Արցախի պաշտպանության բանակի հրամանատար. Հակառակորդին չի հաջողվել չեզոքացնել մեր տեսախցիկներից ոչ մեկը 03/22/2017   16:47  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանական կողմը դադարեցրել է անօդաչու սարքերի թռիչքը շփման գոտու երկայնքով մարտի 4-ից ՝ Արցախի օդային տարածքը խախտած անօդաչու թռչող սարքի կործանումից հետո։
Այս մասին հայտարարել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Լեւոն Մնացականյանը՝ Hetk պարբերականի հետ հարցազրույցւոմ։
«Հնարավոր է՝ նրանք ուսումնական թռիչքներ են իրականացրել, բայց այդ միջադեպից հետո ոչ մի անօդաչու սարք չի խախտել մեր օդային տարածքը», - հայտնել է Մնացականյանը։
Չմանրամասնելով ORBITER անօդաչու սարքի ոչնչացումը՝ Մնացականյանը միայն նշել է, որ ոչ բոլոր բանակներում կարող են նման անօդաչու սարքը ոչնչացնել։
Խոսելով տեսախցիկների տեղադրման մասին՝ Լեւոն Մնացականյանը նշել է, որ հակառակորդը եւս նման տեսախցիկներ է տեղադրում՝ հիմնականում կենտրոնական ուղղությամբ։
«Մենք նույնպես ձեռքներս ծալած չենք նստում։ Օրերս մեկ օրում երկու տեսախցիկ ենք ոչնչացրել։ Հակառակորդին դեռեւս չի հաջողվել ոչնչացնել մեր տեսախցիկներից ոչ մեկը», - նշել է գեներալը։

Командующий Армией обороны НКР: противнику не удалось вывести из строя ни одной нашей видеокамеры 03/22/2017   18:20  |  Карабахский конфликт
Азербайджанская сторона прекратила полеты беспилотных летательных аппаратов вдоль линии соприкосновения с 4-го марта, когда был сбит нарушивший воздушное пространство Арцаха БПЛА, заявил командующий Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики генерал-лейтенант Левон Мнацаканян в интервью изданию “Hetk”.
“Возможно, они проводили учебные полеты, но после того инцидента ни один беспилотник не нарушил наше воздушное пространство”, - сообщил Мнацаканян.
Не вдаваясь в подробности ликвидации беспилотника ORBITER, Левон Мнацаканян лишь отметил, что не во всех армиях способны уничтожить такой БПЛА.
Говоря об установлении камер видеонаблюдения, Левон Мнацаканян отметил, что противник тоже размещает подобные камеры, в основном, на центральном направлении.
“Мы тоже не сидим сложа руки. На днях вывели из строя две видеокамеры за один день. Противнику пока не удалось ликвидировать ни одной нашей видеокамеры”, - отметил генерал.