Խաղաղությունն իր հետ ռիսկեր է բերում. պետք է քննարկվի Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը. Ուորլիք 03/08/2017 11:57 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մինչ օրս պարզ չէ, թե շփման գծում ինչ է տեղի ունենում, քանի որ չկա մի անկախ աղբյուր, որը տեղեկացներ, թե ով է սկսել եւ ով առաջինը կրակ արձակել:
Այս մասին, «Ամերիկայի Ձայն»-ին տված հարցազրույցում նշել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի արդեն նախկին համանախագահ դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը:
«Ես կցանկանայի լսել մարդկանց ձայնը, որպեսզի Հայաստանում եւ Ադրբեջանում քաղաքացիները բարձրաձայնեն, որ եկել է ժամանակը խաղաղություն հաստատելու եւ ստիպեն նախագահներին կարգավորման ճանապարհ գտնել», - նշել է Ուորլիքը՝ հավելելով, որ իր տպավորությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները գիտակցում են, որ հակամարտության վերսկսումը ծայրահեղ վտանգավոր է. «Մինչ օրս պարզ չէ, թե շփման գծում ինչ է տեղի ունենում, քանի որ չկա մի անկախ աղբյուր, որը տեղեկացներ, թե ով է սկսել եւ ով առաջինը կրակ արձակել: Նախորդ տարվա ապրիլին բազմաթիվ զոհեր եղան եւ մինչ օրս զոհերի թիվը հստակ չէ»:
Ջեյմս Ուորլիքի խոսքով, հակամարտության գոտում ստատուս քվոյի պահպանումն իրականում խաղաղության չի բերում. «Ստատուս քվոն կայուն չէ, այն էլ ավելի հավանական է դարձնում պատերազմի վտանգը, մինչդեռ խաղաղությունը կփոխի ամեն ինչ, այն կփոխի ամեն ինչ տարածաշրջանում: Հայաստանում այն կբերի տնտեսական աճի ՝ նոր հնարավորությունների հսկայական ուղիներ բացելով»:
Նախկին համանախագահի խոսքով, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնական արգելքը կողմերի մոտ քաղաքական կամքի պակասն է.
«Երկու նախագահներն էլ պետք է պատրաստ լինեն առաջ շարժվելու:Երկուսն էլ, ոչ թե մեկը կամ մյուսը, այլ երկուսն էլ պետք է որոշեն, որ եկել է խաղաղության ժամանակը: Իսկ խաղաղությունն իր հետ ռիսկեր է բերում»:
Համապարփակ կարգավորումը բազմաթիվ գործոններից է բաղկացած եւ դրանք բոլորն էլ պետք է մշակվեն, հիշեցնում է նախկին դիվանագետը. «Երկու նախագահներն էլ պետք է իրենց բնակչությանը նախապատրաստեն խաղաղության: Կարեւոր է հասկանալ, որ պետք է քննարկվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, սակայն, միեւնույն ժամանակ, պետք է խոսվի նաեւ Ադրբեջանին տարածքների վերադարձի մասին»:
Խոսելով Պետքարտուղարությունից հեռանալու իր որոշման մասին, Ջեյմս Ուորլիքը, ով այսօր Վաշինգտոնում ռուսական խոշորագույն իրավաբանական ընկերության ներկայացուցիչն է, նշեց, որ պարբերաբար կարոտում է դիվանագիտական աշխատանքը. «Իմ կարիերայում եւ կյանքում եկավ մի ժամանակ, երբ Պետքարտուղարության համար 30 տարուց ավելի աշխատելուց հետո ես ցանկացա տեղափոխվել մասնավոր ոլորտ»:
Դեսպանը հիշեցնում է, որ նույնիսկ ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների սառեցման տարիներին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը մնաց Վաշինգտոնի եւ Մոսկվայի սերտ համագործակցության ոլորտ. «Իմ նախկին ռուս գործընկեր, համանախագահ դեսպան Պոպովին ես համարում եմ ոչ միայն գործընկեր, այլեւ ընկեր»:
Չնայած բոլոր դժվարությունների, Ջեյմս Ուորլիքը հավատում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հնարավոր է խաղաղություն հաստատել. «Տարածաշրջանի բնակչությունն արժանի է խաղաղության: Այժմ եկել է ժամանակը եւ եթե ոչ այժմ, ապա ե՞րբ»:

Джеймс Уорлик считает, что сохранение статус-кво в зоне карабахского конфликта в действительности не ведет к миру 03/08/2017   13:06  |  Карабахский конфликт
Бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ  Джеймс Уорлик верит, что в Нагорном Карабахе может воцариться мир, несмотря на все трудности.
“Я хотел бы услышать мнение граждан в Армении и Азербайджане, которые бы заговорили о том, что пришло время установить мир и заставили бы президентов идти путем урегулирования”, - заявил в интервью “Голосу Америки” Джеймс Уорлик, добавив, что, по его впечатлению, лидеры Армении и Азербайджана осознают, что  возобновление конфликта крайне опасно.
Он посетовал на отсутствие независимого источника, который бы, по его словам, "информировал бы о том, кто первым открыл огонь".
“До сих пор не понятно, что происходит на линии соприкосновения. В апреле прошлого года были многочисленные жертвы, и по сей день не ясно точное число жертв”, - отметил Уорлик.
По его словам, сохранение статус-кво в действительности не ведет к миру.
“Статус-кво нестабилен, он повышает вероятность угрозы войны, а мир изменит все в регионе. Это откроет для Армении новые огромные возможности, приведет к экономическому росту”, - считает бывший американский сопредседатель МГ ОБСЕ.
По мнению Уорлика, основным препятствием для урегулирования карабахского конфликта является недостаток политической воли у сторон.
“Оба президента должны быть готовы двигаться вперед. Оба, а не один или другой должны решить, что настало время мира. А мир несет с собой риски”, - заметил Уорлик.
Уорлик напоминает, что всеобъемлющее урегулирование состоит из многих факторов, и все они нуждаются в проработке.
“Оба президента должны готовить свои народы к миру. Важно понимать, что должен быть обсужден вопрос статуса Нагорного Карабаха, однако, в то же время, надо говорить о возвращении Азербайджану территорий”, - отметил он.
Уорлик также отметил, что даже в период охлаждения российско-американских отношений урегулирование нагорно-карабахского конфликта оставалось сферой тесного сотрудничества Вашингтона и Москвы.
“Российского сопредседателя Игоря Попова я считаю не только своим коллегой, но и другом”, - отметил Уорлик.
Несмотря на все трудности, Джеймс Уорлик верит, что в Нагорном Карабахе может воцариться мир.
“Население региона достойно мира. Пришло для этого время, и если не сейчас, то когда?», - резюмировал Уорлик.