Վարձակալված տարածքն օգտագործվել է որպես ամենօրյա գիշերային ակումբ. ձերբակալված անձ կա 03/13/2017   14:43  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ Արտաշատ քաղաքում ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Մեկ անձ ձերբակալվել է։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Հաշվի առնելով քրեական գործի նկատմամբ ԶԼՄ-ների հետաքրքրությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ 2017թ. հունվարի 26-ին ՀՀ ոստիկանության Մասիսի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Գ.Հակոբյանի կողմից ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Քրեական գործն ստացվել է ՀՀ քննչական կոմիտեում և նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է  ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանը։
Նախնական տվյալներով՝ 2016թ. մարտի 6-ից մինչև 2017թ. հունվարի 16-ը ներառյալ, Արարատի մարզի Արտաշատ քաղաքի Մյասնիկյան փողոցի 137ա հասցեում վարձակալված տարածքն օգտագործվել է որպես ամենօրյա գիշերային ակումբ՝ («Ամորե» գիշերային ակումբ)՝ առանց պետական գրանցման և առանց ՊԵԿ հարկային տեսչության որևէ ստորաբաժանումում հաշվառվելու և զբաղվել հեստապար ունեցող հանրային սննդի կազմակերպմամբ, որտեղ առանց որևէ գրավոր աշխատանքային պայմանագրի ներգրավվել են մոտ մեկ տասնյակ աշխատակիցներ։ Նշված գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափի վնաս:
Բացի այդ, նախնական քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև Գ.Հակոբյանի կողմից ենթադրյալ իրավունքներն իրականացնելու վերաբերյալ՝ նույն ակումբի աշխատակցին թույլ չտալով ակումբից տեղափոխել վերջինիս պատկանող 8.500.000 ՀՀ դրամ արժողության երաժշտական գործիքները:
2017թ. մարտի 13-ին Գ.Հակոբյանը ձերբակալվել է՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 322-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու կասկածանքով:
Փաստինֆո-ի տեղեկություններով՝ Գ.Հակոբյանը, նույն ինքը Գեղամ Հակոբյանն է, ով հայտնի է որպես նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որդու թիկնապահ։

Один человек задержан по делу о нелегальном ночном клубе в армянском Арташате 03/13/2017   15:49  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении, предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на установление обстоятельств инцидента с ведением незаконной предпринимательской деятельности в городе Арташат. Один человек задержан.
Как сообщает пресс-служба СК, 26-го января 2017 года масисским отделом Полиции Армении по факту ведения Г. Акопяном незаконной предпринимательской деятельности было возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 188 УК РА. Уголовное дело поступило в Следственный комитет Армении: предварительное следствие по делу было поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА.
По предварительным данным, арендованная с 6-го марта 2016 года по 16-е января 2017-го года включительно территория на улице Мясникяна 137а в городе Арташат Араратской области ежедневно использовалась как ночной клуб(ночной клуб “Аморе”) без госрегистрации и постановки на учет в каком-либо из подразделений налоговой инспекции Комитета государственных доходов. Арендаторы организовали заведение общественного питания со стриптиз-шоу, и без трудового договора вовлекли в дело десятки работников. Вследствие указанных действий государству был нанесен ущерб в особо крупных размерах.
Кроме того, в ходе предварительного следствия были добыты данные относительно реализации предполагаемых прав Г. Акопяном, не позволившим сотруднику заведения переместить из клуба принадлежащие последнему музыкальные инструменты стоимостью 8.500.000 драмов.
13-го марта 2017 года Г. Акопян был задержан по подозрению в совершении преступлений, предусмотренных пунктом 1 части 3 статьи 188(Незаконное предпринимательство, сопряженное с причинением ущерба в особо крупных размерах лицам, или организациям, или государству) и частью 1 статьи 322(Самоуправство, то есть самовольное (самоуправное) осуществление своих действительных или предполагаемых прав в нарушение порядка, установленного законом или иным правовым актом, причинившее существенный вред правам или законным интересам лиц либо крупный ущерб государственным или общественным интересам) Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие продолжается.
По сведениям “ФактИнфо”, Г. Акопян, он же Гегам Акопян, известен как телохранитель сына бывшего премьер-министра Овика Абраамяна.