Բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվող խումբ 03/14/2017   16:21  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում  բացահայտվել է  առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվող մի խումբ, պարզվել իրացնողների և ձեռք բերողների ինքնությունը։ Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել 7 անձի, որոնց թվում՝ Ուկրաինայի և ԻԻՀ քաղաքացիների։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2016թ. նոյեմբերի 16-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով իրականացված նախաքննությամբ պարզվել են Երևանում ԻԻՀ քաղաքացու կողմից Գյումրիի բնակչին «Ափիոն» տեսակի թմրամիջոցի իրացման հանգամանքները։ Ըստ քննության տվյալների՝ ԻԻՀ քաղաքացին իրացնելու նպատակով ապօրինի ձեռք է բերել և պահել առանձնապես խոշոր չափերի 1.429.21 կգ ընդհանուր քաշով «Ափիոն» տեսակի թմրամիջոց և «Բուպրենորֆին» տեսակի թմրամիջոց պարունակող 20 դեղահաբ, որից 440.41 գրամ «Ափիոն» տեսակի թմրամիջոցը 2016թ. նոյեմբերի 4-ին Երևան քաղաքի Մ.Խորենացի փողոցում ապօրինի իրացրել է Գյումրի քաղաքի բնակչին: Նույն օրը նշված անձինք բերման են ենթարկվել, և  նրանց անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել են հիշյալ թմրամիջոցները:
Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցի ապօրինի շրջանառության մեկ այլ դեպք էլ բացահայտվել է 2017թ. փետրվարին՝ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով։
ՀՀ երեք քաղաքացներ, Ուկրաինայի քաղաքացու հետ նախնական համաձայնությամբ, 2017թ. փետրվարի 20-ին ԻԻՀ քաղաքացուց ապօրինի ձեռք են բերել 3611,05 գրամ «Ափիոն» տեսակի թմրամիջոց: Վերջիններս նույն օրը բերման են ենթարկվել, և նրանցից մեկի ավտոմեքենայի զննությամբ հայտնաբերվել է հիշյալ թմրամիջոցը, իսկ մյուսի անձնական խուզարկությամբ` «Մակարով» տեսակի ատրճանակ և 9մմ տրամաչափի 7 փամփուշտ:
Քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ նշված երկու դեպքերը փոխկապակցված են, և ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ նշված երկու քրեական գործերն ուղարկվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ դրանք միացվել են նույն վարույթում։ Քրեական գործով ձեռնարկված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում բավարար փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ 8 անձի՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվելու վերաբերյալ, անհատականացվել նրանց գործողությունները։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ 7 անձի, որոնցից 4-ը՝ ՀՀ, 2-ը՝ ԻԻՀ, 1-ը՝ Ուկրաինայի քաղաքացիներ, մեղադրանքներ են առաջադրվել, և նրանց նկատմամբ որպես  խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը: Եվս մեկ ԻԻՀ քաղաքացու նկատմամբ  հայտարարվել է հետախուզում:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ թմրամիջոցների ձեռք բերման աղբյուրը և դրանց իրացման գործում հնարավոր այլ անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։
18:24 07/11/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների շրջանառության դեպք. 2 անձ ձերբակալվել է
11:56 24/03/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտումներ՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերով
19:58 19/02/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀայտնաբերվել է խոշոր չափերի «Մեթադոն» և «Կոկաին» տեսակի թմրամիջոց. մեղադրյալը կալանավորվել է
16:35 12/11/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրանք է առաջադրվել՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար. պարզվել է թմրամիջոցներ իրացրած անձանց ինքնությունը
18:23 26/05/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲացահայտվել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվող կազմակերպված խումբ. մեղադրանք է առաջադրվել 8 անձի
20:51 18/05/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԲժշկուհին հոգեմետ դեղահաբեր է ապօրինի իրացրել քաղաքացուն
17:32 17/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԹմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության շղթա է բացահայտվել. ինն անձի մեղադրանք է առաջադրվել
14:10 26/06/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ տեսակի թմրամիջոցներ են ներկրվում Հայաստան և հատկապես ո՞ր երկրներից
15:38 14/06/2014  |  Քրեական խրոնիկոնԹմրամիջոցով ծանրոց Ֆրանսիայից
16:54 12/06/2014  |  Միջազգային լրահոսԱլբանիայում ձերբակալվել է մի իսպանացի՝ թմրանյութերի ապօրինի առքուվաճառքով զբաղվելու կասկածանքով

СК Армении раскрыла группу, промышлявшую незаконным оборотом наркотиков 03/14/2017   17:05  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщил о раскрытии группы, промышляющей незаконным оборотом наркотических средств в особо крупных размерах.
“Установлены личности сбытчиков и покупателей. На основе добытых доказательств обвинения предъявлены семерым лицам, в числе которых граждане Украины и Ирана”, - говорится в сообщении пресс-службы СК РА.
В ведомстве отметили, что в  ходе проведенного предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному 16-го ноября 2016 года следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен Следственного комитета РА, установлены обстоятельства продажи в Ереване гражданином ИРИ наркотического средства “Опиум” жителю Гюмри.
По данным следствия, гражданин ИРИ с целью сбыта незаконно приобрел и хранил опиум в особо крупных размерах, весом 1.429.21 кг. и 20 таблеток, содержащих наркотическое вещество “Бупренорфин”. Из них 440.41 грамма опиума он 4-го ноября 2016 года на улице М. Хоренаци в Ереване незаконно продал жителю города Гюмри. В тот же день указанные лица были подвергнуты приводу, и при их личном досмотре у них были обнаружены вышеупомянутые наркотики.
Еще один случай незаконного оборота наркотиков в особо крупных размерах был раскрыт в феврале 2017 года  в рамках уголовного дела, расследуемого следственным отделом Кентрон и Норк-Мараш.
20 февраля 2017 года трое граждан РА по предварительному сговору с гражданином Украины приобрели от гражданина ИРИ 3611,05 грамма наркотического средства “Опиум”. Последние в тот же день были подвергнуты приводу, и при осмотре автомобиля одного из них было обнаружено вышеупомянутое наркотическое средство, а при личном досмотре другого – пистолет Макарова и 7 патронов калибром 9мм.
Следствием добыты фактические данные о том, что оба вышеуказанных случая взаимосвязаны. По поручению председателя Следственного комитета РА два указанных уголовных дела направлены в Главное управление по расследованию особо важных дел СК, где они были объединены в одно производство. В результате предпринятых в рамках уголовного дела следственных и иных процессуальных действий было добыто достаточно фактических данных относительно занятия восемью лицами незаконным оборотом наркотиков, индивидуализированы их действия.
"На основе добытых доказательств семерым лицам, из которых четверо - граждане РА, двое – Ирана и один – гражданин Украины, предъявлены обвинения. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Еще один гражданин ИРИ объявлен в розыск. Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление источника приобретения наркотиков и личностей других возможных лиц, причастных к их сбыту", - отмечается в сообщении.