Դավիթ Բաբայան. Ադրբեջանցի փախստականները կարող են վերադառնալ ընդունելով ԼՂՀ-ի քաղաքացիություն 03/15/2017   14:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցի փախստականները կարող են վերադառնալ ընդունելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիություն: Այս մասին հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարարի հայտարարությունը «Մեծ վերադարձի» ծրագրի մասին: Այս մասին տեղեկացնում է «Արցախպրես»-ը:
ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը հիշեցրեց, որ սա համանման առաջին հայտարարությունը չէ:
«Իրականում վերադարձը շատ հեշտ է իրականացնել՝ բավական է դառնալ Լեռնային Ղարաբաղի Հանարապետության քաղաքացի: Մենք խտրականություն չենք դնում տարբեր ազգությունների քաղաքացիների միջեւ: Մենք զարգացած ժողովրդավարական պետություն ենք: Ի տարբերություն Ադրբեջանի, որտեղ մարդկանց հետապնդում են միայն հայ ազգին պատկանելու համար»,- հայտարարեց Դավիթ Բաբայանը:
Միեւնույն ժամանակ, նա ընդգծեց, որ փախստականների հարցը քննարկելիս հարկ է հիշել Ադրբեջանից հայ փախստականների մասին: «Դրանից զատ, Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո են մնում վաղնջական հայկական տարածքները՝ Շահումյանը, Հյուսիսային Ղարաբաղը»,- նշեց Բաբայանը: Նա նաեւ հիշեցրեց, որ Բաքվի եւ ադրբեջանական քաղաքների մեծ մասը կառուցել են հայ ճարտարապետները:

Степанакерт: азербайджанские беженцы могут вернуться, приняв гражданство Нагорно-Карабахской Республики 03/15/2017   15:45  |  Лента новостей
Азербайджанские беженцы могут вернуться, приняв гражданство Нагорно-Карабахской Республики.Об этом заявил пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении –NEWS.am заявление замминистра иностранных дел Азербайджана о программе «Великое возвращение».
Пресс-секретарь президента НКР напомнил, что это не первое подобное заявление.
“В действительности, возвращение очень легко осуществить – достаточно стать гражданином Нагорно-Карабахской Республики. Мы не проводим дискриминации по национальному признаку. Мы - развитое демократические государство, в отличие от Азербайджана, где людей преследуют за их принадлежность к армянской нации”, - заявил Давид Бабаян.
В то же время, он подчеркнул, что при обсуждении проблемы беженцев необходимо помнить об армянских беженцах из Азербайджана. “Помимо этого, под контролем Азербайджана остаются исконно армянские территории – Шаумян, Северный Карабах”, - отметил Бабаян.
Он также напомнил, что большая часть Баку и других азербайджанских городов построена архитекторами-армянами.
15:59 13/03/2017  |  Карабахский конфликтЛукьянов: Эскалация карабахского конфликта на сегодняшний день не нужна ни одной из внешних сил