«Ադրբեջանը պարտավոր է ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը». Էդուարդ Շարմազանովը ելույթ է ունեցել Սանկտ Պետերբուրգում 03/27/2017 11:43 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 26-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում մասնակցել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին եւ հանդես է եկել ելույթով: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ԱԺ փոխնախագահը մասնավորապես նշել է.
Ժամանակակից աշխարհում անվտանգության մարտահրավերների դիմակայումը պահանջում է օպերատիվ, ճկուն եւ ճշգրիտ որոշումների կայացում: Այսօր ՀԱՊԿ ԽՎ-ի առջեւ ծառացած են նոր խնդիրներ: Մենք ապրում ենք արագ փոփոխվող աշխարհում, եւ լարվածության աճը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում, այդ թվում Հարավային Կովկասում, ակնհայտ է:
ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային եւ գարնանային նստաշրջանների ընթացքում ՀՀ պետական սահմանին Ադրբեջանը դիմեց զինված արկածախնդրության` խախտելով 1994 թ. հրադադարը, ինչպես նաեւ Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Նման վարքագիծն անթույլատրելի եւ դատապարտելի է:
ՀԱՊԿ-ը պաշտոնապես դատապարտել է դեկտեմբերյան այդ դիվերսիան՝ Ադրբեջանի գործողությունները որակելով «սադրանք»: Հարկ եմ համարում նշել, որ բացի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի եւ մեր ռուս խորհրդարանական գործընկերների հայտարարություններից, ՀԱՊԿ մյուս դաշնակիցները զերծ մնացին Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները դատապարտող հայտարարություններից: Ադրբեջանի նման վարքագիծը սադրանք է ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաեւ ՀԱՊԿ-ի հանդեպ: Ուստի, ՀԱՊԿ ԽՎ ներկայացուցիչների դատապարտող հայտարարություններն առավել քան անհրաժեշտություն են:
խորհրդարանական մեր պատվիրակությունը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում հանդես է գալիս կոնֆլիկտների բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում: Մենք պետք է մեզնից կախված ամեն ինչ անենք՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատման համար: Սակայն, խաղաղությունն ու կայունությունն ամրապնդելու համար Ադրբեջանը նախեւառաջ պետք է ճանաչի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացումը:
Հուսով եմ՝ միջազգային հարթակներում համախմբված աշխատելու եւ միմյանց աջակցելու դեպքում մենք կարող ենք մեր դրական ներդրումն ունենալ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում անվտանգության հաստատման եւ ամրապնդման գործում:

Выступление Шармазанова в Санкт-Петербурге: “Азербайджан должен признать право народа Арцаха на самоопределение” 03/27/2017   13:59  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении, глава армянской делегации в ПА ОДКБ Эдуард Шармазанов 26 марта в Таврическом дворце Санкт-Петербурга принял участие в заседании Совета ПА ОДКБ, где выступил с речью.
Вице-спикер армянского парламента поздравил коллег с 15-летием ОДКБ и 10-летием Парламентской Ассамблеи ОДКБ.
Он отметил, что за последние годы значительно возросла роль ПА ОДКБ.
“Она в прошлом утвердилась в качестве авторитетной международной площадки, которая вносит  реальный вклад в законодательное обеспечение   региональной и международной безопасности”, - цитирует Шармазанова пресс-служба армянского парламента.
По его словам, безопасность в современном мире требует принятия оперативных и правильных  решений.
“Сегодня перед Парламентской Ассамблеей стоят новые задачи. Мы живем в условиях быстро меняющихся реалий, и по-прежнему наблюдается рост напряжения, в том числе и на  Южном Кавказе, в зоне ответственности ОДКБ”, -сказал вице-спикер НС Армении.
Он напомнил, что в период между осенней и весенней сессиями ПА ОДКБ Азербайджан прибегнул к вооруженным авантюрам на границе с Республикой Армения, нагло нарушая перемирие 1994 года, а также договоренности в Вене и в Санкт-Петербурге.
“Позвольте отметить, что ОДКБ осудил декабрьскую диверсию на границе с Арменией, объявив действия Азербайджана “провокацией”. К сожалению, кроме заявления генерального Секретаря ОДКБ и заявлений наших российских коллег-парламентариев, со стороны остальных союзников по блоку ОДКБ не прозвучало заявлений, осуждающих провокационные действия  Азербайджана. Эти провокационные действия Азербайджана были направлены не только против РА, но и против нашей организации”, - отметил Шармазанов.
Он выразил уверенность в том, что члены ПА ОДКБ должны действовать более консолидированно и следовать своим союзническим обязательствам.
“Этот подход исходит прежде всего из интересов нашей организации”, - вице-спикер парламента Армении.
Он также отметил, что армянская парламентская делегация выступает за исключительно мирное  решение конфликтов в зоне ответственности ОДКБ и, в частности, нагорно-карабахского конфликта.
“Мы должны сделать все от нас зависящее для установления стабильности в нашем регионе. Но для этого Азербайджан должен не игнорировать, а признать право народа Арцаха на полное самоопределение”, - заявил Шармазанов.
Он также отметил, что 2017 год является знаковым рубежом для осмысления и анализа проделанной работы.
“Я убежден, что, действуя консолидированно и поддерживая друг друга на международных площадках, мы сможем внести свой позитивный вклад в укрепление и обеспечение безопасности в зоне ответственности ОДКБ”, - подчеркнул вице-спикер НС Армении.
15:59 13/03/2017  |  Карабахский конфликтЛукьянов: Эскалация карабахского конфликта на сегодняшний день не нужна ни одной из внешних сил