«ՎՏԲ-Հայաստան բանկ»-ի բանկոմատի պայթեցման գործով երեք անձի մեղադրանք է առաջադրվել 03/09/2017 16:49 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ավարտվել է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի 4-րդ մասնաճյուղի՝ Բաղրամյան պողոտա 56 հասցեում գտնվող բանկոմատի պայթեցման փորձի փաստով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Կատարված օբյեկտիվ, լրիվ ու բազմակողմանի քննության և ՀՀ ոստիկանության հետ սերտ համագործակցության արդյունքում բացահայտվել են հանցագործության բոլոր հանգամանքները:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ ՀՀ ԱՆ «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկի հերթապահ խմբի գլխավոր մասնագետ Էրիկ Հակոբյանը, բանկոմատը պայթեցնելու եղանակով գումար հափշտակելու հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով, նախնական համաձայնության է եկել իր ընկերներ Սիմոն Սիմոնյանի և Արթուր Օսեյանի հետ՝ վերջիններիս հետ մանրամասն մշակելով հանցագործության իրականացման ծրագիրը:
Այսպես, 2016թ.-ի դեկտեմբերի 16-ին` ժամը 04.00-ի սահմաններում, Է. Հակոբյանը, Ս. Սիմոնյանը և Ա. Օսեյանը, իրենց հետ վերցնելով բանկոմատի պայթեցման նպատակով նախապես ձեռք բերած գազի և ամիակի բալոնները, էլեկտրական մարտկոցը, ռետինե խողովակներն ու մալուխը, ավտոմեքենայով գնացել են «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի 4-րդ մասնաճյուղի` Բաղրամյան պողոտա 56 հասցեում գտնվող բանկոմատի մոտ` որոշելով իրագործել հանցավոր մտադրությունը:
Հանցագործության կատարման մեջ չմերկացվելու և իրենց անձը քողարկելու նկատառումներով Է.Հակոբյանը, Ս.Սիմոնյանը և Ա.Օսեյանը հագել են պոլիէթիլենային տոպրակներ և փորձել պայթեցնել բանկոմատն ու գաղտնի հափշտակել այդ պահին նրանում առկա առանձնապես խոշոր չափի՝ 29.904.000 ՀՀ դրամ գումարը, սակայն պայթյուն չի առաջացել: Այնուհետև, բանկոմատը պայթեցնելու մի քանի անհաջող փորձերից հետո, չբացահայտվելու և չբռնվելու նպատակով, Է.Հակոբյանը, Ս.Սիմոնյանն ու Ա.Օսեյանը գործիքները թողել են դեպքի վայրում և հեռացել` հանցագործությունն ավարտին չհասցնելով իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով:
Քննչական կոմիտեն բացահայտել է «ՎՏԲ Հայաստան բանկ»-ի բանկոմատից գողության փորձը
Այսպիսով, վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Էրիկ Հակոբյանին, Սիմոն Սիմոնյանին և Արթուր Օսեյանին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:

Троим мужчинам предъявлено обвинение по делу о попытке ограбления банкомата Банка ВТБ (Армения) в Ереване 03/09/2017   17:27  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба завершила следствие по делу о попытке кражи из банкомата Банка ВТБ (Армения), расположенного на проспекте Баграмяна 56 в Ереване.
Как сообщает пресс-служба ССС Армении, в результате проведенного объективного, полного и всестороннего расследования и при тесном сотрудничестве с сотрудниками Полиции удалось раскрыть все обстоятельства инцидента.
В частности, было установлено, что главный специалист дежурной группы уголовно-исполнительного учреждения “Раздан” Эрик Акопян для реализации своего преступного замысла по хищению денег из банкомата путем его подрыва вступил в предварительный сговор со своими друзьями Симоном Симоняном и Артуром Осеяном, детально проработав с ними весь план совершения преступления.
Таким образом, как отмечается в сообщении, 16-го декабря 2016 года, около 04:00 Э. Акопян, С. Симонян и А. Осеян, прихватив с собой заранее приобретенные для подрыва банкомата баллоны с газом и аммиаком, электрический аккумулятор, резиновые шланги и кабель, отправились на машине к банкомату 4-го филиала ЗАО “Банк ВТБ-(Армения)” на проспекте Баграмяна 56 с тем, чтобы осуществить свой преступный замысел.
Чтобы скрыть свои личности Э. Акопян, С. Симонян и А. Осеян прикрылись полиэтиленом и попытались взорвать банкомат и тайно похитить находившуюся на тот момент крупную сумму в размере 29.904.000 драмов, однако подрыв не удался. После нескольких неудачных попыток подрыва банкомата, Акопян, Симонян и Осеян оставили инструменты на месте происшествия и скрылись, не доведя преступление до конца по не зависящим от них обстоятельствам.Следователи раскрыли попытку ограбления банкомата Банка ВТБ (Армения) в Ереване“Эрику Акопяну, Симону Симоняну и Артуру Осеяну предъявлены обвинения по пункту 1 части 3 статьи 34-177(Попытка кражи в особо крупных размерах). Предварительное следствие по уголовному делу завершено. Дело с обвинительным заключением направлено прокурору для его утверждения и отправки в суд”, - говорится в сообщении.