Քիչ հետո կսկսվի Արթուր Սարգսյանի դիակի դատաբժշկական փորձաքննությունը՝ տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցչի ներկայությամբ 03/18/2017   16:39  |  Քրեական խրոնիկոն
Հանրության մեջ հայտնի «Հաց Բերող» անվամբ Արթուր Սարգսյանի դիակի դատաբժշկական փորձաքննությունը քիչ հետո կսկսվի՝ տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցչի ներկայությամբ:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
Դիահերձմանը տուժող կողմի միջնորդած միջազգային փորձագետները ներկա չեն գտնվի, թեև տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչների միջնորդությունը բավարարվել է, սակայն  տուժող կողմը միջազգային փորձագետների մասնակցությունը չեն կարողացել ժամանակին ապահովվել:
Բացառված չէ, որ հետագա փուլերում միջազգային փորձագետները հնարավորություն ունենա մասնակցելու:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ի թղթակցի խնդրանքով դիահերձարանի բաժնի վարիչ Շավարշ Գևորգյանը պարզաբանել էր, որ դիահերձում կատարելը նպատակահարմար է մահանալուց 12-ից 48 ժամվա ընթացքում, որպեսզի նորմալ արդյունքներ ստացվեն:
Դիակը հնարավոր է պահել երկար՝ մինչև 48 ժամ, սառնարանային պայմաններում, իսկ դրանից հետո հետզհետե տեղի են ունենում փոփոխություններ՝ բջջային կազմն է վերանում, ձևաբանական փոփոխություններ են տեղի ունենում, ինչն աղավաղում է պատկերը, և չես կարողանում հստակ կողմնորոշում կատարել և դատողություններ անել:
Նշենք, որ Արթուր Սարգսյանը մահացել է մարտի 16-ին, մահվան պատճառը պարզելու համար նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Տուժող կողմը միջնորդել է, որ փորձաքննության կատարմանը մասնակից լինեն միջազգային փորձագետներ։ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ ՔԿ նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը հայտնեց, որ տուժողի իրավահաջորդին և նրա երեք ներկայացուցիչներին պարզաբանվել է ժամկետների սղությունը։
«Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչները ներկայացրել են միջնորդություն՝ փորձաքննության կատարմանը միջազգային փորձագետների ներգրավելու համար, ինչը բավարարվել է։ Թեկնածուներին առաջարկել են իրավահաջորդների ներկայացուցիչները, եւ ներկայումս աշխատանքային կարգով քննարկումներ են ընթանում՝ փաստաբանների հետ նրանցից գոնե մեկի ներկայությունը ապահովելու համար»,- ասաց Ս.Տռուզյանը։
Ըստ նրա՝ դիահերձումը կարող է սկսվել ցանկացած պահի, սակայն դեռ չեն ժամանել տուժողների իրավահաջորդի ներկայացուցիչների առաջարկած փորձագետները կամ նրանցից որևէ մեկը։
16:23 18/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու հերոս լինել-չլինելն իր շիրիմի տեղով չի որոշվում. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
15:00 18/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հաց Բերողի» մահվան գործով փորձագետները դեռ չեն ժամանել. հայ մասնագետները սպասում են նրանց
20:10 17/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔԿ նախագահը գրություններ է ուղարկել ՀՀ պաշտպանության և առողջապահության նախարարներին

Эксперты скоро приступят к проведению судмедэкспертизы тела Артура Саркисяна 03/18/2017   17:01  |  Криминальная хроника
Специалисты приступят к проведению судебно-медицинской экспертизы тела Артура Саркисяна(“Доставщика еды”), скончавшегося 16-го марта в ереванской клинике.
При проведении экспертизы будут присутствовать правопреемник потерпевшего и его представитель.
Как сообщила “ФактИнфо” советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян, соответствующая договоренность была достигнута с потерпевшей стороной.
Предложенные потерпевшей стороной международные эксперты не будут присутствовать, поскольку не удалось обеспечить их своевременное присутствие.Армянские специалисты ждут международных экспертов для проведения судмедэкспертизы по делу о смерти Артура СаркисянаОднако, не исключена возможность участия международных экспертов на дальнейших этапах расследования.
Ранее заведующий отделом судебно-медицинской экспертизы города Ереван Шаварш Геворкян по просьбе корреспондента “ФактИнфо” пояснил, что вскрытие целесообразно проводить спустя 12 часов с момента наступления смерти(до 48 часов), чтобы получить максимально точные результаты.
Артур Саркисян скончался 16-го в ереванском медцентре "Армения".
Как сообщил ранее СК Армении, житель города Ереван Артур Саркисян(1968 года рождения) 15-го марта 2017 года в 18:50 с диагнозом “пупочная грыжа белой линии живота” поступил в медцентр “Армения”, где ему провели операцию, после которой спустя несколько часов в том же медцентре была констатирована его биологическая смерть с диагнозом “сердечно-сосудистая недостаточность, полиорганная недостаточность, тотальный отек легких”.Ходатайство о привлечении международных экспертов к проведению судмедэкспертизы по делу о смерти Артура Саркисяна удовлетворено - СКПо данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 130 Уголовного кодекса РА(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента).
16:14 18/03/2017  |  Лента новостейАрмянские специалисты ждут международных экспертов для проведения судмедэкспертизы по делу о смерти Артура Саркисяна
21:20 17/03/2017  |  Лента новостейПредседатель СК Армении обратился к главам Минобороны и Минздрава с просьбой предоставить необходимые данные в связи с делом Артура Саркисяна