Նախագահը հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ փոխնախագահ, վարչապետ, պաշտպանության նախարար, Դուբայի կառավարիչ Շեյխ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումի հետ 03/22/2017 13:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Աբու Դաբիում հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ փոխնախագահ, վարչապետ, պաշտպանության նախարար, Դուբայի կառավարիչ Շեյխ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել իր գլխավորած պատվիրակությանը ցուցաբերած էմիրաթական կողմի ավանդական ջերմ ընդունելության համար: Նշելով, որ ոչ այնքան երկար ժամանակ է անցել Շեյխ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումի հետ իր վերջին հանդիպումից` Նախագահ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել մոտ չորս ամիս առաջ բարեկամ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած իր պաշտոնական այցը և գոհունակությամբ արձանագրել, որ այն որակական նոր մակարդակի բարձրացրեց երկկողմ միջպետական հարաբերությունները։
Հանրապետության Նախագահի գնահատմամբ, խոստումնալից հունով են ընթանում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքներով իրականացվող միջոցառումները, որոնց թվում է նաև այսօր բարեկամ էմիրություններում անցկացվող Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններին նվիրված համաժողովը։
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսությանը զուգընթաց համընդգրկուն փոխգործակցության զարգացմանը, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերի բնագավառում:
Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ համաժողովի արդյունքներն ու դրա շրջանակներում ձեռք բերվելիք գործնական պայմանավորվածությունները կունենան երկկողմ լիակատար աջակցություն և իրենց լուրջ ներդրումը կբերեն հայ-էմիրաթյան առևտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման գործին:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել համաշխարհային նշանակություն ունեցող «Դուբայ Էքսպո-2020» ցուցահանդեսին Հայաստանին մասնակցության հրավերի համար:
Ընդգծելով, որ արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնային ուղղություններից է, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ այս առումով հայ-էմիրաթյան հարաբերություններն առանձնակի տեղ են զբաղեցնում և փոխգործակցության լավագույն օրինակներից են:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների առկայությունը միմյանց մայրաքաղաքներում որակապես նպաստում է երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանրապետության Նախագահը համոզվածություն է հայտնել, որ Դուբայի առևտրատնտեսական կենտրոնում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը նոր խթան կհաղորդի Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների տնտեսական կապերի զարգացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ Նախագահի պաշտոնական այցի արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին: Այդ համատեքստում զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են խոսել ԱՄԷ քաղաքացիներին ՀՀ մուտքի վիզայի պահանջից ազատելու` ՀՀ կառավարության որոշման մասին, որն արդեն ուժի մեջ է մտել: Նախագահը և Շեյխ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումը դա կարևոր քայլ են համարել երկկողմ կապերի առավել ամրապնդման ու զարգացման ճանապարհին:

Президент Армении заявил о выводе двусторнних отношений с ОАЭ на качественно новый уровень 03/22/2017   15:05  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в Абу-Даби встретился с вице-президентом ОАЭ, премьер-министром, министром обороны, эмиром Дубая Шейхом Мохаммедом ибн Рашидом аль-Мактумом, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении выразил благодарность за традиционно тёплый приём, оказанный эмиратской стороной возглавляемой им делегации. Отметив, что не столь долгое время прошло после его последней встречи с Шейхом Мохаммедом ибн Рашидом аль-Мактумом, президент Саргсян с теплотой вспомнил свой официальный визит в дружественные Объединённые Арабские Эмираты четырехмесячной давности, который, как констатировал с удовлетворением армянский лидер, вывел двусторонние межгосударственные отношения на качественно новый уровень.
По оценке президента Армении, в многообещающем русле продвигаются реализуемые по итогам достигнутых договорённостей мероприятия, в числе которых также проводящийся сегодня в дружественных Эмиратах форум, посвящённый инвестиционным возможностям Армении.
Серж Саргсян подчеркнул, что Армения придаёт большое значение развитию всеобъемлющего взаимодействия, в том числе, в сфере торгово-экономических связей параллельно с диалогом высокого уровня с Объединёнными Арабскими Эмиратами
Президент выразил уверенность в том, что результаты форума и достигнутые в его рамках предметные договорённости будут иметь полноценную двустороннюю поддержку и внесут свой серьёзный вклад в дело дальнейшего развития армяно-эмиратских торгово-экономических отношений.Президент Армении принял участие в армяно-эмиратском инвестиционном форуме в Абу-ДабиПрезидент выразил благодарность за приглашение Армении принять участие в имеющей мировое значение выставке "Дубай-Экспо-2020".
Подчеркнув, что развитие отношений с арабским миром является одни из приоритетных направлений внешней политики Армении, Президент Серж Саргсян отметил, что в этом плане армяно-эмиратские отношения занимают особое место и принадлежат к числу наилучших примеров взаимодействия.
Собеседники сошлись во мнении относительно того, что присутствие в столицах друг друга дипломатических представительств качественно способствует развитию отношений двух стран.
Президент Армении выразил уверенность в том, что основание генерального консульства Армении в торгово-экономическом центре Дубая придаст новый импульс развитию экономических связей Армении и Объединённых Арабских Эмиратов.
На встрече речь шла также о ходе выполнения договорённостей, достигнутых в результате официального визита президента РА. В этом контексте собеседники с обоюдным удовлетворением говорили о решении Правительства Армении об освобождении граждан ОАЭ от въездных виз в РА, которое уже вступило в силу. Президент и Шейх Мохаммед ибн Рашид аль-Мактум сочли это важным шагом на пути к дальнейшему укреплению и развитию двусторонних связей.
13:05 18/01/2017  |  Лента новостейСерж Саргсян подписал указ о создании Генконсульства Армении в Дубае
12:27 10/11/2016  |  Лента новостейИнвесторы из ОАЭ проявляют интерес к бизнес-проектам в Армении
00:18 10/11/2016  |  Лента новостейПрезидент Армении посетил армянскую церковь Святых Великомучеников в Абу Даби
15:22 09/11/2016  |  Лента новостейСерж Саргсян заявил о заинтересованности Армении в активизации политического диалога и развитии всеобъемлющего взаимодействия с ОАЭ
10:37 09/11/2016  |  Лента новостейПрезидент Армении отправился с официальным визитом в ОАЭ
12:52 30/06/2016  |  Лента новостейАрмения и ОАЭ отменят визовый режим для владельцев служебных паспортов