Նախագահ Սերժ Սարգսյան. Մեր նպատակը մեկն է՝ կառուցել արդյունավետ և բարեկեցիկ Հայաստան 03/08/2017 13:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի Հանրապետությունում Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցի առաջին օրն ավարտվել է Եվրոպայի հայկական համայնքների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, որում անդրադարձել է անկախությունից ի վեր անցած 25 տարիներին Հայաստանի Հանրապետության ձեռքբերումներին, դեռևս առկա խնդիրներին ու մարտահրավերներին, Հայաստանի և Արցախի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող ամենօրյա աշխատանքին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, սիրիահայերին աջակցելու գործում իրականացված և շարունակվող ծրագրերին, Հայաստան-սփյուռք գործակցության արդի փուլի գերակա ուղղություններին և կոչ արել` առավել միաբանվել ու ջանքերն ուղղել համազգային նպատակների իրականացմանը, այդ թվում նոր՝ ավելի ազատ, ավելի արդար, ավելի անվտանգ և ավելի առաջավոր Հայաստան կերտելու գործին: «Այսօր Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններում կարիք կա կենտրոնանալու ազգը միավորող գաղափարների ու սկզբունքների վրա՝ հաղորդելով համագործակցությանը նոր որակ ու բովանդակություն:
Մեր նպատակը մեկն է՝ կառուցել արդյունավետ և բարեկեցիկ Հայաստան։ Միայն այդպիսի Հայաստանն է ունակ պաշտպանելու ինքն իրեն և զորավիգ կանգնելու սփյուռքի իր քույրերին ու եղբայրներին:
Մենք որևէ ձևով չենք թերագնահատում մինչև օրս կատարված հսկայածավալ աշխատանքը և կյանքի կոչված բազմաբնույթ ծրագրերը: Ավելին, մեր երախտագիտության անկեղծ խոսքն ենք հայտնում դրանք իրականություն դարձրած մեր քույրերին և եղբայրներին: Մենք հրավիրում ենք մեր հայրենակիցներին անմիջական մասնակիցը դառնալու տարբեր բնագավառների զարգացման քաղաքականության մշակման և կյանքի կոչման աշխատանքներին:
Մենք առաջարկում ենք քննարկել գործակցության նոր մեխանիզմներ: Որևէ լուրջ նախաձեռնություն չպետք է դուրս մնա ուշադրությունից: Սկզբունքորեն պետք է պահպանվի թափանցիկ աշխատաոճը, բացառվեն արհեստական խոչընդոտները, և պատասխանատվություն կրեն ներգրավված բոլոր կողմերը։
Մենք պետք է փորձենք ակտիվորեն օգտագործել սփյուռքի մասնագիտական ներուժը, այդ թվում նաև երիտասարդ ու արհեստավարժ շրջանակների հնարավորությունները, հմտությունները, նորարարական տաղանդը։ Հայը, անկախ բնակության վայրից, մշտապես աչքի է ընկել իր աշխատասիրությամբ և շնորհքով։ Մեր ժողովուրդը ծնել է աշխարհահռչակ գիտնականներ, արվեստագետներ, բժիշկներ, գյուտարարներ, գործարարներ։ Դա է մեր մեծ նվաճումը՝ մեր մարդկային խոշոր կապիտալը:
Դուք՝ սփյուռքի մեր հայրենակիցներդ, հային ճանաչելի եք դարձրել ամբողջ աշխարհում: Այժմ եկել է Հայաստանը լայնորեն ճանաչելի դարձնելու ժամանակը: Անհրաժեշտ է աշխատել Հայաստան երկրի և պետության համար ավելի բարձր հեղինակություն և համբավ վաստակելու ուղղությամբ:
Եթե ուրիշներն ունեն նավթ, գազ, ծով, ապա մեր «ծովը», մեր «ելքը դեպի արտաքին աշխարհ» դուք եք, սիրելի՛ հայրենակիցներ։ Այս հսկայական ներուժի ճիշտ ուղղորդման պարագայում կարող ենք ցանկալի հաջողությունների հասնել։ Հզորացնե՛նք մեր բոլորի հայրենիքը։ Սփյուռքը համաշխարհային տնտեսության մեջ Հայաստանի ինտեգրման հուսալի և ամենաարդյունավետ կամուրջ է:
Պատմության անարդարության հետևանքով աշխարհը դարձել է շատ հայերի տունը, բայց Հայաստանը եղել ու մնում է սփյուռքահայության օջախն ու հարազատ հանգրվանը: Սիրիայի ողբերգությունը և, մասնավորապես, սիրիահայության վիճակը բոլորիս ցավն են: Բայց այսօր, ի տարբերություն մեկ դար առաջ տեղի ունեցած աղետի, մենք ունենք մխիթարություն, որ Հայաստան պետությունն է:
Հավաստիացնում եմ ձեզ, որ մայր հայրենիքը անում է հնարավորը սիրիահայերին աջակցելու գործում: Մեզ համար նրանք փախստականներ չեն, այլ հայրենադարձներ, որ վերադարձել են իրենց տուն: Մենք ջանքեր ենք գործադրում, որ նրանք հիմնավորվեն հայրենիքում և հարմարվեն նոր պայմաններին: Նրանցից շատերն արդեն նոր երանգ են հաղորդել մեր հասարակությանը և նույնիսկ բիզնես միջավայրին: Այո՛, դժվար է, և շատերը դեռ սպասողական վիճակում են, քանի որ մեծ է քաղաքական անորոշությունը:
Այսուհետ պետք է բոլորս մեկ բռունցք դառնանք և մեր ջանքերն ուղղենք նոր Հայաստանի կերտմանը: Դա պետք է լինի նոր՝ ավելի ազատ, ավելի արդար, ավելի անվտանգ և ավելի առաջավոր երկիր:
Հայ գործարարները զգալի ավանդ ու կշիռ ունեն համաշխարհային տնտեսության բազմաթիվոլորտներում: Միաժամանակ, սփյուռքահայ գործարարների համագործակցությունը Հայաստանում և արտերկրում մնում է ոչ բավարար: Հայաստան-սփյուռք գործակցության արդի փուլի գերակա ուղղություններից մեկն է սփյուռքի գործարարների մասնակցության ընդլայնումը Հայաստանի Հանրապետությունում:
Սփյուռքի գործարարները, ներգրավելով իրենց կապերը, կարող են նպաստել Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումային ծրագրերի իրագործմանը: Սակայն դրանից ոչ պակաս կարևոր է գործարար մշակույթի ձևավորման գործում ժամանակակից հմտությունների կիրառումը: Դա առաջին հերթին կարող են անել հենց եվրոպական զարգացած միջավայրում աշխատող հայ գործարարները՝ բերելով իրենց հետ աշխատանքի կազմակերպման ամենաառաջադեմ մշակույթը:
Սփյուռքի ներդրումներն այսուհետ պետք է թիրախավորված և նպատակային բնույթ կրեն՝ միտված լինելով Հայաստանի արդյունաբերության զարգացմանը և երկրի տնտեսության մյուս ճյուղերի խթանմանը: Հայաստանում գիտելիքահեն տնտեսության ենթակառուցվածքների զարգացումը տնտեսության կայացման կարևորագույն նախապայմաններից մեկն է։ Այս առումով սփյուռքը պետք է լինի գիտելիքի և հմտությունների կարևորագույն աղբյուրը Հայաստանը տարածաշրջանում գործարար և ներդրումային միջավայրի լավագույն վայրը դարձնելու համար։
Մենք, սիրելի՛ բարեկամներ, քաղաքացիական հասարակությունը մշտապես դիտարկել ենք որպես գործընկեր և ո՛չ որպես հակառակորդ: Մենք կարևորում ենք համահայկական քաղաքացիական հասարակության ձևավորման գործընթացը: Հեռահաղորդակցության արդի տեխնոլոգիաների պայմաններում դա թերևս անխուսափելի իրողություն է: Եթե մենք ձեզ հետ միասին ուզում ենք, որ Հայաստանը լինի ավելի ազատ, ավելի արդար և ավելի ժողովրդավար, ապա մեկմեկու պահանջներ ներկայացնելու փոխարեն մենք պետք է իրար հետ խոսենք և ոչ միայն խոսենք, այլև համագործակցենք:
Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումները պետք է լինեն անշրջելի: Այդ նպատակով մեզ անհրաժեշտ է հիմնովին բարեփոխել կրթության բնագավառը: Այստեղ կարևոր են նաև սփյուռքի մտավոր ներուժի ներգրավումը, նոր գիտելիքի և հմտությունների ներդրումը կրթության ոլորտում՝ խորհրդատվությունից մինչև դասավանդում:
Հայաստանը և սփյուռքը համատեղ ջանքերով կարող են աստիճանաբար հասնել մեր համազգային նպատակների իրականացմանը՝ միաժամանակ զերծ մնալով հուսախաբությունից և հիասթափությունից: Անհրաժեշտ է գտնել նոր լուծումներ, համախմբվել, դառնալ մեկ բռունցք և մեկս մյուսին լրացնելով ու օգնելով՝ առաջ շարժվել այս դժվարին ժամանակներում:
Վստահ եմ՝ քաջատեղյակ եք, որ առաջիկայում Հայաստանում թևակոխելու է նոր ժամանակաշրջան՝ անցնելով պետական կառավարման խորհրդարանական համակարգի, ինչը ենթադրում է նոր քաղաքական մշակույթ, համակարգային լայնածավալ բարեփոխումներ։ Սահմանադրական փոփոխություններ իրականացնելու որոշումը պայմանավորված էր մեր երկրի վաղվա օրն ավելի ժողովրդավար, անվտանգ և բարեկեցիկ տեսնելու ցանկությամբ և անհրաժեշտությամբ։
Կասկածից վեր է, որ այդ փոփոխությունները ենթադրում են նաև սփյուռքի հետ գործակցության նորացված օրակարգ։ Այդ օրակարգը կարող է ամփոփվել հետևյալ կարգախոսով. «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն»։
Պատմության ընթացքում հայ ժողովուրդը զարմանալիորեն միաբանվել է օրհասական իրավիճակներում։ Ի՞նչն է խանգարում մեզ դա անել խաղաղ պայմաններում, և ի՞նչն է խանգարում մեզ առաջ տանելմեր երկիրը՝ շենացնելու ու զորացնելու այն։ Ես այդ ճանապարհին անհաղթահարելի խոչընդոտներ չեմ տեսնում:
Համոզված եմ, որ այսօր մենք ունենք բոլոր նախադրյալներն ու նախապայմանները՝ նոր թափ հաղորդելու մեր գործակցությանը։ Սա է մեր տեսլականը, սա է մեր պատկերացումը, սա է մեր վաղվա հաջողության անժխտելի գրավականը։
Եզրափակելով խոսքս՝ ևս մեկ անգամ խորին երախտագիտություն եմ հայտնում բոլորիդ այստեղ լինելու համար։ Հավատացած եմ, որ մենք ի զորու ենք հաղթահարելու մերօրյա մարտահրավերները, սեփական թերահավատությունը և այդպիսով հավաքական ջանքերով պայքարելու հանուն մեր լուսավոր ապագայի:
Միմյանց սատարելով՝ մենք կարող ենք զինվորագրվել պետականաշինության գործին և դրա անմիջական մասնակիցը դարձնել մեր փայլուն երիտասարդությանը։ Մենք պետք է լինենք առավել խիզախ ու նպատակասլաց, փոխադարձ հարգանքով լեցուն: Մենք պետք է տեր կանգնենք մեր վերանվաճած հայրենիքին:
Մենք պետք է զորանանք, որ զորացնենք դարերով փայփայած մեր դրախտավայր հայրենիքը՝ Հայաստանը:
Ուրեմն, եկեք բոլորս միասին գործենք:
Շնորհակալություն»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ֆրանսիայի Հանրապետությունում պաշտոնական այցի շրջանակներում երեկոյան հանդիպում է ունեցել նաև ֆրանսիական առաջատար ընկերություններից մեկի` «Վեոլիա»-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Անտուան Ֆրերոյի հետ, ում գլխավորած ընկերության հիմնադրած «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը հաղթելով 2016 թվականին հայտարարված միջազգային բաց մրցույթում` ստանձնել է ջրամատակարարման և ջրահեռացման գործառույթները Հանրապետության 45 քաղաքային համայնքներում, այդ թվում՝ Երևանում, ինչպես նաև շուրջ 360 գյուղական համայնքներում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ընկերության պայմանագրային պարտավորությունների շրջանակներում ջրային տնտեսության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին` մատուցվող ծառայություններին և զարգացման ծրագրերին:

Диаспора является надёжным и самым эффективным мостом интегрирования Армении в мировую экономику – Серж Саргсян 03/08/2017   13:22  |  Лента новостей
Первый день официального визита президента Сержа Саргсяна во Французскую Республику завершился встречей с представителями армянских общин Европы, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян выступил с приветственным словом, в котором коснулся достижений Республики Армения за 25 лет независимости, а также ещё существующих проблем, ежедневной работы по обеспечению безопасности Армении и Арцаха, процесса урегулирования НК проблемы, осуществлённых и продолжающихся в помощь сирийским армянам программ, приоритетных направлений нынешнего этапа взаимодействия Армения-Диаспора. Президент призвал ещё больше сплотиться и направить усилия на реализацию всенародных целей, в том числе, на дело построения новой, более безопасной, более справедливой, более свободной и более передовой Армении.
"Сегодня в отношениях Армения-Диаспора есть необходимость сконцентрироваться на объединяющих нацию идеях и принципах, сообщив сотрудничеству новое качество и содержание.
Наша цель одна - строить эффективную и благополучную Армению. Только такая Армения способна защитить сама себя и стать поддержкой своим братьям и сёстрам Диаспоры.
Мы каким-либо образом не недооцениваем громадную работу, поведённую до сих пор, и многочисленные воплощённые в жизнь программы. Более того, мы выражаем искренние слова нашей благодарности нашим братьям и сёстрам, осуществившим их. Мы приглашаем наших соотечественников стать непосредственными участниками в разработке политики развития различных сфер и работе по их воплощению в жизнь.
Мы предлагаем обсудить новые механизмы взаимодействия. Никакая серьёзная инициатива не должна оставаться вне внимания. Принципиально должен сохраняться прозрачный стиль работы, должны быть исключены искусственные препятствия и все вовлечённые стороны должны нести ответственность.
Мы должны постараться активно использовать профессиональный потенциал Диаспоры, в том числе также возможности молодёжи и профессиональных кругов, их способности, инновационный талант. Армянин, независимо от места проживания, всегда выделялся своим трудолюбием и даровитостью. Наш народ породил всемирно известных учёных, художников, врачей, изобретателей, предпринимателей. Это наше большое достижение, наш крупный человеческий капитал.
Вы, наши соотечественники в Диаспоре, сделали армянина узнаваемым во всём мире. Сейчас пришло время сделать широко известной Армению. Необходимо работать в направлении создания большего авторитета и славы для страны и государства Армения.
Если у других есть нефть, газ, море, то наше "море", наш "выход к внешнему миру" - это вы, дорогие соотечественники. В случае правильного направления этого громадного потенциала, мы можем достигнуть желаемых успехов. Давайте сделаем мощной нашу общую родину! Диаспора является надёжным и самым эффективным мостом интегрирования Армении в мировую экономику.
Вследствие исторической несправедливости мир стал домом многих армян, но Армения была и остаётся очагом и родным берегом для армян Диаспоры. Трагедия Сирии и, в частности, положение сирийских армян - наша общая боль. Но сегодня, в отличие от произошедшей век назад катастрофы, у нас есть утешение, которым является государства Армении.
Заверяю вас, что мать-родина делает всё возможное в деле поддержки сирийских армян. Для нас они не беженцы, а репатрианты, которые вернулись в свой дом. Мы предпринимаем усилия, чтобы они закрепились на родине и приспособились к новым условиям. Многие из них уже придали новый оттенок нашему обществу и даже бизнесу. Да, трудно, и многие ещё находятся в ожидании, поскольку велика политическая неопределённость.
Отныне мы все должны стать единым кулаком и направить свои усилия на строительство новой Армении. Это должна быть новая, более свободная, более справедливая, более безопасная и более передовая страна.
Армянские предприниматели имеют значительный вклад и вес во многих сферах мировой экономики. Одновременно, сотрудничество предпринимателей армянской диаспоры в Армении и за рубежом остаётся неудовлетворительным. Одним из приоритетных направлений современного этапа взаимодействия Армения-Диаспора является расширение участия предпринимателей Диаспоры в Республике Армения.
Предприниматели Диаспоры, привлекая свои связи, могут способствовать реализации в Армении зарубежных инвестиционных программ. Однако не менее важным является применение современных навыков в деле формирования предпринимательской культуры. Это в первую очередь могут сделать именно работающие в развитой европейской среде армянские предприниматели, принося с собой самую передовую культуру организации труда.
Вклады Диаспоры отныне должны носить целеустремлённый и направленный характер, будучи сориентированными на развитие промышленности Армении и стимулирование других ветвей экономики страны. Развитие в Армении инфраструктур наукоёмкой экономики - одна из важнейших предпосылок становления экономики. В этом плане Диаспора должна быть важнейшим источником знаний и навыков для того, чтобы превратить Армению в лучшее место в регионе для деловой и инвестиционной среды.
Мы, дорогие друзья, всегда рассматривали гражданское общество в качестве партнёра, а не как противника. Мы считаем важным процесс формирования общеармянского гражданского общества. В современных условиях телекоммуникаций это, вероятно, неизбежная реальность. Если мы с вами вместе хотим, чтобы Армения была более свободной, более справедливой и более демократичной, то вместо предъявления друг другу претензий мы должны говорить друг с другом и не только говорить, но и сотрудничать.
Происходящие в Армении реформы должны быть необратимыми. С этой целью нам необходимо кардинально реформировать сферу образования. В этом важны также привлечение интеллектуального потенциала Диаспоры, вклад нового знания и новых навыков в сферу образования, от консультирования до преподавания.
Армения и Диаспора совместными усилиями могут постепенно достигнуть реализации наших всенародных целей, одновременно, воздерживаясь от разочарования и крушения надежд. Необходимо найти новые решения, сплотиться, стать одним кулаком и двигаться вперёд, дополняя и помогая друг другу, в эти трудные времена.
Уверен, вы в курсе, что в ближайшее время в Армении начинается новый этап, переходя к парламентской системе государственного управления, что предполагает новую политическую культуру, широкомасштабные системные реформы. Решение осуществить конституционные изменения было обусловлено желанием и необходимостью увидеть завтрашний день нашей страны более демократическим, безопасным и благополучным.
Выше всяких сомнений, что эти изменения предполагают также обновлённую повестку взаимодействия с диаспорой. Эту повестку можно выразить следующим девизом: "Взаимное доверие, единство и ответственность".
В ходе истории армянский народ удивительно объединялся в роковых ситуациях. Что нам мешает сделать это в мирных условиях, и что нам мешает вести вперёд нашу страну - обустраивать и укреплять её. Я на этом пути непреодолимых препятствий не вижу.
Уверен, что сегодня мы имеем все предпосылки и условия для того, чтобы придать нашему взаимодействию новую энергию. Таково наше видение, таково наше представление, таков неоспоримый залог нашего завтрашнего успеха.
Завершая выступление, ещё раз выражаю глубокую признательность всем вам за присутствие здесь. Уверен, что мы в состоянии преодолеть вызовы наших дней, собственные сомнения и таким образом, объединив усилия, бороться во имя нашего светлого будущего.
Поддерживая друг друга, мы можем мобилизоваться на дело государственного строительства и сделать непосредственным участником этого нашу блестящую молодёжь. Мы должны быть более храбрыми и целеустремлёнными, преисполненными взаимного уважения. Мы должны стать хозяевами нашей отвоёванной родине.
Мы должны стать сильнее, чтобы сделать сильнее нашу веками взлелеянную райскую родину - Армению.
Значит, давайте действовать все вместе!
Спасибо", - сказал президент Армении.
Президент Серж Саргсян в рамках официального визита во Французскую Республику вечером встретился также с исполнительным директором одного из ведущих французских предприятий - компании "Веолиа" Антуаном Фрероем. Возглавляемая им компания является учредителем компании "Веолиа Джур", которая, выиграв в объявленном в 2016 году открытом международном тендере, приняла на себя функции водоснабжения и канализации в 45 городских общинах Республики, в том числе в Ереване, а также в 360 сельских общинах.
На встрече речь шла об осуществляемых компанией в рамках договорных обязательств работах в сфере водного хозяйства, оказываемых услугах и программах развития.