Հունաստանը սատարում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ՄԽ համանախագահների ջանքերին 03/10/2017   14:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունաստանը սատարում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում խաղաղ բանակցություններին ու համանախագահների ջանքերին:
Մարտի 10-ին Երևանում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպումից հետո այս մասին ասաց Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Կոցիասը:
«Մենք սատարում ենք ԵԱՀԿ մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին` միտված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Առաջնային պետք է լինի մարդկանց անվտանգությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Կոցիասը:
Նա հավելեց, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ են կատարել նաև Կիպրոսի հիմնախնդրին:
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն էլ ընդգծեց, որ իրենք միակարծիք են այն հարցում, որ Կիպրոսի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունները ռազմական լուծում չունեն և պետք է կարգավորվեն համաձայնեցված ձևաչափերով:

Греция поддерживает усилия сопредседателей МГ ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта 03/10/2017 15:35 | Карабахский конфликт
Греция поддерживает мирные переговоры по урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ и усилия сопредседателей, заявил в пятницу министр иностранных дел Греции Никос Кодзиас в ходе совместной со своим армянским коллегой Эдвардом Налбандяном пресс-конфренеции.
“Мы поддерживаем усилия МГ ОБСЕ, нацеленные на мирное урегулирование конфликта. Первоочередным должна быть безопасность людей”, - цитирует греческого министра “Арменпресс”.
Он добавил, что в ходе встречи с главой МИД Армении речь также зашла и о кипрском вопросе.
В свою очередь, Эдвард Налбадян подчеркнул, что они сошлись во мнении относительно отсутствия военного решения карабахской и кипрской проблем.