Մատուցողուհու սպանության գործով ամբաստանյալը դատապարտվեց 13 տարվա ազատազրկման 03/07/2017   14:45  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատարանն այսօր մատուցողուհու սպանության աղմկարույց գործով ամբաստանյալ Դավիթ Թամրազյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ սպանություն և 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով՝ խոշոր չափերի վնաս պատճառելով, հրկիզման եղանակով գույքը դիտավորությամբ վնասելը, և դատապարտել նրան 13 տարվա ազատազրկման:
Ըստ մեղադրանքի, Դավիթ Թամրազյանը անձնապես վիրավորված լինելով իր հետ նախկինում հարաբերությունների մեջ եղած, տվյալ պահին հարաբերությունները խզած տուժողից, նրանից դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկելու նպատակով, 2013 թվականի մայիսի 7-ին գնացել է աղջկա վարձակալած բնակարան, թե իբրև անակնկալ նվեր ունի տալու: Ապա, ըստ մեղադրական եզրակացության, տուժողին խնդրել է փակել աչքերը, իր մոտ եղած խոհանոցային դանակով կտրել է աղջկա կոկորդը, ինչի հետևանքվ վերջինս տեղում մահացել է:
Բացի այդ, հանցագործության հետքերը թաքցնելու նպատակով, հրկիզել է դեպքի վայր հանդիսացող բնակարանը` բնակարանի սեփականատիրոջը պատճառելով 680.437 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Նշենք, որ մեղադրողը մեղադրական ճառում միջնորդել էր ամբաստանյալին դատապարտել 14 տարվա ազատազրկման, իսկ ամբաստանյալի պաշտպան Կրոմվել Գրիգորյանը միջնորդել էր իր պաշտպանյալին անմեղ ճանաչել ու արդարացնել՝ սպանությանը Դ.Թամրազյանի մասնակցությունն ապացուցված չլինելու հիմքով:
Ըստ պաշտպանի, գործում չկա ամբաստանյալի մասնակցությունը հիմնավորող գեթ մեկ թույլատրելի ու վերաբերելի ապացույց, սպանության որևէ շարժառիթ էլ չկա: Իսկ ամբաստանյալի նախաքննական ինքնախոստովանական ցուցմունքը, ըստ պաշտպանական կողմի, կորզվել է բռնություններով: Մասնավորապես, ամբաստանյալը հայտարարել է, որ ինքնախոստովանական ցուցմունքը տվել է իր մորն ու քրոջը պաշտպանելու համար:
«Փաստինֆո»-ի լրագրողի հետ զրույցում ամբաստանյալի պաշտպան Կրոմվել Գրիգորյանը նշեց, որ դատավճռի դեմ անպայման բողոք է ներկայացնելու Վերաքննիչ դատարան:
22:01 06/03/2017  |  Դատական ռեպորտաժներՀոգեկան հիվանդությամբ չտառապող Դավիթ Թամրազյանը չէր կարող առանց շարժառիթի մարդ սպանել. Կրոմվել Գրիգորյան
17:13 07/11/2016  |  Դատական ռեպորտաժներԱռգրավված մեկսայր դանակով սպանությունը չէր կարող տեղի ունենալ. սպանությունը կատարվել է երկսայր դանակով. Կրոմվել Գրիգորյան
23:25 10/10/2016  |  Դատական ռեպորտաժներԱմուսնության առաջարկը մերժվել է, դրա համար էլ առանցքային վկան ցուցմունքներ է տվել ամբաստանյալի դեմ
21:21 08/08/2016  |  Դատական ռեպորտաժներԱմբաստանյալը դիմացել է ծեծին ու էլեկտրաշոկին, սակայն չի դիմացել սպառնալիքին՝ «մայրդ ու քույրդ կողքի սենյակում են, ու դու իրենց ձայնը կլսես»
19:30 15/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՍպանության գործով մեղադրողը կարևորեց երեք հեռախոսազանգ, պաշտպանը՝ վերծանումները ողջ ծավալով
20:00 21/10/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԱյն, ինչ գրել եմ իմ ձեռքով, ճիշտ է, մնացածը՝ չեմ հիշում, սխալվել եմ. առանցքային վկա
22:14 29/06/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՓաստաբանը դատարանի թույլտվությամբ լքեց դատարանի դահլիճը՝ դատարանը դժգոհ է
21:55 19/06/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՍարսափում էի սպանության դեպքից ու նաև՝ Դավիթից. մատուցողուհու սպանության գործով վկան պնդեց ամբաստանյալի դեմ ցուցմունքը
19:58 14/04/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՍպանված մատուցողուհու մոր հարցաքննությունը մնաց անավարտ
14:35 03/04/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՄատուցողուհու սպանության գործով դատաքննությունն սկսվեց երկրորդ անգամ

Суд в Ереване приговорил фигуранта дела об убийстве официантки к 13 годам заключения 03/07/2017 15:15 | Криминальная хроника
Суд ереванских административных районов Ачапняк и Давташен приговорил фигуранта дела об убийстве официантки Давида Тамразяна к 13 года лишения свободы.
Суд признал виновным подсудимого Давида Тамразяна в совершении преступлений, предусмотренных ч. 1 ст. 104(Убийство)и пп. 1 и 2 ч. 2 ст. 185(Умышленные уничтожение или повреждение имущества, совершенные путем поджога, взрыва или иным общеопасным способом и причинившие ущерб в крупных размерах) УК Армении.
Согласно обвинению, Давид Тамразян, будучи обиженным на бывшую подругу, которая разорвала с ним отношения, 7 мая 2013 года отправился в арендуемую девушкой квартиру якобы за тем, чтобы преподнести ей неожиданный подарок. Затем, согласно обвинительному заключению, он попросил потерпевшую закрыть глаза, после чего перерезал ей горло с помощью имевшегося при нем кухонного ножа, вследствие чего девушка скончалась на месте.
Кроме того, подсудимый с целью сокрытия следов преступления поджёг квартиру, причинив владельцу дома имущественный вред на сумму в размере 680.437 драмов.
Отметим, что прокурор в своей обвинительной речи требовал приговорить Тамразяна к 14 годам заключения. А адвокат подсудимого Кромвель Григорян в своей защитительной речи ходатайствовал признать невиновным и оправдать своего подзащитного за недоказанностью участия Тамразяна в убийстве.
По словам защиты, “в деле нет ни одного допустимого и относимого доказательства, нет какого-либо мотива убийства”. Что же касается данных подсудимым в ходе предварительного следствия признательных показаний, то, по словам стороны защиты, они были выбиты силой. В частности, подсудимый заявил, что дал признательные показания, чтобы защитить свою мать и сестру.
В беседе с “ФактИнфо” адвокат подсудимого Кромвель Григорян отметил, что обязательно подаст жалобу на приговор в Апелляционный суд.