Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարին 03/09/2017 15:04 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մարտի 9-ին ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Նիկոլայոս Կոձիասին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով նախարարին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ ավանդական բարեկամական հարաբերությունները, պատմական ընդհանուր անցյալը եւ հոգեւոր ու մշակութային արժեքների ընդհանրությունը:
Աժ նախագահը, հիշատակելով 1996 թվականին Հունաստանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը, իր երախտագիտությունն է հայտնել 2014-ի սեպտեմբերին ցեղասպանությունների ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող օրինագծի ընդունման կապակցությամբ:
Գալուստ Սահակյանն արձանագրել է, որ այսօր հայ-հունական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա. մենք ունենք հագեցած երկկողմ օրակարգ՝ քաղաքական երկխոսությունից մինչեւ փոխշահավետ համագործակցություն տարբեր բնագավառներում:
ԱԺ նախագահը փաստել է, որ հայ-հունական միջխորհրդարանական հարաբերություններն արդյունավետ են զարգանում եւ ակնկալվում է, որ խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը, մասնավորապես փոխայցելությունները կշարունակվեն:
Խորհրդարանի ղեկավարն այս համատեքստում հատկապես կարեւորել է Հայաստանի եւ Հունաստանի համագործակցությունը տարբեր միջազգային եւ տարածաշրջանային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովների ձեւաչափում եւ երկու բարեկամ երկրների խորհրդարանների սկզբունքային դիրքորոշումները միմյանց համար զգայուն հարցերում:
Ազգային ժողովի նախագահն անդրադարձել է նաեւ երկու երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության խթանմանն ու ընդլայնմանը՝ ընդգծելով զարգացման լայն հնարավորությունների հեռանկարը Հայաստան-ԵՄ համապարփակ համագործակցության համատեքստում: Նա նշել է, որ Եվրամիության հետ համագործակցության խորացումը ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն ուղղություններից է:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Հայաստանն առանձնահատուկ կարեւորում է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում Հունաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը եւ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ եւ Հայաստանը, եւ Արցախը սկզբունքորեն դեմ են ուժի կիրառմանը. նրանք կարեւորում են խնդրի խաղաղ բանակցային ճանապարհով կարգավորումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար եւ փոխանցելով Հունաստանի խորհրդարանի նախագահի ողջույնները՝ Նիկոլայոս Կոձիասը եւս կարեւորել է Հունաստանի եւ Հայաստանի քաղաքակրթական եւ պատմական ընդհանրությունները: Նա ցավով անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության թանգարանից իր ստացած տպավորություններին եւ նշել, որ պատմությունը ճիշտ չհասկանալու, դասեր չքաղելու դեպքում կարող է կրկնվել:
Պարոն Կոձիասը, կարեւորելով Հունաստանի եւ Հայաստանի միջեւ առկա քաղաքական երկխոսությանը եւ ռազմավարական համագործակցությունը, անդրադարձել է նաեւ տնտեսական գործընկերությանը, որի հետ կապված անելիքները շատ են: Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանը՝ Նիկոլայոս Կոձիասն այս համատեքստում ընդգծել է վիզաների ազատականացման հարցը: Կարեւորելով իր այցը Հայաստան՝ նա նշել է, որ այս այցի հիմնական նպատակը Հունաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ռազմավարական անհամաչափությունների կարգավորումն է, որն ինքը պատրաստվում է քննարկել ՀՀ Նախագահի, վարչապետի եւ կառավարության անդամների հետ, ներկայացնել իր տեսակետերն ու առաջարկները:
Պարոն Կոձիասն իր խոսքում ընդգծել է մշակութային դիվանագիտության մեծ դերը եւ նշել, որ բազմաթիվ ծրագրերի իրականացման հարցում խորհրդարանների աջակցության կարիքը կա:
Նիկոլայոս Կոձիասը հույս է հայտնել, որ նոր խորհրդարանը նույնպես կհամագործակցի Հունաստանի խորհրդարանի հետ, այնտեղ եւս կձեւավորվի Հունաստանի հետ բարեկամության խումբ:
Հանդիպման ավարտին Ազգային ժողովի նախագահը Նիկոլայոս Կոձիասի այցը Հայաստան գնահատել է որպես հայ-հունական բարեկամությունը եւ քաղաքական երկխոսությունն առավել զարգացնելու փոխադարձ շահագրգռվածության արտահայտություն:

Спикер парламента Армении констатировал высокий уровень отношений с Грецией 03/09/2017   16:55  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян 9 марта принял главу МИД Греции Никоса Кодзиаса. Подробности встречи передает пресс-служба армянского парламента.
Галуст Саакян отметил традиционно дружественные отношения между Арменией и Грецией, общее историческое прошлое, общность духовных и культурных ценностей.
Спикер армянского парламента, упомянув факт признания Грецией в 1996 г. Геноцида армян, выразил признательность в связи с принятием в сентябре 2014 г. законопроекта об установлении уголовной ответственности за отрицание   геноцидов.
Г.Саакян констатировал, что сегодня армяно-греческие отношения находятся на высоком уровне: у нас насыщенная двусторонняя повестка дня – от политического диалога до взаимовыгодного сотрудничества в различных областях.
Председатель НС отметил, что армяно-греческие межпарламентские отношения развиваются плодотворно и ожидается, что сотрудничество между парламентами, в частности взаимные визиты, будет продолжаться.
Глава парламента в этом контексте особо подчеркнул важность сотрудничества Армении и Греции в различных международных и региональных организациях в формате парламентских ассамблей и принципиальных позиций парламентов двух дружественных стран в чувствительных друг для друга вопросах.
Председатель НС обратился также к укреплению и расширению экономического сотрудничества между двумя странами, подчеркнув перспективу широких возможностей развития в контексте всеобъемлющего сотрудничества Армения – ЕС.   Он отметил, что углубление сотрудничества с ЕС – одно из важнейших направлений внешней политики РА.
Коснувшись нагорно-карабахского конфликта, Г.Саакян отметил, что Армения ценит взвешенную позицию и поддержку Греции в мирном урегулировании НК-проблемы под эгидой Минской группы ОБСЕ. По словам спикера НС, и Армения, и Арцах принципиально против применения силы, подчеркивая урегулирование проблемы мирным переговорным путем.
Поблагодарив за прием и передав приветствия председателя парламента Греции, Николайос Кодзиас также подчеркнул цивилизационные и исторические общности   Армении и Греции. Он признался, что испытал душевную боль от посещения Музея-института, и отметил, что из-за неверного понимания истории, неизвлечения из нее уроков события могут повториться.
Г-н Кодзиас, подчеркнув важность существующего политического диалога и стратегического партнерства между Арменией и Грецией, обратился также к экономическому сотрудничеству, все еще  нуждающемуся в расширении. Коснувшись сотрудничества Армения – ЕС, он в этом контексте выделил вопрос либерализации визового режима.
Кодзиас подчеркнул весомую роль культурной дипломатии и отметил, что в вопросе реализации различных программ ощущается необходимость содействия парламентов.
Николайос Кодзиас выразил надежду, что новый парламент также будет сотрудничать с греческим парламентом, вновь будет сформирована группа дружбы с Грецией.
14:21 06/10/2016  |  Лента новостейСпикер НС Армении готов содействовать новому послу Греции в эффективном сотрудничестве с парламентом
16:33 05/10/2016  |  Лента новостейВице-спикер парламента Армении обсудил с новым послом Греции вопросы двустороннего сотрудничества
16:24 07/07/2016  |  Лента новостейПрезидент Армении констатировал расширение межгосударственного сотрудничества с Грецией
15:58 06/07/2016  |  Лента новостейСпикер парламента Армении попрощался с греческим послом
17:56 15/03/2016  |  Лента новостейАрмения и Греция подписали целый ряд документов о сотрудничестве
17:46 01/12/2015  |  Лента новостей Минобороны Армении и Греции подписали программу военного сотрудничества на 2016 год