Ադրբեջանը հետևողականորեն խաթարում է Վիեննայի պայմանավորվածություններն ի կատար ածելու գործընթացը. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ.Tert.am 03/07/2017 17:50 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանը հետևողականորեն խաթարում ու տապալում է Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ կողմերի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները ի կատար ածելու գործընթացը, զուգահեռ ավելի է սրում իրավիճակը շփման գոտում:
Tert.am-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությանը:
Վերջինս, հիշեցնենք, հայտարարել էր, թե Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունները կասեցվել են: Մեղադրելով հայկական կողմին՝ Մամեդյարովն ասել էր, թե Հայաստանը չի գնում բանակցային ճանապարհով։
Այս առնչությամբ Տիգրան Բալայանը Tert.am-ի հետ զրույցում ասել է. «Բանակցությունների վերսկսման համար հարկավոր է ստեղծել համապատասխան պայմաններ, որոնց մասին կողմերը պայմանավորվել էին դեռևս Վիեննայում, ապա Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած գագաթաժողովների ժամանակ: Ադրբեջանը հետևողականորեն խաթարում ու տապալում է այդ պայմանավորվածություններն ի կատար ածելու գործընթացը, զուգահեռ ավելի է սրում իրավիճակը շփման գոտում»:
Խոսքը շփման գծի երկայնքով հետաքննությունների մեխանիզմներ տեղակայելու մասին պայմանավորվածության և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման մասին է, ինչը ենթադրում է դաշտային օգնականների թվի ավելացում:

Азербайджан последовательно подрывает процесс реализации венских и санкт-петербургских договоренностей – МИД Армении 03/07/2017 18:22 | Карабахский конфликт
Азербайджан последовательно подрывает и срывает процесс реализации достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей вокруг урегулирования нагорно-карабахского конфликта, параллельно еще более обостряя ситуацию на линии соприкосновения. Об этом в беседе с Tert.am заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян, коснувшись заявления главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова.
Как напоминает издание, Мамедъяров, в частности, заявил, что переговоры вокруг урегулирования нагорно-карабахского конфликта приостановлены, обвинив армянскую сторону в том, что она не идет на переговоры.
"Для возобновления переговоров необходимо создать соответствующие условия, о которых стороны договорились еще в ходе встреч в Вене, а затем и в Санкт-Петербурге. Азербайджан последовательно подрывает и срывает процесс реализации достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей вокруг урегулирования нагорно-карабахского конфликта", - заявил Tert.am Тигран Балалян.
Речь идет о договоренностях по внедрению на линии соприкосновения механизмов расследования инцидентов и расширению офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, что предполагает увеличение числа полевых помощников.