեզների տնօրենների հետ հեռախոսային խոսակցությունները:
Անհանգստացնող է, որ քաղաքացիական հասարակության կառույցի հրապարակած ուսումնասիրությունը և ձայնագրությունները վերաբերում են հանրակրթական հաստատություններին ու դրանց տնօրեններին: Այս հանգամանքը հատկապես կարևոր է այն պայմաններում, երբ Հայաստանի Հանրապետությունում ընթանում է կարևորագույն ժողովրդավարական գործընթաց, որի նկատմամաբ հանրային վսհատությունն ունի հիմնարար նշանակություն:
Սա առաջնահերթ նշանակում է, որ այդ բոլոր տվյալները պետք է դառնան մանրամասն ստուգման առարկա օրենքով նախատեսված ընթացակարգի շրջանակում՝ հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում: Այդ ընթացակարգը պետք է լինի թափանցիկ, իսկ արդյունքը՝ հրապարակային: Հատկապես հաշվի առնելով, որ հարցն առնչվում է դպրոցներին և մանկապարտեզներին՝ բոլոր գնահատականները պետք է հիմնված լինեն արդյունքի վրա:
Այս առումով, կարևոր է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից վարչական վարույթի նախաձեռնումը: Հարուցված վարույթի առնչությամբ անհրաժեշտ պարզաբանումներ ու տեղեկություններ ստանալու պահանջով Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից արդեն իսկ հարցում է ուղարկվել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից ի գիտություն է ընդունվել ՀՀ գլխավոր դատախազության հաղորդումն այն մասին, որ դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության  հրապարակումն ու ձայնագրությունները: Դատախազություն նույնպես կուղարկվի հարցում՝ կապված քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցի լուծման հետ:
Իրավասու մարմինների կողմից ստուգման ընթացակարգերի իրականացումն ապահովելու նկատմամբ ցուցաբերվելու է հետևողականություն՝ օրենքով Պաշտպանին վերապահված կարգավիճակի շրջանակում:

Омбудсмен Армении тщательно изучил записи телефонных разговоров с директорами школ и детсадов 03/27/2017   14:41  |  Лента новостей
В офисе Защитника прав человека Армении тщательно изучили публикацию общественной организации “Союз информированных граждан Армении” под заголовком “РПА злоупотребляет административным ресурсом в школах и детских садах”.
Как сообщили в офисе Омбудсмена, были изучены и  записи, которые, как утверждают в общественной организации, отражают разговоры с директорами общеобразовательных школ и детских садов.
В офисе Омбудсмена обеспокоены тем, что опубликованные структурой гражданского общества исследование и записи касаются общеобразовательных учреждений и их директоров.
"Это обстоятельство особенно важно в условиях, когда в Армении проходит важнейший демократический процесс, общественное доверие к которому имеет основополагающее значение”,- говорится в заявлении  Омбудсмена Армении.
Как отмечается в заявлении, это, прежде всего, означает, что все представленные данные должны быть тщательно проверены в рамках предусмотренной законом процедуры и в максимально сжатые сроки.
"Этот процесс должен быть прозрачным, а результат – обнародован. Сучетом того, что вопрос касается школ и детских садов, все оценки должны быть основаны на результате. Исходя из этого, представляется важным инициирование Центральной избирательной комиссией Армении административного производства”, – подчеркивается в сообщении.
Сообщается также, что омбудсмен Армении уже затребовал у ЦИК необходимые разъяснения и данные.
Также в заявлении отмечается, что омбудсмен Армении принял к сведению сообщение Генеральной прокуратуры РА о том, что рабочая группа прокуратуры изучает публикацию и записи общественной организации. В Прокуратуру также будет направлен запрос, связанный  с решением вопроса об инициировании уголовного производства.
В офисе ЗПЧ также заявили о намерении проявить последовательное отношение к обеспечению проведения компетентными органами процедур проверки  в рамках статуса, которым наделен  омбудсмен.