Նախագահ Սարգսյանը` իր հետագա պաշտոնավարման մասին 03/26/2017   01:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Արցախի Հանրապետություն մեկնած ՀՀ Նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանն այսօր հայկական երկու հանրապետությունների փոխգործակցության շրջանակում Արցախի Նախագահ Բակո Սահակյանի, ՀՀ և ԱՀ պաշտպանության նախարարների ու բարձրաստիճան զինվորականների ուղեկցությամբ եղել է ՊԲ զորամասերից մեկում, ծանոթացել զինված ուժերի մարտական պատրաստականությանը և ունկնդրել զորամասի շարահրապարակում զինծառայողների համար կազմակերպված համերգը:
Համերգային ծրագրի ավարտին Նախագահ Սարգսյանը Հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած արիության և խիզախության համար պետական բարձր պարգևներով՝ Մարտական ծառայության մեդալով, պարգևատրել է մարտական հերթապահության ընթացքում աչքի ընկած մի շարք զինծառայողների, նվերներ հանձնել նրանց և զինծառայողների այն ծնողներին, որոնց ընտանիքներում երկու կամ ավելի զինծառայողներ մեծ նվիրումով իրենց պարտքն են կատարում հայոց բանակում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթ է ունեցել զինծառայողների և նրանց ընտանիքիների անդամների առջև:
«Այստեղ, Արցախի հողի վրա, իրականության ընկալումն իմ կարծիքով շատ ավելի օրինաչափ է։ Վստահ եմ` բոլորդ եք զգացել։ Երևանում և Հայաստանի մյուս քաղաքներում, փառք Աստծո, մենք վաղուց արդեն անցել ենք ամեն րոպե վտանգ զգալու փուլը։ Դա լավ է, դա առաջընթացի համար շատ կարևոր գործոն է։ Բայց այստեղ այդ զգացումն այլ է՝ հաստատ ավելի իրական է։ Արցախցին ամեն օր արթնանում է ու իր կյանքն ապրում՝ քաջ գիտակցելով, որ յուրաքանչյուր պահ արևելքից կարելի է սպասել ամեն ինչ։ Արցախի ժողովուրդն ամբողջությամբ բանակ է. այստեղ յուրաքանչյուրն է զինվոր, որ ամիսներ ու տարիներ շարունակ պաշտպանում է խաղաղությունը գերագույն արժեք համարողների, ժողովրդավարությունը կենսակերպ դարձրածների, խոսքի ազատության, մարդու իրավունքների, քրիստոնեության և հանդուրժողականության մեծ տարածքի հարավ-արևելյան սահմանը։ Արցախն ինքը մեր օրերի հերոսն է», - հայտարարել է Նախագահը։
Նախագահը փաստել է, որ զարգանալ կարելի է միայն պաշտպանված լինելով։ Հետևաբար այս օրերին, երբ քննարկվում է, թե ում պետք է վստահել Հայաստանի զարգացման ղեկը գալիք հինգ տարիների համար, յուրաքանչյուր ոք պարտավոր է իրեն հարց տալ, իսկ ո՞վ կարող է կազմակերպել պաշտպանությունը, որ հնարավորություն ունենա զարգացում ապահովել։
«Նախանցած ապրիլին մենք սրբադասեցինք 1.5 միլիոն մեր նահատակներին։ Անցած ապրիլին մենք մի բռունցք դարձանք ու հետ շպրտեցինք բանականությունը կորցրած հարևանի լայնամասշտաբ հարձակումը. մենք կանխեցինք ապագայում նահատակներ սրբացնելու հեռանկարը։ Ով չի հասկացել, որ այստեղ՝ այս սահմանին մենք ցեղասպանություն ենք կանխում, ուրեմն չի հասկացել, թե որտեղ է ապրում։ Ով չի ընկալել սեփական հողի վրա մեր ժողովրդին բնաջնջելու հռետորության վտանգները, կարող է շարունակել չեղած գումարներով թոշակ ու աշխատավարձ բարձրացնելու կամ բնակչությանը գրեթե անվճար հոսանք ու գազ մատակարարելու գլուխգովանությունը, դրանից միևնույնն է վտանգը չի նվազելու», - ընդգծել է երկրի ղեկավարը։
Ս.Սարգսյանը նշել է, որ անցած ապրիլին մենք հետ շպրտեցինք միջազգային պայմանավորվածությունները դրժած հակառակորդին բոլոր ուղղություններով, մենք տապալեցինք նրանց պլանները, մենք կատարելապես ջախջախեցինք նրանց՝ այդ օրերի տեղեկատվական պատերազմում, մենք մի տարվա ընթացքում այնքան ամրացրինք սահմանն ու զինեցինք զորքը, որ այսօր մեր առաջնագիծն ուղղակի անճանաչելի է դարձել։ «Այսօր մեր տղաները հետևում են հակառակորդի տեղաշարժին նրա տարածքի խորքում արդեն։ Այսօր պատերազմատենչ հարևանի տարածքի բոլոր ուղղություններով, ընդհուպ մինչև ամենակարևոր ենթակառուցվածքներ, գերժամանակակից հզոր հարվածային ուժ է ուղղված։ Եվ այսօր Հայաստանի զինուժի գերագույն գլխավոր հրամանատարն աչքը չի թարթելու, հարկ եղած դեպքում, «Իսկանդերի» համազարկի հրաման արձակելիս։ Ու դա հարևան երկրում շատ լավ գիտեն», - նշել է Նախագահը եւ ընդգծել. «Մենք այլևս երբեք միլիոնավոր նահատակների սրբադասում չենք անելու։ Հաստա՛տ չենք անելու»:
Անցած ապրիլին հերոս տղաներ կորցրեցինք։ «Ոչ ոք չգիտի, թե յուրաքանչյուրի մահն ինչպես եմ վերապրել։ Ես` գերագույն գլխավոր հրամանատարս, ով ուղղակի իրավունք չունի թուլություն ցույց տալու։ Յուրաքանչյուր հերոսի հետ վերապրել եմ իր ողջ կյանքը և առավոտյան սառը հայացքով հակահարվածի նոր հրաման եմ տվել», - ընդգծել է Ս.Սարգսյանը։
Նախագահի խոսքերով. «Մենք պետք է ունենանք անվտանգության ուժեղ ձեռք։ Պոպուլիզմը կամ թուլությունը անվտանգության բուրգի գագաթում կկործանի մի ողջ ժողովուրդ։ Քառօրյա պատերազմի ավարտին համաձայնվելիս մենք, անշուշտ, գիտեինք, որ դեռ մեկ-երկու բլուր հետ չենք վերցրել։ Ներքին քաղաքական դաշտից վախեցող կամ պոպուլիստ մեկը էլի մի 100 զոհի գնով հետ կբերեր այդ հողակտորը, որ հետո հերոս խաղար ամբիոններում։ Միայն ուժեղը կարող էր կանգնելու հրաման տալ, խնայել կյանքեր ու իր վրա վերցնելով ապագա դատարկ պոպուլիզմի հարվածները՝ քաջ գիտակցելով ինչքան տարածք է մինչ այդ լուռ վերցրել և ինչքան կվերցնի հաջորդ անգամ։ Մարդկային կյանքը կարող են գնահատել միայն ուժեղները։ Մեր անվտանգությանը ուժեղ առաջնորդություն է պետք։
Ինձ անընդհատ հարցնում են՝ ինչ եմ անելու 2018 թվականից հետո։ Ես իմ կյանքի ընթացքում իրոք երբեք չեմ պլանավորել, թե հաջորդ հանգրվանին որտեղ եմ լինելու։ Միշտ հայտնվել եմ այնտեղ, որտեղ մեր անվտանգությանն ավելի պիտանի եմ եղել։ Ես հիմա չգիտեմ՝ ինչ քաղաքական կառուցվածք կլինի 2018-ին, բայց եթե իմ գլխավորած քաղաքական ուժը հաղթի գալիք ընտրություններում, ապա այդ պահի դասավորությունից ելնելով ինչ-որ կարգավիճակում իմ դերը կունենամ մեր ժողովրդի անվտանգության ապահովման հարցում։ Չգիտեմ դա ինչ կարգավիճակ կլինի, բայց հաստատ որևէ ձևաչափով օգտակար կլինեմ։
Իսկ այսօր ավելի կարևոր հարց ունենք։ Մենք պիտի հասկանանք, որ ապրիլի 2-ը խաղ չէ, սուտ շուտասելուկների մրցույթ չէ, մենք պիտի հասկանանք, որ ապրիլի 2-ին մենք տանիքների վրա լավ ցատկողներ չենք ընտրում, մենք մեր ժողովրդի գոյության իրավունքը պաշտպանողներ ենք ընտրում, մենք համազարկի, հարձակման և հարկ եղած դեպքում հետ քաշվելու հրաման տվողներ ենք ընտրում, դա անելու համար բավարար ներքին ուժ ունեցողներ ենք ընտրում։
Ընտրում ենք, թե ում հրամանատարության ներքո են այս տղաներն ավարտելու իրենց ծառայությունը, հաջորդները ծառայելու, ովքեր են պաշտպանելու մեր մանուկների անհոգ ուսման իրավունքն ու մեր մեծերի մայրամուտը։ Հասկանու՞մ ենք արդյոք մենք սա, թե՞ ոչ, բայց քվեատուփին մոտենալիս ուղղակի պարտավոր ենք հասկանալ։
Հայրենակիցնե՛ր,
Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը մեր թիվ մեկ խնդիրն է։ Թիվ մեկ խնդիրը։
Հասարակության յուրաքանչյուր անդամ կարող է վստահ լինել: Չենք խնայել ու չենք խնայելու որևէ ջանք ու միջոց և նաև հնարավորություն՝ ավելի ամրապնդելու մեր անվտանգությունը, համալրելու այն նոր բաղադրիչներով: Մեր երկրի զարգացմանն ուղղված արտաքին բարենպաստ պայմանների ապահովմանն ուղղված ջանքերին զուգահեռ մենք շարունակելու ենք մեր զինված ուժերի արդիականացման, մարտունակության էլ ավելի բարձրացման, նորագույն ու համարժեք սպառազինություններով համալրման մեր, ըստ էության, այլընտրանք էլ չունեցող քաղաքականությունը:
Այո, միջազգային միջնորդների հետ միասին մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը՝ հասնելու արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ ու արժանապատիվ կարգավորմանը, կարգավորում, որը կարձանագրի Արցախի ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիքում ազատ ապրելու և արարելու անխախտ ու անվիճարկելի իրավունքը և կերաշխավորի տևական ու կայուն խաղաղություն: Բայց մենք մեր ոչ վաղ անցյալից, ապրիլյան պատերազմից գիտենք, թե սահմանի հակառակ կողմում ինչպիսի մտածողություն է տիրում և ինչ արժեքներ են քարոզվում, իրականության ու դրա հեռանկարների ինչպիսի աղճատված ու երևակայական ընկալումներ կան: Շատ պարզ ու հասկանալի հայտարարում եմ. մեր զինված ուժերը՝ մեր հավաքական պատիվն ու արժանապատվությունը, շարունակելու են իրենց պատրաստվածությամբ, սպառազինությամբ ու մարտական անգերազանցելի ոգով հակառակորդին պարտադրել խաղաղություն, եթե, Աստված մի արասցե, դրա անհրաժեշտությունը կրկին լինի:
Թող ոչ ոք չկասկածի՝ աշխարհում հատուկենտ ժողովուրդներ կան, որ գիտեն խաղաղության գինն այնպես, ինչպես մենք: Կրկին, թող ոչ ոք չկասկածի, մենք ժողովուրդ ենք, ում արժանապատվությունը առուծախի առարկա չէ, ում անհնար է սպառնալիքով մղել քայլերի, որ հակոտնյա է մեր արժանապատվությանն ու արդար զգացումին, նաև միջազգային իրավունքի նորմերին:
Շնորհակալություն սիրելի՛ ծնողներ՝ այսպիսի հերոս տղաներ դաստիարակելու համար: Շնորհակալություն սիրելի՛ զինվորներ՝ օրինակելի բարեխղճությամբ ձեր պարտքը հայրենիքի հանդեպ կատարելու համար: Շնորհակալություն պարո՛նայք սպաներ՝ ձեր գրագետ ու պատասխանատու առաջնորդության համար: Շնորհակալություն սիրելի՛ մարտական ընկերներ՝ ձեր անսահման նվիրումի համար»:
20:33 17/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է «Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի» մասնակիցներին
14:12 15/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը Կրեմլում կհանդիպի Պուտինի հետ
20:02 11/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՃիշտ և արդյունավետ են այն որոշումները, որոնք աջակցություն են ստանում հանրության կողմից. Նախագահ

Президент Армении заявил, что "и глазом не моргнет", отдавая приказ задействовать "Искандеры" при необходимости 03/26/2017   12:15  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Республике Арцах президент Армении, Верховный главнокомандующий Вооружёнными силами Серж Саргсян сегодня в рамках взаимодействия двух армянских республик в сопровождении президента Арцаха Бако Саакяна, министров обороны и высшего состава ВС Армении и Арцаха побывал в одной из частей Армии обороны, ознакомился с боеготовностью вооружённых сил и присутствовал на организованном на плацу военной части концерте для военнослужащих.
По завершении концертной программы президент Саргсян за проявленные при защите границ Родины мужество и храбрость наградил высокими государственными наградами - медалью За боевую службуряд военнослужащих, отличившихся в ходе боевого дежурства, вручил подарки им и родителям тех военнослужащих, в семьях которых двое или более военнослужащих с большой отдачей исполняют свой долг в армянской армии.
Президент Армении выразил благодарность солдатам Отечества и пожелал им доброй службы.
Серж Саргсян выступил с речью перед военнослужащими и членами их семей. Выступление главы армянского государства приводит пресс-служба президента:
«Господа солдаты и офицеры,
Дорогие родители,
Здесь, на земле Арцаха восприятие реальности, по моему, намного более закономерно. Уверен, все вы это чувствуете. В Ереване и других городах Армении, слава Богу, мы давно уже прошли тот этап, когда каждую минуту ощущается опасность. Это хорошо. Это очень важный фактор для прогресса. Но здесь это чувство иное - точно, более реально. Житель Арцаха каждый день просыпается и живёт своей жизнью, хорошо осознавая, что каждую минуту с востока можно ожидать чего угодно. Народ Арцаха всецело является войском. Здесь каждый - солдат, который месяцы и годы напролёт защищает юго-восточную границу большого пространства считающих мир высшей ценностью, делающих демократию образом жизни, свободы слова, прав человека, христианства и толерантности. Арцах сам - герой нашего времени.
Этот день вы провели с вашими солдатами-сыновьями. Склоняю перед вами голову за то, что воспитали таких сыновей. Они каждый день, каждый час охраняют безопасность всего нашего народа, обеспечивают его существование. Завтра они вернутся к вашим очагам настоящими мужчинами - зрелыми, сознательными и всегда будут жить с тем убеждением, что развиваться можно только будучи защищённым. Они это сегодня знают лучше всех.
Да, развиваться можно только будучи защищённым. Следовательно в эти дни, когда обсуждается, кому можно доверить руль развития Армении на предстоящие пять лет, каждый обязан задать себе вопрос, а кто может организовать оборону, чтобы иметь возможность обеспечить развитие.
В позапрошлом апреле мы канонизировали 1.5 миллионов наших святых-мучеников. В прошлом апреле мы превратились в один кулак и отбросили широкомасштабное нападение потерявшего разум соседа: мы предотвратили перспективу в будущем канонизировать святых-мучеников. Кто не понял, что здесь, на этой границе, мы предотвращаем геноцид, значит, тот не понял, где живёт. Кто не воспринял опасность риторики истребления нашего живущего на собственной земле народа, может продолжать хвастовство, что повысит пенсии и зарплаты из несуществующих средств или поставит населению электричество и газ почти задаром - опасность от этого, всё разно, не уменьшится.
В прошлом апреле мы отбросили нарушившего международные договорённости противника по всем направлениям, мы провалили их планы, мы совершено разгромили их в информационной войне этих дней, мы в течение года так укрепили границу и вооружили армию, что сегодня наша передовая линия стала почти неузнаваемой. Сегодня наши парни следят за движением противника уже на глубине его территории. Сегодня по всем направлениям территории алчущего войны соседа, вплоть до самых важных инфраструктур, направлена сверхсовременная мощная ударная сила. И сегодня верховный главнокомандующий вооружёнными силами Армении даже глазом не моргнёт, отдавая, в случае необходимости, приказ о нанесении залпового удара "Искандером". И это в соседней стране очень хорошо знают.
Мы больше никогда не будем миллионы жертв возводить в ранг святых. Точно, не будем.
В прошлом апреле мы потеряли героических парней. Никто не знает, как я пережил гибель каждого. Я, верховный главнокомандующий, который просто не имеет права показать слабость. С каждым героем я переживал всю свою жизнь и поутру с холодным взглядом отдавал новый приказ о контрударе.
Мы должны иметь сильную руку безопасности. Популизм или слабость на вершине пирамиды безопасности может погубить целый народ. Соглашаясь на завершение четырёхдневной войны мы, несомненно, знали, что ещё не забрали обратно один-два холма. Тот, кто боится внутреннего политического поля, или популист ценой ещё 100 жертв вернул бы этот кусок земли, чтобы потому играть в героя на трибунах. Только сильный мог отдать приказ остановиться, сохранить жизни и взяв на себя будущие удары пустого популизма, хорошо осознавая, сколько территории до этого тихо взял и сколько возьмёт в следующий раз. Человеческую жизнь могут ценить только сильные. Нашей безопасности нужно сильное лидерство.
Меня всегда спрашивают, что я буду делать после 2018 года. Я в течение своей жизни, в самом деле, никогда не планировал, где буду на следующем этапе. Всегда оказывался там, где был более полезен нашей безопасности. Я сейчас не знаю, какова будет политическая структура в 2018 году, но если возглавляемая мною политическая сила победит на предстоящих выборах, то исходя из расклада этого момента, в каком-либо статусе буду иметь свою роль в деле обеспечения безопасности нашего народа. Не знаю, какой это будет статус, но, точно, в каком-нибудь формате буду полезен. А сегодня у нас есть более важный вопрос. Мы должны понять, что 2 апреля - не игра, не конкурс скороговорок, мы должны понять, что 2 апреля мы выбираем не прыгунов по крышам, мы выбираем защитников права нашего народа на существование, мы выбираем тех, кто будет отдавать приказ о залпе, о наступлении и, при необходимости, об отступлении - выбираем тех, кто обладает достаточной внутренней силой, чтобы это сделать.
Выбираем под чьим командованием эти парни завершат свою службу, следующие - будут служить, кто будет защищать право наших детей на безмятежную учёбу и закат наших старших. Понимаем мы это, или нет, но, приближаясь к избирательной урне, просто обязаны это понять.
Соотечественники,
Безопасность Армении и Арцаха - наша задача номер один. Задача номер один. Каждый член общества может быть уверен. Мы не жалели и не пожалеем никаких усилий и средств и также возможностей, чтобы ещё больше укрепить нашу безопасность, дополнить её новыми компонентами. Параллельно с усилиями, направленными на обеспечение благоприятных внешних условий для развития нашей страны, мы будем продолжать, по сути, не имеющую альтернативы политику модернизации вооружённых сил, дальнейшего повышения боеспособности, оснащения новейшими и равноценными видами вооружения.
Да, вместе с международными посредниками мы продолжим свои усилия для достижения мирного и достойного урегулирования арцахской проблемы. Урегулирования, которое зафиксирует нерушимое и неоспоримое право народа Арцаха свободно жить и творить на своей исторической родине и гарантирует длительный и стабильный мир.
Но мы из нашего недалёкого прошлого, из апрельской войны знаем, какой образ мыслей главенствует по ту сторону границы и какие ценности там проповедуют, какие искажённые и воображаемые представления о реальности и перспективах там имеются. Очень ясно и понятно заявляю: наши вооружённые силы - наша совокупная честь и достоинство, своей подготовленностью, вооружённостью и непревзойдённым боевым духом продолжат принуждать противника к миру, если, не дай Бог, будет на то необходимость.
Пусть никто не сомневается, в мире есть единицы народов, которые знают цену миру так, как мы. Вновь, пусть никто не сомневается, мы - народ, чьё достоинство не является предметом торга, кого невозможно угрозами вынудить к шагам, которые противоречат нашему достоинству и чувству справедливости, также нормам международного права.
Благодарю, дорогие родители, за то, что воспитали таких героев!
Благодарю, дорогие солдаты, за то, что с примерной добросовестностью выполняете свой долг перед Родиной!