ԱԱԾ-ն մեղադրանք է առաջադրել Սամվել Բաբայանին 03/24/2017 23:31 | Քրեական խրոնիկոն
Ազգային անվտանգության ծառայությունն այսօր մեղադրանք է առաջադրել ԼՂՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանին եւ նրան կալանավորելու միջնորդություն ներկայացրել դատարան: Երեւանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է միջնորդությունը:
Փաստաբանը «Ազատություն» ռ/կ-ին հայտնել է, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 235 հոդվածի երկրորդ մասի և 235.1 հոդվածի երկրորդ մասի հատկանիշներով:
Ավելի վաղ ԱԱԾ-ն հայտնել էր, որ Սամվել Բաբայանը ձերբակալվել է մաքսանենգ եղանակով Հայաստանի Հանրապետություն «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիր տեղափոխելու փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության` 2017թ. մարտ ամսին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունում նախնական տեղեկություններ են ստացվել ՀՀ քաղաքացիների կողմից Վրաստանի Հանրապետությունից մաքսանենգ եղանակով Հայաստանի Հանրապետություն «Իգլա» տեսակի զենիթա-հրթիռային համալիր տեղափոխելու մասին։
Դեպքի առթիվ 2017թ. մարտի 22-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ 2-րդ մասի և 235.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ։ ԱԱԾ-ի փոխանցմամբ` կատարված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառում-ների արդյունքում ստացվել են նաև արժանահավատ տվյալներ, որ նշված զենիթա-հրթիռային համալիրի բաղկացուցիչ մասերի ձեռքբերումը և փոխադրումն իրականացրած անձինք գործել են Սամվել Բաբայանի հետ ունեցած նախնական համաձայնությամբ և նրա պատվերով։

Суд в Ереване арестовал экс-главу Минобороны НКР Самвела Бабаяна по делу о контрабандном провозе ПЗРК "Игла" 03/25/2017   09:14  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш удовлетворил ходатайство об избрани в отношении бывшего министра обороны Нагорно-Карабахской Республики Самвела Бабаяна меры пресечения в виде заключения под стражу в рамках уголовного дела о контрабандном провозе в страну переносного зенитно-ракетного комплекса "Игла".
Как сообщил радиостанции "Свобода" адвокат Бабаяна, его подзащитному предъявлено обвинение по признакам части 2 статьи 235 и части 2 статьи 235.1 УК РА.
Ранее Служба национальной безопасности сообщила, что в марте 2017 года СНБ РА получила предварительные сведения о предпринятой гражданами Армении попытке контрабандного провоза переносного зенитно-ракетного комплекса “Игла” из Грузии в Армению.
В сообщении СНБ также отмечалось, что в результате проведенных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий получены достоверные данные о том, что лица, которые приобрели и перевезли компоненты ПЗРК, действовали по предварительному сговору с Самвелом Бабаяном и по его заказу.