«Հաց Բերողի» մահվան գործով փորձագետները դեռ չեն ժամանել. հայ մասնագետները սպասում են նրանց 03/18/2017   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անձի դիակը դատաբժշկական փորձաքննության ենթարկելու համար որքան շուտ դիահերձում կատարվի, այնքան լավ, սակայն մահանալուց հետո 12 ժամից շուտ իրավունք չունեն դիահերձում կատարել: «Փաստինֆո»-ի թղթակցի խնդրանքով պարզաբանեց դիահերձարանի բաժնի վարիչ Շավարշ Գևորգյանը:
Շավարշ Գևորգյանը նշեց, որ դիահերձում կատարելը նպատակահարմար է մահանալուց 12-ից 48 ժամվա ընթացքում, որպեսզի նորմալ արդյունքներ ստացվեն:
«Որքան թարմ, այնքան լավ, սակայն 12 ժամից ոչ պակաս, մինչև 12 ժամ իրավունք չունենք դիահերձում կատարելու»,-ասաց նա:
Դիակը հնարավոր է պահել երկար՝ մինչև 48 ժամ, սառնարանային պայմաններում, իսկ դրանից հետո հետզհետե տեղի են ունենում փոփոխություններ՝ բջջային կազմն է վերանում, ձևաբանական փոփոխություններ են տեղի ունենում, ինչն աղավաղում է պատկերը, և չես կարողանում հստակ կողմնորոշում կատարել և դատողություններ անել:
Նշենք, որ որպես Հաց Բերող հայտնի Արթուր Սարգսյանը մահացել է մարտի 16-ին, մահվան պատճառը պարզելու համար նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն, սակայն դիահերձումը դեռ չի կատարվել։
Տուժող կողմը միջնորդել է, որ փորձաքննության կատարմանը մասնակից լինեն միջազգային փորձագետներ։ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ ՔԿ նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը հայտնեց, որ տուժողի իրավահաջորդին և նրա երեք ներկայացուցիչներին պարզաբանվել է ժամկետների սղությունը։
«Տուժողի իրավաջորդի ներկայացուցիչները ներկայացրել են միջնորդություն՝ փորձաքննության կատարմանը միջազգային փորձագետների ներգրավելու համար, ինչը բավարարվել է։ Թեկնածուներին առաջարկել են իրավահաջորդների ներկայացուցիչները, եւ ներկայումս աշխատանքային կարգով քննարկումներ են ընթանում՝ փաստաբանների հետ նրանցից գոնե մեկի ներկայությունը ապահովելու համար»,- ասաց Ս.Տռուզյանը։
Ըստ նրա՝ դիահերձումը կարող է սկսվել ցանկացած պահի, սակայն դեռ չեն ժամանել տուժողների իրավահաջորդի ներկայացուցիչների առաջարկած փորձագետները կամ նրանցից որեւէ մեկը։
20:10 17/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔԿ նախագահը գրություններ է ուղարկել ՀՀ պաշտպանության և առողջապահության նախարարներին

Армянские специалисты ждут международных экспертов для проведения судмедэкспертизы по делу о смерти Артура Саркисяна 03/18/2017 16:14 | Лента новостей
Международные эксперты, допущенные к участию в проведении судмедэкспертизы тела скончавшегося 16-го марта в ереванской больнице “Доставщика еды” вооруженной группе “Сасна црер” Артура Саркисяна, пока еще не прибыли.
“Представители правопреемника потерпевшего подали ходатайство о привлечении международных экспертов к проведению судмедэкспертизы, которое было удовлетворено. Кандидатуры экспертов предложили представители правопреемника, и в настоящее время в рабочем порядке проводятся обсуждения для обеспечения присутствия хотя бы одного из них”, - сообщила “ФактИнфо” советник председателя СК Армении Сона Трузян.Ходатайство о привлечении международных экспертов к проведению судмедэкспертизы по делу о смерти Артура Саркисяна удовлетворено - СКПо ее словам, вскрытие может проведено в любую минуту, однако ни один из предложенных представителями правопреемника потерпевшего экспертов пока еще не прибыл.
Заведующий отделом судебно-медицинской экспертизы города Ереван Шаварш Геворкян по просьбе корреспондента “ФактИнфо” пояснил, что вскрытие целесообразно проводить спустя 12 часов с момента наступления смерти(до 48 часов), чтобы получить максимально точные результаты.
Артур Саркисян скончался 16-го в ереванском медцентре "Армения".
Как сообщил ранее СК Армении, житель города Ереван Артур Саркисян(1968 года рождения) 15-го марта 2017 года в 18:50 с диагнозом “пупочная грыжа белой линии живота” поступил в медцентр “Армения”, где ему провели операцию, после которой спустя несколько часов в том же медцентре была констатирована его биологическая смерть с диагнозом “сердечно-сосудистая недостаточность, полиорганная недостаточность, тотальный отек легких”.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 130 Уголовного кодекса РА(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента).