ԱԱԾ-ն բացահայտել է հանցավոր խմբի կողմից համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ գումարների հափշտակության դեպքեր (Լուսանկարներ) 03/20/2017 11:15 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են ՀՀ և ՌԴ քաղաքացիներից կազմված հանցավոր խմբի կողմից համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարների հափշտակության դեպքեր: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԱԾ պաշտոնական կայքից:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ հիշյալ խմբի անդամները, հյուրանոցային և ռեստորանային գործունեություն իրականացնելու շինծու պատրվակով, Հայաստանում գրանցել են առևտրային երեք կազմակերպություն, այնուհետև դրանց անվամբ ձեռք են բերել համակարգչային տեխնիկա հանդիսացող՝ քարտապանի և բանկային քարտի բացակայության պայմաններում քարտի տվյալների մուտքագրմամբ անկանխիկ գործարք կատարելու հնարավորություն ընձեռող ՀԴՄ-տերմինալ։
Հիշյալ տերմինալի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու նպատակով հանցավոր խմբի՝ ՌԴ-ում գտնվող անդամը Հայաստանի իր հանցակիցներին է ուղարկել Ավստրալիայի մի շարք քաղաքացիների անվամբ թողարկված բանկային քարտերի տվյալներ՝ 16-նիշանոց համարները, քարտերի վավերականության ժամկետները և ծածկագրերը։
Ստանալով անհրաժեշտ վավերապայմանները՝ Հայաստանում գործող խմբի անդամները ՀԴՄ-տերմինալում տեղադրել են SIM հեռախոսային քարտ, սարքը համակցել են համացանցին, որից հետո բանկային քարտերի վերոհիշյալ տվյալների մուտքագրմամբ Ավստրալիայի քաղաքացիների բանկային հաշվեհամարներից, հյուրանոցային կամ ռեստորանային ծառայությունների դիմաց վճարում կատարելու կեղծ հիմնավորմամբ, իրենց գրանցած կազմակերպությունների հաշվեհամարներին են փոխանցել առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ։
Հիշյալ եղանակով 2016թ. օգոստոս-դեկտեմբեր ամիսներին հանցավոր խմբի անդամներն ավստրալիական բանկերի հաճախորդների հաշվեհամարներից ելքագրել են շուրջ 85 մլն ՀՀ դրամին համարժեք գումար, դրանից 58 մլն ՀՀ դրամը կանխիկացրել և հափշտակել են, իսկ մնացած գումարի կանխիկացումն ավարտին չեն հասցրել։ ՀՀ ԱԱԾ մարմինների իրականացրած օպերատիվ-քննչական միջոցառումների արդյունքում հանցավոր խումբը բացահայտվել և վնասազերծվել է։
Նախաքննության ընթացքում հինգ անձի մեղադրանք է առաջադրվել համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ): Նրանցից 3-ը կալանավորվել են:
Ներկայումս օտարերկրյա իրավասու մարմինների հետ համագործակցության շրջանակներում միջոցներ են ձեռնարկվում՝ անդրազգային հանցագործությանը հնարավոր առնչություն ունեցող այլ անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ։

СНБ Армении сообщила о задержании мошенников из Армении и России, орудовавших с помощью компьютерной техники 03/20/2017   14:11  |  Криминальная хроника
В результате масштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, проведенных в рамках уголовного дела, расследуемого в следственном управлении Службы национальной безопасности Армении(СНБ), раскрыты факты хищений денежных сумм в особо крупных размерах, совершенных гражданами Армении и России с применением компьютерной техники, сообщает пресс-центр СНБ Армении.
По предварительным данным, члены упомянутой группы под сфабрикованным предлогом ведения  гостиничной и ресторанной деятельности зарегистрировали в Армении 3 организации, на имена которых приобрели являющийся компьютерной техникой кассовый аппарат с терминалом, позволяющий провернуть безналичную сделку путем ввода данных карты в условиях отсутствия картодержателя и банковской карты.
С целью хищения денежных сумм в особо крупных размерах с использованием упомянутого кассового аппарата с терминалом находящийся в России член преступной группы отправил своим армянским подельникам данные банковских карт, выпущенных на имя ряда граждан Австралии, - 16-значные номера, информацию о сроках действия карт и пароли.
Заполучив необходимые данные, члены действующей в Армении группы разместили в кассовом аппарате с терминалом телефонную SIM-карту, подключили устройство к Интернету, поле чего путем ввода указанных данных банковских карт с банковских счетов граждан Австралии под ложным аргументом были произведены платежи за гостиничные или ресторанные услуги; на счета зарегистрированных ими организаций были переведены суммы в особо крупных размерах.
В вышеупомянутых целях члены преступной группы в период с августа по декабрь 2016 года с номеров счетов клиентов австралийских банков выписали сумму, эквивалентную 85 млн. драмов, из которых 58 млн. драмов обналичили и присвоили, а обналичить остальную сумму не успели.
В результате оперативно-следственных мероприятий, осуществленных органами СНБ Армении, преступная группа была выявлена и обезврежена.
В ходе предварительного следствия пятерым  лицам предъявлено обвинение по 1 пункту 3 части 181 статьи(Хищение в особо крупных размерах, совершенное с использованием компьютерной техники ) УК Армении. Трое из них взяты под стражу.
“В настоящее время в рамках сотрудничества с компетентными органами зарубежных стран предпринимаются меры по выявлению других лиц,  которые, возможно, причастны к транснациональному преступлению. Предварительное следствие продолжается”, - отмечается в сообщении.