Կարեն Կարապետյանն առանձնազրույց է ունեցել ՌԴ կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևի հետ 03/07/2017 12:15 | Քաղաքական
Ղրղզստանի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Բիշքեկում առանձնազրույց է ունեցել ՌԴ կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևի հետ։ Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Կողմերն անդրադարձել են հունվարին ՀՀ վարչապետի՝ ՌԴ պաշտոնական այցի արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին, մասնավորապես, հայ-ռուսական ներդրումային հիմնադրամի ստեղծմանը, Մեղրու ազատ տնտեսական գոտում ռուսական ընկերությունների ներգրավմանը, գյուղատնտեսական նշանակության տեխնիկայի մատակարարման հարցերին։
Քննարկվել է հայ-ռուսական տնտեսական օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետերը վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ շարունակելու հայ-ռուսական դաշնակցային գործակցության ընդլայնման ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԵԱՏՄ շրջանակում առևտրատնտեսական հարաբերությունների ակտիվացման ուղղությամբ:

Премьеры Армении и РФ подтвердили готовность продолжить шаги к расширению армяно-российского сотрудничества 03/07/2017   12:36  |  Лента новостей
В рамках рабочего визита в Кыргызскую Республику премьер-министр Армении Карен Карапетян в Бишкеке провел переговоры с председателем правительства Российской Федерации Дмитрием Медведевым в формате тет-а-тет, сообщает пресс-служба армянского правительства.
Стороны коснулись хода реализации достигнутых в рамках состоявшегося в январе официального визита премьера Армении в РФ договоренностей, в частности вопросов создания армяно-российского инвестиционного фонда, привлечения российских компаний в создаваемую в Мегри свободную экономическую зону, процесса поставок сельскохозяйственной техники.
В ходе встречи обсуждался широкий спектр вопросов, касающихся экономической повестки армяно-российских отношений.
Премьеры Армении и РФ подтвердили готовность продолжить шаги к расширению армяно-российского союзнического сотрудничества как в двустороннем формате, так и активизации торгово-экономических отношений в рамках ЕАЭС.