Քննարկվել են Իրանի և Հայաստանի սահմանային մաքսակետերի համագործակցության հետ կապված հարցեր 03/06/2017 10:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 21-ին Նորդուզի անցակետում տեղի է ունեցել Մեղրիի և Նորդուզի մաքսակետերի ղեկավարների հերթական հանդիպումը, որի առանցքում ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանի և ԻԻՀ մաքսային ծառայության ղեկավար Մասուդ Քարբասիանի` 2016թ. նոյեմբերի 17-ին ստորագրած փոխըմբռնման հուշագրի 5-րդ կետի կատարումն է եղել: Այս մասին հայտնում է ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են սահմանային կետերի համագործակցության հետ կապված հարցեր: Անդրադարձ է եղել, մասնավորապես, մարտ ամսին Նովրուզի ժամանակ սպասվող ուղևորների և ավտոմեքենաների մեծ հոսքերի որակյալ սպասարկմանն ուղղված քայլերին: Երկկողմ հանդիպմանը գործընկերները քննարկել են նաև Հայաստան մուտք գործող տրանսպորտային միջոցներից գանձվող վճարների և Իրան ուղևորվող մարդատար մեքենաների վճարներին վերաբերող հարցեր: Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել խնդիրները սեղմ ժամկետներում լուծելու վերաբերյալ:
Նշենք, որ ՊԵԿ-ի և ԻԻՀ մաքսային ծառայության միջև ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության մաքսային ծառայության միջև մաքսային վարչարարության բնագավառում համագործակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսվում է Մեղրիի և Նորդուզի սահմանային մաքսային կետերի միջև իրական ժամանակում տեղեկատվության փոխանակում կազմակերպել:

Главы таможенных пунктов армянского Мегри и иранского Нордуза обсудили вопросы двустороннего сотрудничества 03/06/2017   12:06  |  Лента новостей
На днях состоялась очередная встреча руководителей таможенных пунктов армянского Мегри и иранского Нордуза.
Как сообщает пресс-служба КГД Армении, ключевой темой переговоров стало выполнение пункта 5  меморандума о взаимопонимании,  подписанного 17 ноября 2016 года председателем Комитета государственных доходов Армении Варданом Арутюняном и главой Таможенного управления Исламской Республики Иран Масудом Карбасианом.
В ходе совещания обсуждались также вопросы, касающиеся укрепления сотрудничества приграничных таможенных пунктов.
На встрече также были затронуты шаги, направленные на качественное обслуживание больших потоков пассажиров и автомобилей, ожидаемых в период празднования Новруза.
Стороны обсудили также вопросы пошлин, взимаемых с въезжающих в Армению транспортных средств и следующих в Иран пассажирских автомобилей. В ходе встречи была достигнута договоренность относительно решения задач в сжатые сроки.