Չորեքշաբթի 11 / 13 / 2024
Պայթյուն Կոտայքի մարզում. Նոր Գեղի գյուղի բնակիչը մահացել է՝ մնալով փլատակների տակ (Լրացված) 03/24/2017   13:28  |  Արտակարգ պատահարներ
Մարտի 24-ին՝ ժամը 08:11-ին, ԱԻՆ-ում ահազանգ է ստացվել, որ Կոտայքի մարզի Նոր Գեղի-Լուսակերտ ավտոճանապարհին գտնվող թթվածնային կայանում տեղի է ունեցել պայթյուն փլուզումով, ինչի հետևանքով ներսում գտնվող աշխատակիցը հայտնվել է փլատակներում. անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը:
Դեպքի վայր են մեկնել Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի  և Կոտայքի մարզային փրկարարական վարչության օպերատիվ խմբերը, հոգեբանական խորհրդատվության գծով հրահանգիչը, հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական ջոկատը և մեկ մարտական հաշվարկ:
Դեպքի վայրում եղել են ՀՀ ԱԻ նախարար Դ. Տոնոյանը և ՓԾ տնօրեն, փ/ծ գնդապետ Մ. Ղազարյանը:
Ժամը 08:40-ին փրկարարները փլատակներում հայտնաբերել են կայանի աշխատակից, թթվածնային բալոնների լիցքավորող, Նոր Գեղի գյուղի բնակիչ՝ 1968 թ. ծնված Արմենակ Ազարյանի դին, իսկ Նոր Գեղի գյուղի Ուսանողական փողոցի թիվ 8 շենքի բնակարաններից մեկի բնակիչ՝ 1984 թ. ծնված Ա. Հ.-ը, բեկորային վնասվածքներով  դիմել է ԲԿ և ստանալով համապատասխան բուժօգնություն դուրս է գրվել:

Взрыв прогремел на кислородной станции в Армении: один человек погиб(дополнено) 03/24/2017   10:37  |  Чрезвычайное просшествие
Взрыв прогремел рано утром на кислородной станции в Котайкской области Армении.
Как сообщает пресс-служба МЧС республики, 24-го марта в 08:09 в Национальный центр кризисного управления поступила информация о том, что на кислородной станции, расположенной на окраине села Нор Гехи в Котайкской области, произошел взрыв, который привел к обрушению станции, а один из сотрудников оказался под обломками.
На место происшествия выехали областная оперативная группа Наццентра кризисного управления, спасательный отряд Центра особого назначения по проведению спасательных работ и один боевой расчет.
За ходом проведения поисково-спасательных работ следили глава МЧС Армении Давид Тоноян и глава Спасательной службы Мушег Казарян.
В 08:40 спасатели обнаружили под завалами тело сотрудника станции, жителя села Нор Гехи Арменака Азаряна (1968 года рождения).Еще один человек(1984 года орждения) с осколочными повреждениями обратился в медцентр и, получив необходимую медпомощь, выписался.